Mi a prosztatarák? Diagnosztizálása és gyógyítása
A prosztata, avagy dülmirigy, a herékkel együtt a férfi nemi szervekhez tartozik. Közvetlenül a húgyhólyag alatt helyezkedik el, és mint egy gyűrű, körbefogja a húgycsövet. Európában a férfiak leggyakoribb rákbetegsége a prosztatarák.
Mi a prosztatarák?
A prosztata dió nagyságú mirigy, amelyben az ondó kivezetőcsöve beletorkollik a húgycsőbe. Feladata a váladéktermelés, amellyel növeli a hímivarsejteket tartalmazó ondó mennyiségét. Az ondó többi részét a két ondóhólyag termeli, ezek kívülről fekszenek rá a prosztatára. Ejakuláció során a prosztatából és az ondóhólyagokból a váladék a mirigy sok apró nyílásán át a húgycsőbe lövell, ahol keveredik a herék által termelt hímivarsejtekkel.
A prosztata működését a férfi nemi hormon, a tesztoszteron szabályozza
Ha a szervezetben nem termelődik elegendő tesztoszteron, csökken a prosztata működése. A tesztoszteronhiány jelei közé tartozik a fizikai és szellemi teljesítőképesség mérséklődése, valamint pszichés tünetek, például depresszió, szorongás, feszültség és az összpontosítás zavara.
A prosztata termeli a prosztataspecifikus antigént (PSA) is. Ez egy tumormarker, amely fontos szerepet játszik a prosztatarák korai felismerésében, de még hasznosabb a terápia és az utógondozás során, a kezelés hatékonyságának monitorozásában és a prosztatarák kiújulásának kimutatásában.
Nem minden prosztata elváltozás rosszindulatú!
A férfiak felénél az ötvenedik életév táján jelentkezik a prosztata jóindulatú megnagyobbodása. A húszévesek prosztatája 20 g, míg az ötven év felettieké akár 100 grammosra növekszik. A mirigy megnagyobbodása vizeletürítési problémákat okoz (fokozott vizelési inger, vékony vizeletsugár): ezek a panaszok mind jó-, mind rosszindulatú prosztata-megnagyobbodás esetén felléphetnek, ezért feltétlenül orvoshoz kell fordulni velük.
- Prosztatavizsgálatok – PSA-vizsgálat
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gyakoriság
Európában a prosztatarák a férfiak leggyakoribb rákja. Németországban, Ausztriában és Svájcban a férfiakat érintő összes új rákmegbetegedés 25 százalékát teszi ki, Magyarországon ez az érték 10%. Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy például 2006-ban Németországban 60 120 férfi betegedett meg rákban, míg Svájcban 5800-an, Ausztriában 4500-an, Magyarországon pedig 3500-an. A betegek átlagéletkora 69 év – ötvenéves kor alatt nagyon ritka a prosztatarák. Negyven- és ötvenéves kor között a betegség kockázata kb. 0,1 százalék, hetvenéves korban kb. 6 százalék.
A szűrőprogramoknak köszönhetően ma már korán felismerik a prosztata rosszindulatú daganatait és sikerrel kezelik őket.
Kockázati tényezők
A prosztatarák oka nem ismeretes, és a betegség lefolyására ható tényezőkről ugyanez elmondható. Az azonban bizonyos, hogy a férfi nemi hormonok szerepet játszanak a kór kialakulásában, és hogy az életkor is döntő fontosságú. Gyanítják, hogy genetikai okok is vannak a háttérben, ám nem világos, hogy környezeti ártalmak kiválthatnak-e prosztatarákot.
Hormonális hatások
Mindazonáltal nem állnak rendelkezésre adatok a tesztoszteron rákra gyakorolt konkrét hatásáról. Szükség van rá a prosztata működéséhez, de a prosztatasejtek rákos elfajulásában is szerepet játszik.
Létezik-e genetikai hajlam?
Egyre erősödik a gyanú, hogy öröklött hajlam is állhat a prosztatarák hátterében. Minél több vérrokona betegedett meg valakinek prosztatarákban, annál valószínűbb, hogy bizonyos kor után maga is megbetegszik. Annak az átlagos valószínűsége, hogy egy férfinak élete során prosztatarákja lesz, 13 százalék, míg akinek családjában előfordult már prosztatarák, ez az érték megközelíti az 50 százalékot.
