Születésszabályozás kismamák számára
„Egyelőre semmiképpen nem akarok még egy gyereket Milyen fogamzásgátlási lehetőségeim vannak?”
Tudjuk, mostanában nem a szexen jár az eszük – főleg ha az utóbbi éjszaka is baba-adogatóst játszottak (ringatás bölcsődallal karzsibbadásig és berekedésig, átpasszolás apának, pihenés, ismétlés). Alighanem a legkisebb gondjuk is nagyobb annál. De el fog jönni az az éjszaka (vagy a baba boldog vasárnap délutáni sziesztája), amikor az ágyról lesöprik a szétszórt cumikat, pelusokat, és ledöntik egymást – vagyis amikor a vágy újra fellobban, és a szenvedély ott folytatódik, ahol a baba előtti időszámításnál megszakadt.
Úgyhogy készüljenek föl rá!
Ha ön nem szeretne rögtön újra teherbe esni, amint elkezdődik a házasélete, a fogamzásgátlásról is gondoskodni kell. Mivel pedig nem tudni, mikor tör önökre a vágy, az első szerelmes tapogatózásra kéznél (vagy az ágy mellett) kell lennie az óvszernek.
Ha ön nem szerencsejátékos alkat (és azok közé se tartozik, akik nem bánják, ha azonnal teherbe esnek), akkor tudnia kell, hogy enyhén szólva kockázatos dolog egyedül a szoptatásra bízni az újabb terhesség elhárítását. Bár szoptatás közben a nők többségének nem tér vissza a menstruációja, az ellenkezője is előfordulhat. Sőt az első peteérés és fogamzás a szülés utáni első menstruáció előtt is bekövetkezhet, és aki nem vigyáz, anélkül is egyik terhességből a másikba eshet, hogy közben menstruált volna.
Más szóval az a körülmény, hogy a szoptatás gátolja a menstruációt, nem jelenti azt, hogy a fogamzást is gátolná, illetve hogy fogamzásgátló nélkül is „biztonságban” érezheti magát.
- Azt hallottam, hogy a fogamzásgátlók rákot okoznak. Igaz ez?
- Születésszabályozás
- Szexuális élet, fogamzásgátlás és diabétesz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Valamilyen megbízhatóbb védekezésre is szükség van tehát
A legtöbb fogamzásgátló kismamák számára is alkalmas, bár van néhány szempont (például szoptat-e és szülés után mekkora lett a méhszája), amit a helyes módszer megválasztásához fontolóra kell venni. Egyáltalán nem lehet biztosra venni, hogy a korábban alkalmazott módszer szülés után is megfelel. A fogamzásgátlással kapcsolatos igények és szempontok már nem ugyanazok. A gyógyszeripar rohamos fejlődése következtében kínálkozhatnak olyan újabb módszerek, amelyek egy éve még nem léteztek. Tehát mielőtt választana, nézzen alaposan utána, és beszélje meg az orvossal!
Fogamzásgátló módszerek
1. Hormonális módszerek
A csak receptre kapható orális fogamzásgátló („tabletta”) a nem végleges jellegű születésszabályozás leghatásosabb, 99,5%-os biztonságú formája (a hatás főleg olyankor marad el, ha elfelejtik bevenni vagy nem tartják be a szedés szabályait) . További előnye, hogy nem zavarja a szeretkezés spontaneitását.
Az orális fogamzásgátlóknak két alaptípusa van: az ösztrogént (tüszőhormont) és progeszteront (sárgatesthormont) tartalmazó kombinált tabletta, valamint a csak progeszteront tartalmazó minitabletta. Mindkettő azáltal fejti ki hatását, hogy gátolja a peteérést, és fokozza a nyakcsatornát kitöltő nyálka sűrűségét (viszkozitását), ezáltal megakadályozza, hogy a spermium hozzáférjen a petesejthez, ha mégis volna peteérés. Emellett a méhben meggátolja a megtermékenyített pete beágyazódását. A kombinált fogamzásgátló tabletta valamivel hatásosabb a minitablettánál. A minitabletta akkor a legmegbízhatóbb, ha mindennap ugyanabban az időpontban veszik be (a kombinált tabletta valamivel tartósabb hatású).
