Hasmenés okai és kezelése babáknál
Ez a probléma sem gyakori a szoptatott babáknál, mivel úgy tűnik, hogy az anyatejben olyan anyagok is vannak, amik elpusztítják a hasmenést okozó mikroorganizmusok többségét.
Tünetek:
Folyékony, híg széklet (nem grízszerű, mint a szoptatott baba széklete)
Időnként:
- Gyakoribb széklet
- Nagyobb mennyiségű széklet
- Nyálka a székletben
- Vér megjelenése a székletben
- Hányás
Ok – Nagyon változó:
- Gastrointestinalis (gyomor-bél rendszeri) fertőzés (vírusok, leggyakrabban rotavírus, baktériumok, paraziták)
- Időnként egyéb fertőző betegségek
- Fogzás (esetleg)
- Érzékenység valamely ételre az étrendben.
- Túl sok gyümölcs vagy gyümölcslé (különösen alma vagy körte).
- Antibiotikum szedése (ha az antibiotikum-kúrán lévő babával élőflórás joghurtot etetünk, jó eséllyel megelőzhetjük ezt a típusú hasmenést).
A fertőzés módja:
A fertőző esetek terjedhetnek a széklet-kéz-száj útján. Szintén terjedhet fertőzött élelmiszerrel.
Lappangási idő:
Az okozó organizmustól függ.
Időtartam:
Általában a néhány óra-több nap időtartományban, de ha nem fedezik fel és szüntetik meg az okát, bizonyos esetekben krónikussá válhat.
Kezelés:
Az októl függ, de a leggyakoribb megközelítések az étrendi változtatások (lásd a következő oldalon). Időnként felírnak orvosságot. Ne adjunk hasmenés elleni gyógyszert csecsemőnek az orvos engedélye nélkül – némelyik ártalmas lehet kisgyerekek számára. A baba popsiját úgy védjük az irritációtól, hogy a lehető legsűrűbben kicseréljük a kakis pelenkát, és minden alkalommal vastagon bekenjük kenőccsel a fenekét.
A súlyosan beteg babának kórházi kezelésre lehet szüksége, hogy a folyadékegyensúlyát helyreállítsák.
Étrendi változtatások:
- A legtöbb esetben legjobb a szoptatás vagy a tápszeres etetés folytatása. Mivel a hasmenéses babánál átmenetileg laktóz-intolerancia léphet fel, nem tanácsos átváltani szójaalapú, laktózmentes tápszerre, ha a baba szokásos tápszere mellett a hasmenés nem javul.
- Bőséges folyadékbevitel (legalább 60 gramm óránként) a hasmenéssel elveszített folyadék pótlására. Az anyatej vagy tápszer kiegészítésére időnként javasolt a patikában vény nélkül kapható rehidráló folyadék. Adjunk pár kortyot kanállal, pohárral vagy cumisüveggel két-három percenként, emeljük az adagot akár 2,5 dl-re a laza székletek közötti időben. Ne adjunk édesített italokat (például kólát), hígítatlan gyümölcsleveket, energiaitalokat, cukros vizet vagy házi készítésű só-cukor keverékeket.
- A szilárd ételek folytatása, ha a baba már rendszeresen fogyasztja őket. Minél hamarabb kap a baba enni, annál kevésbé lesz súlyos a hasmenés. A baba szokásos étrendjétől függően jó megoldásnak bizonyulnak a keményítőben gazdag ételek, például banánpüré, fehér rizs vagy rizsalapú cereália, krumpli, tészta vagy száraz fehér pirítós. A fehérjetartalmú ételek (például csirke) kis mennyiségben szintén megfelelnek. Rövid távon mellőzzük a többi gyümölcsöt (a banán kivételével) és zöldséget.
- Ha hányás is van, amíg meg nem szűnik, általában ne folytassuk a szilárd ételeket. Adjunk azonban tiszta folyadékot kortyonként (hígított gyümölcsleveket vagy szájon át adható rehidráló folyadékot, ha az orvos elrendelte). Ha kis mennyiségeket kínálunk (egyszerre egy-két evőkanálnál nem többet, nagyon fiatal csecsemőnél kevesebbet), az nagyban megnöveli az esélyét, hogy a folyadék bent is marad. Miután a hányás megszűnt, a fentiek szerint adhatjuk az ennivalót.
- Ha a széklet kezd normalizálódni, általában két-három nap után, az orvos javasolni fogja, hogy kezdjük el visszaállítani a babát a szokásos étrendjére, de továbbra is korlátozzuk a tejtermékeket (az anyatejen és a tápszeren kívül) még egy-két napig.
- Ha tápszerrel etetett baba esetén a hasmenés két hétig vagy tovább tart, az orvos javasolhatja, hogy váltsunk tápszert.
Megelőzés – A hasmenés nem mindig előzhető meg, de az esélye csökkenthető:
- Figyeljünk az ételek megfelelő előkészítésére (lásd a 338. Oldalt).
- A babára felügyelő személy alaposan mossa meg a kezét a pelenkázás és a vécéhasználat után.
- A gyümölcslevek hígítása, fogyasztásuk napi 1-2 dl-re korlátozása, átváltás fehérszőlő-lére (lásd az 570. Oldalon a keretes szöveget).
Komplikációk:
- Pelenkakiütés
- Dehidratáció (kiszáradás), ha a hasmenés súlyos, és kezeletlenül marad.
Mikor hívjunk orvost:
Egy vagy két híg széklet nem ok aggodalomra. De az alábbiak olyan hasmenésre utalnak, amelynél szükség lehet orvosra:
- Gyanítjuk, hogy a baba romlott ételt vagy tápszert evett.
- A babának laza, híg székletei voltak az elmúlt 24 órában.
- A baba többször hányt (a szokásos bukásoknál többet), vagy 24 órája hány.
- Vér van a baba székletében.
- A baba láza felszökik, vagy betegnek tűnik.
- Azonnal telefonáljunk, ha a baba a dehidratáció tüneteit mutatja: jelentősen csökkent vizeletmennyiség (a pelenkák a szokásosnál szárazabbak és/vagy a vizelet sárga), könnytelen, besüppedt szem, besüppedt kutacs (kitapintható lágy rész), száraz bőr, kevés nyál.
A kiújulás valószínűsége:
Elég nagy, ha az ok nem szűnt meg, némelyik baba hajlamosabb a hasmenésre.
Más problémák hasonló tünetekkel:
- Ételallergiák
- Ételmérgezés
- Enzimhiányos állapotok
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.