Ön szívműtét előtt áll? Hogyan készülhet fel rá?
Műtéttel a gyógyulásért
Az 1970-es években az elzáródott koszorúerek rutinszerű kezeléssé váltak, így az úgynevezett bypass-műtét sok ezer szívbetegnek adta vissza a normális élet lehetőségét. A műtét gyorsan helyreállítja a szívizom vérellátását, meggátolja az anginás fájdalmak kiújulását, és jelentősen csökkenti a későbbi szívrohamok kockázatát.
Első lépésként angioplasztikát alkalmaznak – a beavatkozás során felfújható ballonnal próbálják kitágítani a lerakódott zsír vagy koleszterin miatt beszűkült koszorúereket. Ha ez nem használ vagy nem végezhető el, az orvosok általában bypass-műtétet javasolnak. A beszűkült erek lassan vagy egyáltalán nem engedik át a szívhez tartó vért, és ez anginás panaszokat (mellkasi fájdalmat) vagy szívinfarktust okozhat.
A koszorúérbypass-műtéttel kikerülik a sérült érszakaszt. A beteg valamely testrészéből vesznek ki egy megfelelő érdarabot, s azt ültetik be a károsodott szakasz helyére. Ennek eredményeként jelentősen javul a szívizom vérellátása. A műtét az esetek túlnyomó többségében sikeres, a felépülés viszont attól is függhet, hogy a beteg miként készül fel az operációra, és az utána adódó teendőkre.
Mit tehetünk?
Műtét előtt: A beavatkozás sikeressége nagyban függ attól is, hogy ön hogyan készül fel a műtétre. Igyekezzen leszokni a dohányzásról, és ha fogynia kell, még a műtét előtt térjen át egészséges étrendre. Nagyon fontos, hogy szívműtét előtt ellenőriztesse a fogait – ki kell zárni ugyanis a száj- vagy ínyfertőzést, mert a szájban élő baktériumok könnyen bejuthatnak a vérbe, és megfertőzhetik a szívbillentyűket. Érzelmileg is fel kell készülnie. Bebizonyosodott, hogy azok esetében, akik lelkileg felkészülnek az operációra, kevesebb a szövődmény és gyorsabb a gyógyulás. Szánjon időt relaxációs módszerek elsajátítására. Próbálkozhat jógával és meditációval, de az is elég lehet, ha megnyugtató zenét hallgat.
Műtét után: Segít a lábadozásban, ha tudja, mi vár önre. Bizonyára lesznek kellemetlen időszakok a gyógyulás során, de ha felkészül rájuk, azzal máris sokat segít. A kórházat elhagyva még hetekig eltart a lábadozás, és nagyon fontos, ha ezen idő alatt van önnel otthon valaki. Próbálja megszervezni, hogy barátai és családtagjai a segítségére legyenek.
- Vegye kézbe a gyógyulás irányítását!
- Szakértő szemmel – Egyen a gyógyulásért?
- Hogy készüljünk fel a műtétre?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Fájdalom. Az altatás hatásának elmúltával oxigént és fájdalomcsillapítót kap. A fájdalom megfelelő mértékű enyhítése nagyon fontos ahhoz, hogy végig tudja járni a gyógyulás útját.
- Az ágy elhagyása. Ha már önállóan is biztosan lélegzik, el kell kezdenie mozogni. Először üljön ki az ágy szélére, majd tegyen néhány lépést egy székig. A rehabilitáció hosszadalmas folyamat lehet, de erősítse az a tudat, hogy a mozgás egyre könnyebben fog menni.
- Gyengeség és kimerültség. Szervezetét súlyos sokk érte, ezért az első néhány napban vagy hétben teljesen normális, ha kimerültnek érzi magát. Ha kifárad, pihenjen! Próbálja fokozatosan növelni a terhelést, mivel így nem éri csalódás és nem csügged el. Fogadja el, ha csak lassan halad, és hagyja, hogy a szervezete diktálja a tempót.