Mellékhatások tablettáknál?
Egyes nőknél a fogamzásgátló tabletta szedése bizonyos (a különböző készítményektől függő) mellékhatásokkal járhat, például: vizenyő, testsúlyváltozás, hányinger, emlőérzékenység, csökkent vagy fokozott libidó, hajhullás, rendellenes menstruáció (szivárgó vagy erősebb, ritkább esetben rendszertelen vagy teljesen kimaradó vérzés). Kevésbé gyakori tünet a levertség, a figyelmetlenség, a feszültség. A mellékhatások néhány menstruációs ciklus után rendszerint enyhülnek, esetleg meg is szűnnek.
A 35 évesnél idősebbek és az erős dohányosok jobban ki vannak téve a káros mellékhatások veszélyének (pl. Vérrög, szívinfarktus, stroke). A tabletta bizonyos kórelőzmények esetén sem javasolható (például trombózis, fibróma, cukorbetegség, magas vérnyomás, bizonyos daganatos betegségek után). Ilyen esetben a szedésüket feltétlenül meg kell beszélni az orvossal.
Az előnyös oldalon a tabletta egy egész sor betegség megelőzésére is alkalmas, amilyen például a vesemedencegyulladás, a jóindulatú emlőbántalmak, a méhen kívüli terhesség, a petefészek- és méhrák, a petefészekciszta, a vashiányos vérszegénység (a kisebb vérveszteségnek köszönhetően). A tabletta csökkenti továbbá az ízületi gyulladás és (valószínűleg) a csontritkulás veszélyét, valamint a menstruációs görcsöket. Ezenkívül sok nő tapasztalja, hogy a tablettától a menstruáció előtt kevésbé ideges, rendszeressé vált a vérzése, és (készítménytől függő mértékben) tisztább lett a bőre. Tudományos kutatások szerint a tabletta nem növeli a mellrák kockázatát.
Hormoninjekció
A hormoninjekció igen hatásos fogamzásgátló módszer (hatásfoka 99,7%), amely leállítja a peteérést, és a méhnyakat kitöltő nyálka viszkozitásának fokozásával elejét veszi a pete és a spermium találkozásának. A karba vagy farizomba adható oltás hatása három hónapig tart. Az ilyesfajta szer szoptató anyáknak is adható, mivel csak progeszteront tartalmaz.
A tablettához hasonlóan ennek is lehet szabálytalan vérzéssel, hízással, puffágással járó mellékhatása. Egyes nőknél a menstruáció ritkább lesz és kevesebb panaszt okoz, ötéves alkalmazás után nemegyszer meg is szűnik a ciklus. Másoknak erősebbé válik és tovább tart. A tablettához hasonlóan ez se való mindenkinek, alkalmazásáról csak az egyéni egészségi állapot és az előzmények alapján lehet dönteni.
Az injekciós megoldás legnagyobb előnye abban áll, hogy 12 hétig hatásos, ez pedig nagy előny lehet olyanoknak, akik nem szeretnek állandóan a fogamzásgátlással foglalkozni, vagy hajlamosak megfeledkezni a tablettáról vagy a pesszárium fölhelyezéséről.
Tapasz
A gyufásdoboz nagyságú, bőrfelszínre ragasztható tapasz ugyanazokat a hatóanyagokat juttatja a szervezetbe, mint a tabletta, csak más módszerrel. Az orálisan szedhető fogamzásgátlókkal ellentétben a tapasz egyenletes hormonszintet biztosít, mert a felszívódás a bőrön keresztül folyamatosan és egyenletesen történik. A tapaszt egy hétig kell hordani, majd három héten át a hét azonos napján ki kell cserélni. A negyedik, „tapaszmentes” hét a menstruációnak van fenntartva. A tapaszcsere a nap bármelyik órájában végrehajtható. Aki elfelejti kicserélni, és hét napon túl ugyanazt a tapaszt viseli, még két napra kegyelmet kap, ugyanis addig még kitart a hatása.
