Az etetés időbeosztása kisbabáknál
„Úgy érzem, hogy az újszülött lányomat egész nap szoptatom. Hová lett a négyórás időköz, amiről hallottam?”
A kisbabája (mint a többi csecsemő, aki élete első néhány hónapjában az anyai mellen csüng) nyilvánvalóan nem hallott a négyórás időközről. Az éhség nagy úr, és ő enni akar, némileg gyakrabban, mint ahogy a legtöbb etetési program előírja számára.
Engedje meg neki – legalábbis egyelőre
A három- és négyórás időközt a cumisüvegből etetett újszülöttek igényei szerint alakították ki, akik általában megfelelően növekednek ilyen rendszerben. A szoptatott babák többségének azonban gyakrabban kell enniük. Részben azért, mert az anyatej könnyebben emészthető, mint a tápszer, ezért hamarabb megéheznek, részben azért, mert a gyakori szoptatás elősegíti a jó tej utánpótlás kialakulását, ami a sikeres szoptatási viszony alapja.
Az első hetekben szoptasson olyan gyakran, ahogy a gyermek kívánja
Ha azonban a baba háromhetes korában még mindig óránként követeli az etetést, ellenőriztesse az orvossal, hogy a súlygyarapodása normális-e. Ha nem, kérjen tanácsot az orvostól. Ha a kicsi kellően gyarapodik, akkor a mama kissé felszabadulhat. Az óránkénti szoptatás nemcsak lelkileg nagy megterhelés, hanem fizikailag is annyira kimerítő, hogy csökkentheti a tejtermelést.
Ráadásul a babának sem kedvező, mivel neki hosszabb alvási és ébrenléti időszakokra is szüksége van, amikor az anyai mellen kívül mást is szemlélhet. A sírás nem mindig az éhség jele, a csecsemők akkor is sírnak, ha álmosak, unatkoznak vagy csak figyelemre vágynak.
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- Mi alapján válasszunk cumisüveget?
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az etetések közötti idő
Feltételezve, hogy a tej utánpótlás kialakult, lassan megpróbálhatjuk nyújtani az etetések közötti időt (ami abban is segíthet, hogy a baba jobban aludjon éjszaka). Ha a gyermek sírva ébred egy órával az etetés után, ne siessünk megetetni. Ha még álmosnak tűnik, próbáljuk meg elaltatni szoptatás nélkül. Mielőtt felvesszük, gyengéden paskolgassuk, dörzsölgessük, vagy kapcsoljunk be valamilyen zenélő játékszert, és figyeljük, hogy újra elalszik-e. Ha nem, vegyük fel, énekeljünk neki, sétáljunk vele, ringassuk, azzal a céllal, hogy elaludjon.
Ha felébredt, tegyük tisztába, beszéljünk hozzá, valamilyen módon tereljük el a figyelmét, vigyük ki babakocsiban. Lehet, hogy a gyermek inkább ránk és a külvilágra fog figyelni, és legalább néhány percig elfeledkezik az anyai mellről.
Ha mégis szoptatásra kerül a sor, ne törődjünk bele a gyorsbüfészerű fogyasztásba, amelyre sok baba hajlamos; biztassuk inkább, hogy mindegyik oldalon szopjon legalább tíz percet. Ha közben elaludna, ébresszük fel, hogy folytassa az étkezést. Ha sikerül megnyújtani az etetések közötti időszakot, akkor végül is mind a kismama, mind a baba számára sokkal ésszerűbb – két-három és végül négyórás – időbeosztás alakul ki. De ez a gyermek éhségén alapuljon, ne az idő múlásán.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.