Mire jó a masszázs? Kinek való?
A masszázs 3000 éve képezi szerves részét a gyógyítás művészetének, és bár manapság az alternatív terápiák közé sorolják, mind többen ismerik el kedvező hatásait. A sportorvosi gyakorlatban és a fizikoterápiában már régóta alkalmazott masszázst ma már sokféle állapot kezelésére használják, a depressziótól és a stressztől kezdve egészen a migrénig és a fiatalkori cukorbetegségig.
Gyógyító kezek
A masszőrök a kezükkel – sőt néha a könyökükkel, az alkarjukkal, a térdükkel és a lábukkal – mozgatják meg a test izmait és lágy szöveteit. Az alkalmazott módszerek, mint a simogatás, a gyúrás, az ütögetés, a rázás és a nyomás igen egyszerűek, ám hatékonyan segítik a relaxációt és enyhítik az izomfájdalmakat, sőt néha a gyógyulást is elősegíthetik. A vizsgálatok szerint a masszázs az alábbi panaszok enyhítésére szolgál.
- Csökkentheti az izomfeszültséget, átmenetileg csökkentheti a vérnyomást és enyhítheti a stresszt.
- Javíthatja a vérkeringést, csökkentheti a duzzanatokat és gyorsíthatja az izomszövetek gyógyulását.
- Javíthatja az ízületek hajlékonyságát és a testtartást.
- Enyhítheti a fájdalmat és a kimerültséget, javíthatja a közérzetet.
- Koraszülött csecsemőknél segítheti a növekedést és a fejlődést.
Kinek való?
Mielőtt megmasszíroztatnánk magunkat, tudnunk kell, hogy a módszer bizonyos esetekben nem alkalmazható. Sérülések után kérdezzük meg az orvosunkat, mielőtt masszőrhöz mennénk. Semmiképpen sem alkalmazható masszázs nyílt seb, bőrfertőzés, visszérgyulladás vagy bőrrák esetén.
Mire számíthatunk a gyógymasszőrnél tett látogatás során? Mielőtt munkához kezd, feltesz néhány kérdést az egészségi állapotunkról, és arról, hogy miért kerestük fel (valamilyen sérülés utókezelése miatt vagy csupán relaxációs céllal). Egyes masszázsfajták esetén le kell vetkőzni és le kell tenni az ékszereinket. Olykor a masszázs közben nincs más rajtunk, csak egy törülköző vagy egy lepedő.
A masszázst párnázott asztalon végzik, nyugodt környezetben. Az élménynek kellemesnek és fájdalommentesnek kell lennie (ha nem az, szóljunk). A nyomás eleinte még kellemetlen lehet, de hamarosan elviselhetővé kell válnia. A súrlódás csökkentésére masszázsolajat használnak.
A kezelés alkalmanként általában 30-60 percig tart. A különleges kiképzésű székben végzett ülőmasszázshoz nem kell levetkőznünk; itt egy kezelés 10-30 perc. Egyéb kedvező hatásai mellett a masszázs a következő állapotok kezelésére használható:
- izomgörcsök,
- derékfájás,
- migrénes fejfájás,
- depresszió,
- munkával összefüggő stressz,
- reggeli rosszullét,
- premenstruációs szindróma,
- ízületi és íngyulladás,
- izom- és szalagsérülések,
- műtét utáni fájdalom,
- gyermekkori asztma, fiatalkori cukorbetegség, bőrkiütések és álmatlanság,
- egyes keringési és légúti rendellenességek.
A gyógymasszőr kiválasztása
Kérjünk tanácsot az orvosunktól vagy a sportorvostól. A különböző gyógyfürdők és wellness klubok is alkalmaznak gyógymasszőröket, itt is tájékozódhatunk. A mozgásszervi betegségekkel foglalkozó rendeléseken a társadalombiztosítás által fedezett kezelésekre kaphatunk beutalót. Azonban bárhol is masszíroztatjuk magunkat, mindenképpen győződjünk meg róla, hogy szakképzett masszőr keze alá kerülünk.
Masszázsfajták
- A siatszu bizonyos nyomáspontok megdolgozásával kiegyenlíti a test energiaáramlását; elősegíti az egészség megőrzését.
- A sportmasszázs egyes izomcsoportokra összpontosít; célja a rehabilitáció, ill. terhelés előtt és után az ellazítás.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.