A kockázat annál magasabb, minél több közeli rokon (apa, fivér, nagybácsi) érintett. Becslések szerint a prosztatarákoknak körülbelül az 5-10 százaléka örökletes.
Életkor
- Minden ezernyi negyvenévesből legalább egy személy prosztatarákban fog megbetegedni a következő 10 évében.
- Az ötvenéves férfiak között ez a szám már 14 az ezerhez.
- Aki pedig ma hatvanéves, annak esetében 48 az ezerhez a valószínűsége a prosztatarák kialakulásának.
- Ezer hetvenéves közül várhatóan 63-nál állapítanak meg prosztatarákot a következő tíz év folyamán.
Egyéb kockázati tényezők
A prosztatarák kiváltó okaival kapcsolatos kutatások során újra és újra szóba kerülnek az életmódbeli és étrendi tényezők. A környezeti hatásokról is folynak viták, de ebben a tekintetben sem sikerült bizonyosságot szerezni. A kutatások mind ez idáig nem szolgáltak konkrét bizonyítékokkal, mindazonáltal az alábbiak nem befolyásolják a prosztatarák kialakulását:
- szexuális magatartás,
- sterilizálás (vazektómia),
- vírusfertőzések, például humán papillomavirus (HPV),
- nemi úton terjedő betegségek.
Nem világos, hogy milyen összefüggés van a prosztata jóindulatú elváltozásai és rosszindulatú rákja között.
Tünetek
A prosztatarák tünetei legalább annyira tisztázatlanok és nem specifikusak, mint a kockázati tényezők, ezért az érintettek gyakran nem is veszik észre a figyelmeztető jeleket.
Forduljunk okvetlenül orvoshoz, ha az alábbiakat észleljük:
- prosztata fájdalom,
- keresztcsonti, medence- és csípőtáji fájdalom, fájdalom a combokban,
- gyakori vizelési inger, különösen éjjel,
- a vizelet lassan kezd folyni, vizelési nehézség egészen a teljes vizelésképtelenségig,
- gyenge, szaggatott vizeletsugár,
- vér a vizeletben,
- merevedési nehézség vagy impotencia,
- csökkent ejakuláció,
- fájdalmas ejakuláció,
- vér az ondóban.
A fentiek észlelésekor többnyire csak a prosztata megnagyobbodásáról van szó, de az esetek 10 %-ában fölmerül a rák gyanúja.
Korai felismerés és diagnózis
Hazánkban nincs az egész országra kiterjedő általános szűrőprogram. Ennek ellenére – különösen, ha a családban halmozottan és fiatal korban fordul elő a betegség – 45 éves kor után érdemes fölkeresni az orvost és kivizsgálást kérni.
Az orvosi vizsgálat az alábbiakból áll:
- anamnézisfelvétel,
- a nemi szervek vizsgálata,
- a prosztata tapintásos vizsgálata.
A jelenlegi álláspont alapján PSA-mérést nem használnak szűrés céljára.
Tapintás
A legegyszerűbb szűrővizsgálat a prosztata végbélen keresztüli tapintása: az orvos az ujjával a végbélen keresztül megtapintja a prosztatát. A vizsgálattal nem szerezhető teljes bizonyosság, mert ezzel a módszerrel az orvos csak a nagyobb, a prosztata felületén elhelyezkedő daganatokat tudja kitapintani. Kisebb vagy eldugott tumorok ily módon rejtve maradhatnak.
A PSA-érték meghatározása
A PSA egy fehérje, amelyet a prosztata termel. Normális értéke a vérben 0-2 ng/ml (nanogramm per milliliter; 1 gramm = egymilliárd nanogramm). Az ennél magasabb PSA-érték figyelmeztető jel, jóllehet magasabb érték előfordulhat a prosztata jóindulatú elváltozásaiban vagy gyulladásában, illetve húgyhólyaggyulladás esetén is. Ha azonban a PSA értéke 2 és 4 ng/ml között van, rendszeresen ellenőrizni kell az alábbiak szerint:
- kétévenként, ha a PSA kevesebb mint 2 ng/ml,
- évente, ha 2-4 ng/ml.
A prosztatarák szűrése
Sok vita folyik a prosztatarák szűréséről. Vérvizsgálattal mérhető a prosztata-specifikus antigén szintje. A prosztata-specifikus antigénszint szintje fertőzésnél is magasabb lehet, vagy trauma illetve daganat esetén. Tehát a magasabb prosztata-specifikus antigénszint jelezhet rákot, de nem csak kizárólag azt!
