Jóga – hogyan alkalmazzuk?
A több mint 5000 éves múltra visszatekintő jóga elkötelezett hívei számára életformát jelent – olyan tant, amely megteremti a test, a szellem és a lélek harmóniáját. A mai jógázók közül sokan azonban ennél praktikusabb megfontolásokból végzik a gyakorlatokat. Kimutatták, hogy a jóga segíthet az immunrendszer megerősítésében és a vérnyomás, a szívritmus, a légzés, az anyagcsere, a testhőmérséklet, sőt még az agyhullámok szabályozásában is. Az ízületeket nem megterhelő mozgásforma segít a szorongás enyhítésében, és növeli a hajlékonyságot. Állítólag még a jet lag (több időzóna átrepülése után érzett fáradtság) leküzdésében is segít. Nem csoda, hogy annyian jógáznak egészségük megőrzése érdekében.
A légzés ereje
A légzőgyakorlatok és speciális testtartások – ászának – sorozatából álló jógázás nyújtja, erősíti és ellazítja a testet. A jógagyakorlatokat nem is annyira az különbözteti meg a testmozgás egyéb fajtáitól, hogy hogyan érezzük magunkat a gyakorlatok közben, mint inkább az, hogy hogyan érezzük magunkat a gyakorlatok után: ellazultnak és felfrissültnek. A relaxáció egyébként a jógagyakorlatok egyik fő célja. Mivel igen kíméletes módon tornáztatja meg a testet, nemcsak edzésprogramként használható, hanem a rehabilitáció eszközeként is: segít a szervezet betegség vagy sérülés utáni gyógyulásában.
A jóga lassú, meditatív légzésen alapul, amely a testet és az elmét is ellazítja, miközben fokozza az éppen felvett testtartás nyújtó hatását. Éppen ez a mély légzés felelős a jógának tulajdonított egészségjavító hatásokért, a magas vérnyomás csökkentéséért, a szív vérellátásának javításáért, az emésztés javulásáért és a mély relaxáció elősegítéséért.
A jóga az ízületek túlterhelése nélkül fokozza a hajlékonyságot, ezért ideális a csontízületi gyulladásban szenvedők számára. A gyakorlatok rendkívül hatékonyak a kéz csontízületi gyulladása okozta fájdalmak enyhítésére is.
A jógát annyira hatékony és biztonságos mozgásformának tartják, hogy egy sor kórház, gondozóintézet, rehabilitációs központ és wellnessprogram nem csupán helyesli a használatát, de foglalkozásokat is indít. Soha nem volt még olyan könnyű megtanulni jógázni, mint ma.
- Alexander-technika és jóga a hátfájás leküzdésére
- Mire jó a jóga?
- Hatékony mozgásformák az egészségért!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Napi egy póz
Mielőtt belekezdenénk egy jógaprogramba, kérjük ki orvosunk véleményét. Terhesség, cukorbetegség vagy zöld hályog esetén nem árt az óvatosság, mivel egyes jógaprogramok olyan pózokat is gyakoroltatnak, amelyeket ilyen állapotban jobb elkerülni.
A jógapózok igen biztonságosak, de többféle nehézségi szintbe sorolhatók, és ha túl nehéz gyakorlatokkal kezdünk, ez elveheti a kedvünket. A jóga nem versenysport, olyannyira nem, hogy ha lenne jelmondata, az így hangzana: „Haladj a saját tempód szerint!”
A rendszeresen jógázók közül sokan könyvekből vagy videofilmekből tanulták meg a gyakorlatokat, a többség mégis előnyben részesíti a személyes oktatást. A jógán belül különféle stílusok ismertek, s ezek némelyike lendületesebb, mások szelídebbek. Legújabb formája, a nyugaton kifejlesztett „powerjóga”, főként a sportolók számára hasznos a sportsérülések elkerülésében. A jóval szelídebb hathajóga azoknak való, akik még csak most kezdenek ismerkedni vele, illetve akik sérülés vagy betegség után lábadoznak.
Arra nagyon ügyeljünk, hogy a számunkra legkellemesebb jógafajtát válasszuk. Minden jógaoktató kicsit másképp vezeti az alkalmakat. Vannak pl. olyanok, akik a meditációra és a légzőgyakorlatokra koncentrálnak, és félhomályos helyiségben tartják a foglalkozásokat; mások jól megvilágított tornateremben oktatnak, és inkább a mozgáselemekre összpontosítanak. Nyugodtan kísérletezzünk a különböző változatokkal, amíg meg nem találjuk a nekünk legjobban megfelelő stílust. Ne feledjük, hogy a jóga elsajátításának az a célja, hogy amikor befejeztük a foglalkozást, egészségesebbnek, hajlékonyabbnak és nyugodtabbnak érezzük magunkat – nem pedig az, hogy feszültek, ijedtek vagy bosszúsak legyünk.
Tajcsi: az egészség tánca
A jógához hasonlóan a tajcsi is alkalmaz meghatározott testtartásokat es légzésmódokat. A jógával ellentétben azonban e pózok egymás után folyamatosan végezve táncszerű mozdulatsorrá állnak össze, amely – egy kínai filozófus szavaival -„olyan sima, mint ha selyemfonalat gombolyítanánk le a gubóról”. A tajcsit egyébként éppen a mozdulatok simasága, a légzés és az egyensúlyozás! technikák teszik alkalmassá a magas vérnyomás, ill. a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentésére, a hátfájás, a gyomorfekély és az emésztőrendszeri problémák enyhítésére és a szorongás leküzdésére.
Azoknál a 70 év feletti idős embereknél, akik három hónapon át rendszeres tajcsi gyakorlatokat végeztek, határozott fejlövés volt megfigyelhető” az erőnlét és az egyensúlyérzék terén. Kutatók azt is leírták, hogy a tajcsit rendszeresen gyakorló 70 év felettiek körében 47%-kal csökkent az elesések valószínűsége.
A jógához hasonlóan a tajcsihoz is képzett oktató segítségére van szükség, tehát szakszerű foglalkozáson ajánlatos elkezdeni a vele való ismerkedést. A tajcsi egyes mozdulatai helytelen végrehajtás esetén sérülést okozhatnak, megfelelő’ irányítás mellett, helyesen elvégezve azonban nemcsak biztonságosak, de a szervezetet sem terhelik meg.
Belégzés, kilégzés
A jóga során végzett légzőgyakorlatok meditációs módszereken alapulnak, és még a felpörgetett, örökké rohanó izgágáknak is segítenek ellazulni. Figyelmünket mindvégig a légzésre összpontosítsuk. Az alábbiakban egy könnyű gyakorlatot, a váltakozó légzést ismertetjük. Bármikor elvégezhetjük, ha idegesnek vagy feszültnek érezzük magunkat.
- Jobb hüvelykujjunkat a jobb orrlyukunkra nyomva zárjuk el a levegő útját.
- Lélegezzünk be a bal orrlyukon keresztül. Belégzés után jobb kezünk gyűrűsujjával fogjuk be a bal orrlyukunkat, majd a hüvelykujjunkat felengedve eresszük ki a levegőt a jobb orrlyukon.
- Lélegezzünk be a jobb orrlyukon keresztül, zárjuk el a hüvelykujjunkkal, engedjük fel a jobb kéz gyűrűsujját a bal orrlyukról, és fújjuk ki a levegőt.
- Addig végezzük ezt a váltakozó légzést – mindvégig a légzésre összpontosítva -, amíg azt nem érezzük, hogy a testünk kezd ellazulni.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.