A tapasz használatát semmilyen tevékenység nem korlátozza, tehát zuhanyozás, torna, szaunázás, pezsgőfürdőzés stb. Közben is viselhető. Tapadását a nedvesség, a hőmérséklet nem befolyásolja. A nők többsége a fenekére vagy a hasa aljára ragasztja, de a törzsön (az emlő kivételével) vagy a felkar külső részén is elhelyezhető.
A többi hormonális fogamzásgátlóhoz hasonlóan a tapasz is igen biztonságos (hatásfoka 99,5%), azonban hatása 100 kilós testsúly fölött csökkenhet. Mellékhatásai a tablettáéival azonosak.
Hüvelygyűrű
2004 óta Magyarországon is elérhető ez az apró (kisebb pénzérme nagyságú), átlátszó, gumigyűrű módjára tágítható rugalmas műanyag gyűrű, amelyet a hüvelybe kell helyezni, és 21 napig bennhagyni. Behelyezés után a gyűrű csekély mennyiségű, egyenletesen adagolt ösztrogént és progeszteront bocsát ki. Hatását a hüvelyen belüli pontos elhelyezkedése nem befolyásolja, mivel nem mechanikus eszközként működik. Havonta egyszer saját kezűleg könnyen behelyezhető, és utána nem kell naponta a tablettára, illetve minden közösülés előtt a pesszáriumra gondolni. Kivétele után megjön a menstruáció.
Az új gyűrűt az előző kivétele után egy héttel kell behelyezni (akkor is, ha a menstruáció még tart). Kutatások szerint a tablettához képest a gyűrű jobban szabályozza a menstruációs ciklust, és ritkábban okoz áttöréses vérzést. Mivel a kombinált tablettával azonos hormonokat tartalmaz, a mellékhatások is nagyjából azonosak, aki tehát tablettát nem szedhet, az gyűrűt sem alkalmazhat. Szoptató anyáknak sem javasolható. Hatásfoka 98-99%.
2. Mechanikus védekezési módszerek
Pesszárium
A pesszárium nem más, mint egy kupola formájú gumisapka, amelyet a méhszájra kell felhelyezni, hogy elszigetelje a spermától. A biztosabb fogamzásgátlás érdekében spermicid géllel együtt kell használni a (94% hatásfokkal záró) pesszáriumon esetleg áthatoló spermiumok ellen.
Attól eltekintve, hogy nő a húgyúti fertőzések kockázata, és a spermicid szer vagy a gumi allergiát válthat ki, a gumi-pesszárium veszélytelennek mondható. Sőt spermiciddel együtt használva láthatólag csökkenti a kismedence-fertőzések veszélyét, amelyek meddőséget okozhatnak. Sem a szoptatásra, sem az anyatejjel táplálkozó gyerekre nincs semmilyen hatással.
A pesszáriumot szakorvossal kell felíratni, és a megfelelő méretet vele megállapíttatni. Szülés után ismét ki kell választani a megfelelő méretet, minthogy a méhszáj alakja és mérete változhatott. Hátránya, hogy minden közösülés előtt fel kell helyezni (hacsak néhány órán belül nem lesz ismétlés, amely esetben csak a spermicidet kell pótolni), 6-8 órát marad fenn, de 24 órán belül ki kell venni. (Egyes szakemberek szerint jobb 12-18 órán belül kivenni, behelyezését pedig érdemes az esti fogmosáshoz időzíteni, nehogy a szenvedély hevében megfeledkezzenek róla.) Sok nő nem kedveli, hogy a hüvelyen át kell felhelyezni. Rendszeresen ellenőrizni kell, nincs-e kilyukadva.