Fordítva is igaz, a negatív eredmény nem zárja ki a rák jelenlétét. Bár az USA-ban rutinszűrésnek számít, a világon mégsem terjedt el a módszer. Pontosan azért, mert a fentiek miatt sok az álnegatív vagy álpozitív eredmény. Vitatják a kezelési módszerek hatásosságát is, mert valamennyi kezelési módszer – sajnos – nem kevés kockázattal, mellékhatással jár.
Képalkotó eljárások
Többféle képalkotó eljárás is alkalmazható a prosztatarák kimutatására és elhelyezkedésének meghatározására.
A módszer kiválasztása az anamnézistől és a tapintásos vizsgálat eredményétől függ:
- végbélen keresztüli ultrahangvizsgálat,
- MR-vizsgálat vagy MR-tomográfia (MRT),
- csontszcintigráfia,
- kontrasztanyagos röntgenvizsgálat. Ultrahangvizsgálattal és MRT-vel jól megállapítható a daganat nagysága és kiterjedése.
- Csontszcintigráfiával és röntgenvizsgálattal, amelynek során kontrasztanyagot fecskendeznek a beteg ereibe, fölfedezhetők az esetleges áttétek, és meghatározható a helyük.
Az orvos számára kiindulópontot jelenthet a PSA-érték: ha 10 ng/ml alatt van, a daganat többnyire nem terjed túl a prosztatán. Az ennél magasabb értékek azt jelzik, hogy áttétek képződhettek, különösen a környéki nyirokcsomókban, a csontokban és a tüdőben.
Biopszia
Arról, hogy a daganat jó- vagy rosszindulatú-e, szövettani vizsgálattal lehet meggyőződni: ultrahangos kontroll mellett egy vékony tűvel sejtmintát vesznek a daganatból. A vizsgálatot többnyire ambulánsán végzik, helyi érzéstelenítésben.
A mintát a kórboncnok megvizsgálja, s véleményt mond a tumor agresszivitásáról és arról, hogy feltételezhetően vannak-e a szervezetben metasztázisok.
Műtét
Ha a daganat nem terjedt túl a prosztatán, műtéttel teljes egészében eltávolítható. Ezt nevezik RO-reszekciónak, amely az esetek többségében az egész mirigy kimetszését jelenti (radikális prosztatektómia) annak érdekében, hogy ne maradjanak vissza ráksejtek. A környező nyirokszövetekre való átterjedést megakadályozandó eltávolítják a nyirokcsomókat és mindkét ondóhólyagot is. A prosztata eltávolítása után a sebész újra összeköti a húgycsövet a húgyhólyaggal, hogy a vizelet továbbra is természetes úton ürülhessen.
Sugárkezelés
A műtét alternatívája a sugárterápia. Akkor esik rá a választás, ha a beteget rossz egészségi állapota vagy előrehaladott kora miatt nem lehet operálni. A sugárral a tumorsejtek magját célozzák meg, hogy megakadályozzák a sejtek osztódását, és elpusztítsák őket.
Először külső besugárzással próbálkoznak. Az ún. perkután (bőrön keresztüli) sugárkezelés előtt CT-vizsgálattal pontosan meg kell határozni a tumor elhelyezkedését, ezután kerülhet sor a célzott besugárzásra. Ilyen módon minimálisra csökkenthető a környező szövetek károsítása.
Ha a bőrön át történő sugárkezelés nem, vagy csak kevéssé eredményes, közelebb kell menni a daganathoz. A kis távolságról történő besugárzást brachiterápiának nevezik. Ennek során vagy radioaktív magokat ültetnek be a prosztatába („seed” implantáció), vagy katéteren át radioaktív sugárforrást juttatnak közvetlenül a prosztatába (afterloading = utántöltés). Mindkét eljárás célja a ráksejtek elpusztítása.
Hormonterápia
Ha a diagnózis felállításakor a prosztatarák már előrehaladott stádiumban van, azaz már ráterjedt a környező szövetekre, például a húgyutakra és a húgyhólyagra, vagy áttétek alakultak ki a környező nyirokcsomókban, a célzott kezelések – mint a műtét és a sugárkezelés – már nem vezetnek eredményre.