- Érzelmek. Ha már elindult a gyógyulás útján, hangulati és lelki problémák is jelentkezhetnek. A nagyobb műtéteket követő hetekben gyakran fordul elő depresszió, készüljön fel erre, amennyire tud. Próbálja elkerülni a stresszes helyzeteket, s legyen nyílt és őszinte az érzéseit illetően. Közeli családtagjainak támogatása felgyorsíthatja a gyógyulását.
A teljes gyógyulás mérföldkövei
Egy komoly szívműtét után hosszú hetekig tart a gyógyulás, ezért türelmesnek kell lennie, sok segítségre lesz szüksége, és figyelnie kell a szervezete jelzéseit. Íme egy lista, hogy nagyjából mire számíthat. | |
---|---|
24 óra | A műtét utáni első 24 órát az intenzív osztályon vagy speciális kórteremben (őrzőben) fogja tölteni. |
1 hét | Számítson rá, hogy további hat-hét napig a kórházban marad. Gyógytornász segítségével légzőgyakorlatokat végez, és naponta három-négy alkalommal sétálhat néhány percet a kórteremben. Csak akkor engedik haza, ha már képes lépcsőn fel- és lemenni. |
2 hét | Elindult a gyógyulás útján. Sétáljon napi két-három alka¬lommal 7-10 percet, és minden nap öltözzön fel - még akkor is, ha nem megy sehová. |
4 hét | Elkezdhet apróbb munkákat elvégezni, ha elég jól érzi magát, és bírja a vele járó megterhelést. Kérje ebben orvosa tanácsát. Autót is vezethet, de 1-2 óránként tartson pihenőt, hogy kinyújtóztassa a lábát. Menjen el úszni, de ne húzódzkodjon a medence szélén. Sétáljon naponta egy-két alkalommal 15-20 percet. |
6 hét | Folytathatja a szexuális életét. Legyen azonban felkészülve arra, hogy a gyógyszerek csökkenthetik a szexuális érdeklődést. A nagyobb műtétek után óhatatlanul szorongóbb az ember. A bypass-műtéten átesett férfiak szedhetnek potencianövelőt, de csak orvosuk jóváhagyásával. |
3 hónap | Bátran teniszezhet, kerékpározhat, áshat és füvet nyírhat. |
Dolgoztassa meg a szívét!
A rendszeres testmozgás rendkívül fontos a szívnek. Meggyőző bizonyítékok igazolják, hogy az aerob testmozgásnak kedvező hatása van. Az ilyen mozgások során a nagy izmok intenzív munkát végeznek, ezért a szokásosnál több oxigént vesznek fel. A szívizom keményebben kénytelen dolgozni, amitől erősödik.
Szívbetegként fokozatosan növelje aerob jellegű tevékenységét. Kezdje óvatosan, eleinte csak gyógytornász vagy más képzett szakember jelenlétében tegye. Rendszeres gyakorlással hamar megjön a magabiztossága, és képes lesz intenzív mozgásra is.
Hogyan segít az aktivitás?
Ha megérti, miként hat a testmozgás a szívre, sokkal lelkesebben kezd bele egy testedzési programba. Íme néhány kedvező hatás.
- Csökkenti a vérnyomást és a szív terhelését, és növeli a „jó” HDL-koleszterin szintjét (a HDL a zsírokat az artériákból lebontásra a májba szállítja).
- Javítja a keringést, így gátolja a vérrögképződést.
- Segít testsúlya kordában tartásában, amivel csökkenti a cipelendő többletterhet és a szíve által elvégzendő munkát.
- Erősíti a szívizmot, hogy az több vért tudjon a szervezetbe pumpálni, kisebb erőfeszítéssel. A rendszeres testmozgást végzők nyugalmi pulzusa alacsonyabb, mert szívüknek kisebb erőfeszítést jelent a vér szivattyúzása.
