Allergiák jelentkezése babák esetén
Tünetek:
Függ a túlérzékeny szervtől vagy szervrendszertől. A gyakran érintett szervrendszerek és kísérő tünetek és állapotok az alábbiak:
- A felső légutak: orrfolyás (allergiás rhinitis), melléküreg-gyulladás (csecsemőknél nem), fülfájás (középfülgyulladás, otitis média), torokfájás (oka éppúgy lehet allergia, mint száraz levegő szájon át történő belégzése), orrváladék a garat hátsó falán (a váladék az orr hátsó részéből a garatba jut, és krónikus köhögést kiválthat ki), görcsös krupp. A nyálkahártya-duzzanat akadályozhatja a légzést.
- Alsó légút: allergiás hörghurut, asztma.
- Emésztőrendszer: vizes, időnként véres hasmenés, hányás, puffadás.
- A bőr: atopiás dermatitis, beleértve az olyan viszkető kiütéseket, mint az ekcémát, a csalánkiütést (foltos, viszkető, a bőrből kiemelkedő kiütést) és az arcödémát (az arc ödémája különösen a szem és a száj körül észlelhető duzzanat, amely nem annyira viszket, mint a csalánkiütés).
- A szem: viszketés, kipirosodás, könnyezés és az allergiás kötőhártya-gyulladás egyéb tünetei.
Évszak:
Bármikor az év során, pollenallergia esetében a tavasz, a nyár vagy az ősz.
Ok:
Az allergénre adott válaszként az immunrendszer hisztamint és más mediátorokat szabadít fel az allergénre vagy ahhoz hasonló anyagra túlérzékeny babákban (a szenzitizálás – érzékenyítés – egy korábbi alkalommal történt meg). Az allergiára való hajlam családon belül öröklődhet. Az allergia megjelenési formája általában a család tagjainál különböznek, egyiknek szénanáthája van, a másiknak asztmája, a harmadik csalánkiütést kap az epertől.
A kiváltás módja:
Az allergén belégzése (például pollen vagy állati szőr), elfogyasztása (tej vagy tojásfehérje), injektálása (penicillininjekció vagy rovarcsípés) vagy érintése (mosószer, festék).
Időtartam:
Változó. Egy allergiás epizód tartama pár perctől több óráig vagy napig terjedhet. Némelyik allergia, például a tehéntejjel szembeni, kinőhető, mások, ahogy a gyerek növekszik, egyik allergiatípusból a másikba mennek át. A legtöbb allergiás embernek egész élete során van valamilyen allergiás panasza.
Kezelés:
Az allergia legeredményesebb kezelése a tünetek kiváltásáért felelős allergén kiküszöbölése az érintett életéből, íme néhány módszer az allergének eltávolítására a gyerek környezetéből, akár tényleg allergiás rájuk (nehéz meghatározni, mivel a bőrtesztek 18 hónapnál fiatalabb gyerekeknél nem igazán megbízhatóak), akár csak feltehetően az:
- A csecsemőknél ritka a pollenallergia, de ha felmerül a pollenallergia gyanúja (nyomra vezethet az, hogy a tünetek addig észlelhetők, amíg a pollen a levegőben van, és eltűnésével megszűnnek), tartsuk a gyereket inkább bent a lakásban, amikor a levegő pollentartalma magas, vagy amikor pollenidőszakban különösen szeles az idő (tavasz, késő nyár vagy ősz, a pollen típusától függően); naponta fürdessük és mossuk meg a haját (hogy eltávolítsuk a pollent); meleg időben használjunk légkondicionálót az ablakok kinyitása és a pollen beengedése helyett. A kieresztett háziállattal is bejuthat pollen, fürdessük őt is gyakrabban.
- Állati szőr. Időnként a háziállatok maguk okozhatnak allergiát. Ha ez az eset vagy annak lehetősége áll fenn, próbáljuk az állatot és a babát különböző szobákban tartani, vagy zárjuk ki az állatot. (Súlyos esetekben lehet, hogy az egyetlen megoldás az, ha a kedvencnek új gazdát keresünk.) Mivel a lószőr is kiválthat allergiát, ne tegyünk lószőr matracot a baba kiságyába.