Prosztatahipertrófia: a jóindulatú dülmirigydaganat
A prosztatahipertrófia sokszor tünetmentes
Ha viszont mérete vagy elhelyezkedése miatt nyomást gyakorol a húgycsőre, vizeletürítési nehézség jelentkezik. A hólyagban a pangó vizeletben elszaporodhatnak a baktériumok, ami hólyaghurutot okozhat. A betegség leggyakoribb tüneteként gyakori vizelés és hirtelen, minden előjel nélkül támadó vizelési inger lép fel. Emiatt az érintett éjszaka felébred, és ki kell mennie a WC-re. A vizeletürítés is problémás: nehezebben indul meg az ürítés, a vizeletsugár vékony, megszakad. Sokszor vizelés nélkül is el-elcsöppen a vizelet.Prosztatahipertrófia tünetei esetén először a beteget ki kell vizsgálni, nem áll-e fenn prosztatarák. Ha ezt kizárták, akkor először gyógyszeres kezeléssel próbálkoznak. Sajnos életmódváltással nem lehet megszüntetni a problémát. Számos vény nélkül kapható gyógynövény, például fűrészpálma kivonat enyhítheti a tüneteket. Ha ezek nem használnak, receptre kapható gyógyszerek, például az úgynevezett alfa-receptor-gátlók segíthetnek. Az ezekre sem reagáló betegeknél műtétet kell végezni. Sürgősségi műtét indokolt minden olyan esetben, amikor a vizelet teljesen elakad. Ezért, ha a beteg képtelen vizeletet üríteni, azonnal forduljon orvoshoz.
A prosztata megnagyobbodás műtéte során gyakran úgynevezett TUR (transzuretrális reszekciós) beavatkozást végeznek. Ekkor a húgycsövön felvezetett eszközzel metszik ki a húgycsövet elzáró prosztataszövetet.
Ilyenkor javasolja a kezelőorvos a hormonterápiát, amelynek az egész testre kiterjed a hatása. A terápia célja a tesztoszterontermelés megakadályozása, mivel a tesztoszteron serkenti a daganat növekedését. A tesztoszterontermelést általában gyógyszerek adásával iktatják ki. A herék sebészi eltávolítására ma már csak ritkán kerül sor (a tesztoszteron a herékben termelődik).
Gyógyszeres kezeléssel sok esetben sikerül megállítani a tumor növekedését, gyakran évekre. A hormonkiiktatásos módszer hosszú távú és átmeneti kezelésre is alkalmas. Ha hosszabb időn keresztül alkalmazzák, előfordulhat, hogy a hormonális hatástól függetlenül képződnek tumorsejtek, és a kezelés hatástalanná válik.
Kemoterápia
Ha a hormonterápia nem hozza meg a várt eredményt, kemoterápiára kerülhet sor. A beteg és az orvos alaposan megvitatja a lehetőségeket – az előrehaladott stádiumú prosztatarákot nem lehet kemoterápiával meggyógyítani, csak lassítható vele a betegség lefolyása, esetenként jelentős mértékben.
Fájdalomcsillpítás
Ha a daganat előrehaladott állapotban van és áttéteket is adott, a kezelés célja a fájdalom enyhítése és a beteg életminőségének javítása lehet, amit fájdalomcsillapító tablettákkal,
Élet a terápia után
Hormongátló kezelés hiányában azonban a tesztoszteron termelése nem áll le, úgyhogy megmarad a nemi vágy, valamint az orgazmus képessége. Ez azt jelenti, hogy a funkcionális zavarok ellenére továbbra is lehetőség van szexuálisan kielégítő partneri kapcsolatra.
Alternatív terápiák
A prosztatarák mindig orvosi beavatkozást igényel, ám az alternatív gyógymódok is segíthetnek a fájdalom csillapításában, biztosítják a tápanyagokat, enyhítik a szorongást.
- Akupunktúra és akupresszúra: Ezeket a technikákat a kezelés vagy maga a betegség okozta fájdalmak enyhítésére használhatjuk – egyre több onkológiai központban alkalmazzák.
- Gyógynövénygyógyászat: Kínai kutatók kimutatták, hogy a zöld tea védelmet nyújthat a prosztatarák és egyéb daganatos megbetegedések ellen. Igyunk meg napi két-három csészével, vagy vegyünk be 500 mg olyan gyári zöldtea-kivonatot, amely legalább felerészben polifenolokat tartalmaz.