Méhszájsapka
Sok szempontból a pesszáriumhoz hasonló. Szintén szakorvossal kell a méretet megállapíttatni, spermiciddel együtt kell használni, és szintén az a feladata, hogy a spermiumokat ne engedje a méhbe jutni. A pesszáriumhoz képest kisebb a hatásfoka (60-70%), ennek ellenére sok szempontból előnyösebb. A nagyobb gyűszűre hasonlító, szorosan a méhszájra záruló peremmel rendelkező, rugalmas kupak feleakkora sincs, mint a pesszárium. További előnye, hogy a pesszáriumhoz megszabott 24 helyett 48 órán keresztül maradhat a helyén. Egyes nők szerint néhány napos viselés után rossz lesz a szaga, mások a felhelyezését tartják nehéznek.
Ebből is létezik újabb (85% hatásfokú) márka, mely szilikonból készült, tengerészsapkára hasonlító formájú kupak. A méhszájra záruló pereme szigeteli a hüvely falát, és spermicid szer tárolására, valamint az ondó befogására szolgáló vájattal rendelkezik. Kihúzó-zsinórral is fel van szerelve.
Hüvelyszivacs
A jelenleg korlátozottan kapható szivacs célja a méhszáj elzárása, hogy a spermium ne juthasson a petesejthez, továbbá magának a spermának a fölszívása. Nem kell hozzá se orvos, se recept, viszonylag könnyen használható (a pesszáriumhoz hasonlóan saját kezűleg kell behelyezni), a többi mechanikus védekezésnél nagyobb spontaneitást tesz lehetővé (behelyezés után 24 órás védelmet biztosít), a szoptatott gyereket nem érinti. Fogamzásgátló hatása elsősorban a szivacsot átitató spermicidnek tulajdonítható.
A pesszáriumnál valamivel kevésbé biztonságos (hatásfoka kb. 80%), de a fertőtlenítő hatást is kifejtő spermicidnek köszönhetően csökkenti a nemi úton terjedő fertőzések (pl. Gonorrhea, chlamydia) veszélyét. Ezzel szemben a candida okozta gombás fertőzések veszélyét fokozza. Van, aki erre a spermicidre allergiás, mások a hüvelybe dugott szivacstól ódzkodnak. Az előírtnál hosszabb ideig nem szabad bennhagyni, és maradéktalanul el kell távolítani (a bennmaradt szivacsdarabkák kellemetlen szagot és fertőzést okozhatnak). Egy szivacs csak egyszer használható.
Óvszer
A kondom (gumi óvszer) néven is emlegetett, latexből vagy természetes anyagból (birkabélből) készült, a hímvesszőre húzható fogamzásgátló eszköz gondos használat mellett kiváló születésszabályozó, bár a többinél talán kevésbé biztonságos (86%). Fogamzás- és fertőzésgátló hatása – épségének előzetes ellenőrzésén kívül – spermicid szerrel vagy zselével is fokozható. Az óvszer tökéletesen ártalmatlan, bár a latex vagy a spermicid egyeseknél allergiás reakciót válthat ki.
Előnye, hogy nem kell hozzá se orvos, se recept, könnyű beszerezni és zsebre vágni, továbbá csökkenti a nemi betegségek terjedésének lehetőségét, mint amilyen a gonorrhoea, a chlamydia vagy az AIDS (az AIDS-vírus ellen jobban véd a latex óvszer). Mivel sem a szoptatásra, sem az anyatejjel táplált gyerekre nincs hatással, és szülés után sem kell átszabni (mint a pesszáriumot), számos házaspárnak ideális „átmeneti” megoldást kínál. Egyesek szerint azonban lerontja a spontaneitást, hogy közösülés előtt (de csak merevedés után) kell felhúzni. De olyanok is akadnak, akik ezt is a szeretkezés kedves részének tartják.
A hatás fokozása érdekében, a szivárgást megelőzendő, a péniszt az erekció teljes elmúlása előtt ki kell húzni, s az óvszert csak azután szabad levenni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.