- Poratkák. Ezek a mikroszkopikus lények a legtöbb ember számára nem jelentenek problémát, de az atkákra túlérzékenyek számára pokoliak lehetnek. Ezen allergiafajtának a puszta gyanúja esetén is korlátozzuk a baba érintkezését a poratkákkal úgy, hogy a szobákat, amelyekben tartózkodik, lehetőség szerint pormentesen tartjuk.[brbr]Gyakran töröljünk port nedves ruhával vagy bútorpermettel, amikor a baba nincs a szobában, porszívózzuk ki a szőnyegeket és a kárpitozott bútorokat, és gyakran töröljük fel nedves ruhával a padlót. Kerüljük a bolyhos ágyneműt, szőnyegeket, függönyöket és más porfogókat azokban a szobákban, ahol a baba alszik és játszik, a kitömött állatokat gyakran mossuk ki, a ruhákat tartsuk műanyag ruhászsákokban, tétessünk szűrőket a meleglevegő-nyílásokra, szereltessünk be légszűrőt. Vásárolhatunk olyan porszívót vagy légtisztítót, amihez nagy hatásfokú részecskefogó- (HEPA-) szűrő tartozik, ez kiszűri az atkákat és más allergéneket. Az összes függönyt, szőnyeget vagy más hasonló tárgyat legalább havonta kétszer mossuk vagy porszívózzuk. Mivel a poratkák számára létfontosságú a levegő nedvessége, tartsuk a páratartalmat alacsonyan.
- Penész. Szabályozzuk a páratartalmat a lakásban jól karbantartott párátlanító alkalmazásával, megfelelő szellőzés biztosításával, továbbá a konyhából, mosásból és fürdésből származó gőz elvezetésével. Azokat a helyeket, ahol a penész kinőhet (szeméttárolók, hűtőszekrények, fürdőszobafüggönyök, fürdőszobai csempék, nedves sarkok), alaposan tisztítsuk penész elleni szerrel. Gondoskodjunk arról, hogy a ház körüli vízelvezetés jó állapotban legyen, ne engedjük, hogy levelek és más növényi hulladék felhalmozódjanak, és költözzünk olyan helyre, ahol a kert és a ház bőven kap napot, hogy ne alakulhassanak ki penészes, nedves foltok. Esőben tartsuk a baba homokozóját lefedve.
- Egyéb allergének. Számos más lehetséges allergént és irritáló anyagot eltávolíthatunk a gyerek környezetéből: gyapjútakarókat (használjunk huzatot, vagy pamut-, illetve műszálas takarókat), pehely- vagy tollpárnákat (használjunk szivacsos vagy hipoallergén poliészterrel tömött párnákat, amikor a baba már elég idős hozzá), dohányfüstöt (egyáltalán ne engedjük meg a dohányzást a házban vagy máshol a baba közelében), parfümöket (használjunk illatosító nélküli törlőkendőket, permeteket stb.), szappanokat (csak hipoallergén szappanokat használjunk), mosószereket (váltsunk nem illatosított mosószerre vagy babaszappanpehelyre).
Mivel az allergia az immunrendszer hiperérzékeny (vagy túlérzékenységi) reakciója valamely idegen anyagra, a deszenzitizálás (az érzékenység csökkentése az adott allergén fokozatosan növekvő mennyiségének beadásával) időnként sikeres lehet az allergiás állapot megszüntetésében – különösen a pollen-, a por- és az állatiszőr-allergiák esetében.
A nagyon súlyos esetek kivételével azonban a deszenzitizálást nem kezdik el, amíg a gyerek nincs négyéves. Allergiás reakció esetén antihisztaminok és szteroidok használhatók a duzzadt nyálkahártyák lelohasztására mind csecsemők, mind gyerekek esetében.
Étrendi változtatások:
Az esetleges ételallergének kiküszöbölése mindig a tápanyagot egyenértékű módon helyettesítő másik étel beiktatásával. Orvosi felügyelet mellett távolítsuk el a baba étrendjéből a feltételezett ételallergént (a lehetőségek közé tartozhat a tehéntej, a búzaliszt, a tojásfehérje és a déligyümölcsök): ha pár héten belül megszűnnek a tünetek, valószínűleg megtaláltuk a tettest.
További megerősítést kaphatunk, ha a tünetek visszatérnek, amennyiben az ételt visszaillesztjük az étrendbe (de ezt csak az orvos tanácsára tegyük). Helyettesítsük (szükség szerint) a búzalisztet zab-, rizs- és árpaliszttel, a tehén tejes tápszert szója- vagy hidrolizált tápszerrel, a tojást tojássárgájával, a déligyümölcsöket mangóval, sárgadinnyével, brokkolival, karfiollal és kaliforniai paprikával.
Megelőzés:
- Esetleg segíthet a legalább hat hónapig – előnyösen legalább egy évig – tartó szoptatás. Ez különösen fontos allergiás családokban.
- A szilárd ennivalók későbbi kínálása: hat hónapos kor előtt nem, és utána is csak óvatosan. A leggyakoribb bűnösöket csak később ismertetjük meg (tehéntej, tojásfehérje, búzaliszt, csokoládé, déligyümölcsök, földimogyoró, magok, kagylók). Alaposan figyeljük meg, jelentkezik-e valamilyen reakció, amikor ilyen ételekkel ismertetjük meg a babát.
Szövődmények:
- Asztma
- Anafilaxiás sokk, amely kezelés nélkül végzetes is lehet (rendkívül ritka).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.