- Meditáció, irányított imagináció: Egyre több onkológiai központban alkalmazzák a pszichoterápiát, így az önhipnózist és az irányított imaginációt annak érdekében, hogy a betegek jobban le tudják győzni fájdalmaikat és szorongásaikat.
- Táplálékkiegészítők: A Harvard Medical School kutatóinak nagyszabású vizsgálata kimutatta, hogy azoknál a férfiaknál, akik hetente legalább négyszer fogyasztottak paradicsomból készült ételt, jelentősen csökkent a prosztatarák előfordulási aránya. A kutatók a védő hatást a likopin nevű antioxidáns vegyületnek tulajdonítják, mely a paradicsom mellett a piros húsú grépfrútban és a görögdinnyében is megtalálható.[brbr]A főzés a jelek szerint fokozza a likopin antioxidáns hatását, így az olyan paradicsomszósz-alapú ételek, mint például a töltött paprika, a spagetti vagy a pizza, hatékonyabb védelmet biztosítanak, mint ha magában, nyersen fogyasztjuk a paradicsomot: Bizonyos táplálékkiegészítők ugyancsak védenek a prosztatarák ellen; közéjük tartozik a szelén (napi 400 mg), az E-vitamin (napi 400-800 NE) és a koenzim Q-10 ( 50 mg).
Gondozás és kilátások
Ha a prosztatatumort időben fölfedezik és eltávolítják, jók a gyógyulás esélyei – szövődményként azonban kialakulhat impotencia, illetve elveszíti a beteg a nemzőképességét. Ezért ha későbbi gyermekvállalást tervez, ondó lefagyasztása szükséges – erről feltétlenül beszélni kell az orvossal. A relatív ötéves túlélés 83 és 94 százalék közötti.
A rendszeres kontrollvizsgálatokon való részvétel elengedhetetlen: az első két évben háromhavonta, a következő két évben hathavonta, végül pedig évente. Ha azonban a fent leírt figyelmeztető jelek bármelyikét tapasztaljuk, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Prevenció
Dülmirigyvédő táplálkozás. Íme a napi étrend, amely, ha komolyan vesszük, és mindennapjaink részévé válik, fokozott védelmet nyújt a prosztatarák ellen.
Reggeli
Fél grépfrút. Úgy tűnik, hogy a citrusfélékben megtalálható pektin (mely a lekvárok és zselék kocsonyásító anyaga) elpusztítja a prosztata rákos sejtjeit. Vízoldékony rostként is fontos szerepet játszik, mert megköti a tesztoszteront, így e hormonból kevesebb marad a vérben és jut a dülmirigy sejtjeihez.
A PSA a dülmirigy sejtjeiből felszabaduló fehérje, mely alkalmas a prosztatarák korai kimutatására. A rostdús étrend lehet az egyik oka annak, hogy a vegetáriánus férfiak körében jóval ritkább a dülmirigy rákos elfajulása, mint a húsfogyasztóknál.
Egy csésze zöld tea. Ez a nagyon egészséges ital bőséges mennyiségben tartalmazza a polifenolok csoportjába tartozó EGCG (epigallokatekin-gallát) hatásos antioxidánst, mely megóvja a dülmirigy sejtjeit a rákos elfajuláshoz vezető biológiai károsodástól.
Tehát minél többet és minél tovább isszuk, annál nagyobb védettségre tehetünk szert. A zöld tea annyira ígéretes, hogy az amerikai egészségügyi szakhatóság forgalomba akarja hozni a növény kivonatát – kifejezetten a prosztatarák megelőzésének céljából.
Ebéd
Zöld szójás leves vagy saláta. Ázsiában, ahol lényegesen több szóját esznek, mint Nyugaton, jóval ritkább a prosztatarák. A szója és a belőle készült sokféle élelmiszer izoflavonokat tartalmaz. Főleg az edamame – zsenge zöld szója – bővelkedik e növényi hormonokban, melyek a vérbe kerülve leszorítják a tesztoszteron szintjét.
Egyes kutatások szerint az alacsonyabb tesztoszteronszint védőhatású – más vizsgálatok ezt ugyanakkor nem bizonyítják. A zöld szóját nemcsak leves vagy saláta formájában fogyaszthatjuk, hanem kissé megpirítva és enyhén sózva magában is nagyon finom, ropogós, egészséges rágcsálnivaló. Jobb hipermarketekben vagy ázsiai élelmiszereket árusító boltokban keressük. A mirelit zöld szóját fogyasztás előtt föl kell engedni.