Fő a biztonság!
Mielőtt bármilyen sportot kezdene űzni, kérje háziorvosa vagy kardiológusa tanácsát. Lehet, hogy terheléses EKG-vizsgálatra küldik. Ez abból áll, hogy szobakerékpáron ülve vagy futópadon futva EKG-készülékre kapcsolják, hogy megállapítsák, mekkora megterhelést bír ki biztonságosan a szíve.
A jókedv fél siker
A testmozgás az endorfinoknak nevezett boldogsághormonok felszabadítása révén javítja a hangulatot. Amellett, hogy a hatásukra jobban érzi magát, ezek a hormonok csökkentik a stresszt és a szorongást. A stresszmentes, nyugodt hétköznapok pedig gyorsítják a gyógyulást.
Az orvos eldönti, mi az ön számára megfelelő pulzusszám. Az egészséges személyeknél ez általában a maximális szívritmus (220 mínusz az életkor) 60-85 százaléka. Amennyiben ön a szívritmust lassító gyógyszert szed, például béta-blokkolót vagy kalciumcsatorna-blokkolót, elképzelhető, hogy nem tudja elérni a célul kitűzött pulzusszámot.
Legyen kíméletes, óvatosan, bemelegítéssel kezdje a testmozgást, és a végén is fokozatosan csökkentse a terhelést (levezetés). Az az ideális, ha kimelegszik és kissé kifullad, de még képes beszélgetni. Ne kezdjen edzeni teli hassal, ha hideg van vagy ha vírusfertőzése (pl. meghűlése) van. Ha magas a vérnyomása, kerülje az olyan intenzív mozgásformát, mint a súlyemelés. Ha anginája van, ne végezzen olyan gyakorlatokat, amelyektől mellkasi fájdalmat érez, vagy amelyektől túlságosan kifullad.
Szívbarát mozgásformák
Olyan jellegű testmozgást találjon, amelyet be tud építeni a mindennapi rutinjába, és amely hosszabb távon sem válik nyűggé. Ha valami a nehezére esik, nem fog kitartani mellette, pedig a testmozgást életének szerves részévé kell tennie.
Íme néhány ötlet az első próbálkozásokhoz.
- Tegyen tempós sétát! Kezdje lassan, és csak akkor növelje a távolságot, illetve a tempót, ha nem esik nehezére. Viseljen kényelmes cipőt és laza öltözéket. Szórakoztatóbb a gyaloglás, ha egy barátja is elkíséri, vagy felajánlja valakinek, hogy megsétáltatja a kutyáját.
- Gyalogoljon többet! Induljon el gyalog, és csak a következő megállónál szálljon fel a buszra; a lépcsőn is gyalog menjen fel liftezés helyett; és kétszer is gondolja meg, tényleg autóval kell-e menni a sarki boltig.
- Ússzon! Ha nehezen mozog vagy csontritkulása van, az úszás kíméletes, ám hatékony mozgást kínál.
- Kerékpározzon! Felülhet a biciklire pusztán szórakozásból, de azért is, hogy autó vagy tömegközlekedés helyett két keréken menjen munkába.
- Táncoljon! Bármelyik stílust kedveli, biztosan talál olyan foglalkozást vagy klubot, amely megfelel önnek. De ha otthon, egyedül táncol, az is ugyanolyan hatásos.
- Kocogjon! Nekivághat egyedül, egy baráttal vagy csoportosan is, a lényeg, hogy saját tempót diktáljon, és fokozatosan növelje a terhelést. Járjon edzésre! A csoportos fitneszfoglalkozások sokaknak segítenek, mert megadják a hiányzó motivációt.
- Kertészkedjen! A nehéz munka, mint az ásás, jól megmozgatja, csak vigyázzon, nehogy közben húzódást vagy rándulást szenvedjen.
- Lendületesen végzett házimunka! Ez is része a napi mozgásadagjának.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.