Uzsonna
Egy marék mandula. A prosztatarák ellen az E-vitamin is védelmet nyújt. A búzacsíraolaj után a mandula a legjobb élelmi forrása: 30 g 7,5 mg-ot tartalmaz.
Vacsora
Lazacsült. A lazac nagyszerű forrása az omega-3 zsírsavaknak, melyek szívvédő hatása bizonyára az olvasó előtt sem ismeretlen. Ez a kiváló vegyületcsoport a dülmirigyet is védi.
Extra szűz olívaolajon párolt brokkoli. A káposzta és a rokon főzeléknövények (brokkoli, karfiol, bimbós kel stb.) bőségesen tartalmazzák a rák ellen védő szulforafán nevű vegyületet.
S hogy miért pároljuk (esetleg süssük) extra szűz olívaolajon?
Mert ez az olaj a leghatékonyabb: magas az egyszeresen telítetlen zsírsavtartalma (77 százalék; többszörösen telítetlen zsírsavakból 9 százalék van benne). Több kutatási adat figyelmeztet rá, hogy a sok telített zsírsavat tartalmazó zsiradékfélében (például a vajban, zsírban) bővelkedő étrend növeli a dülmirigyrák kockázatát. Repceolajat is használhatunk (igaz, ez nem túl olcsó), mely az olívához hasonlóan egészséges (egyszeresen telítetlen zsírsavtartalma 62 százalék, többszörösen telítetlen zsírsavtartalma: 32 százalék).
Egy kis szelén. Ez a nyomelem számos vizsgálat szerint segít a prosztatarák megelőzésében. Fő forrása a búzaliszt, az árpagyöngy és a paradió, de a fehér húsú halak is bővelkednek benne. Mivel a talaj szeléntartalma tájegységenként rendkívül változó, meglehetősen kiszámíthatatlan, hogy a termesztett növényekben mennyi található belőle. (Magyarország teljes területén alacsony a természetes szelénszint.)
Érdekes módon a valamikori dohányosok szervezetét különösen hatékonyan védi a szelén a rosszindulatú daganatoktól.
Aki multivitamint szed, külön kiegészítővel ne növelje a bevitt szelén mennyiségét! Mindenkinek ajánlatos azonban több halat fogyasztania, mert az élelmi eredetű szelén többletbevitele biztosan nem árt. Az esetleges szelénhiány vérvizsgálattal egyszerűen kimutatható.
Naponta tíz perc sütkérezés. Naptej és egyéb fényvédő készítmények használata nélkül a napfény hatására értékes D-vitamin termelődik a bőrben.
Az összefüggés talán abban rejlik, hogy a D-vitamin bizonyos mértékig gátolja a sejtosztódást, illetve elősegíti, hogy osztódáskor a sejtek ne nagyon változzanak a saját típusukhoz képest.
Persze mindenki jól ismeri a napozás veszélyeit, elsősorban a bőrrák kialakulásának magas kockázatát; a prosztata védelme tehát nem lehet ürügy arra, hogy mostantól pecsenyére süttessük magunkat. Napi tízpercnyi napozás elegendő, de melegebb klímán nyáron, például Magyarországon, a legforróbb déli órákban ennyi sem javasolt! (Északi tájakon élőknek a tél folyamán érdemes kiegészítő formájában, napi 1000 NE (25 µg) dózisban D-vitamint szedniük, mert a csontoknak is nagyon jót tesz.)
Örökletes?
Míg az europid rassz 13 százaléka hordozza ezt a gént, addig a feketéknek valamivel több mint a negyede. Ha jelen van, minden rassznál egyforma mértékben, 60 százalékkal növeli a betegség kialakulásának kockázatát, s az összes prosztatarákos eset közel 8 százalékáért felelős.
A mutáns gén ráadásul az elfajulás agresszívabb (rosszindulatúbb) formájára hajlamosít. A szakemberek jelenleg még dolgoznak a gén kimutatásának szűrővizsgálati módszerén. Ha valakiről megállapítható lesz, hogy hordozza a gént, idejekorán meg lehet kezdeni nála a prevenciót (például gyógyszerekkel); ha egy rákos páciensről derül ki, hogy a mutáns gén hordozója, a kezelés radikálisabb formáját kell alkalmazni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.