Milyen pelenkát használjunk?
„Mindenki, akit ismerek, eldobható pelenkát használ, és én is úgy látom, jóval egyszerűbb, mint a textilpelenka. De ugyanolyanja a babának?”
Éva anyánk óta minden szülőnek meg kell oldania azt a feladatot, hogy beburkolja újszülöttje popsiját. Az idők folyamán született néhány érdekes – de nem biztos, hogy praktikus – megoldás. Az indián anyák például úgy tartották szárazon és kényelemben hátukon hordozott csecsemőjüket, hogy felaprított gyékény puha belsejével bélelt zsákba helyezték.
Nagy a választék
Egy 21. századi szülőnek szerencsére nem kell naponta térdig gázolnia a mocsárban, hogy kiválassza babájának a legpuhább gyékényt, amely a legjobban szívja a nedvességet. Számos lehetőség közül választhatunk a különböző mosható textilpelenkáktól az eldobható változatok zavarba ejtően bőséges és állandóan fejlődő kínálatáig.
A mi gyerekünknek nem feltétlenül az a legjobb megoldás, ami boldoggá teszi a szomszédasszony csecsemőjét. A pelenkaversenyben sem tudományos, sem pénzügyi megfontolások alapján nem lehet egyértelmű győztest hirdetni, itt a személyes tényezők a legfontosabbak.
A döntésnél vegyünk figyelembe az alábbiakat:
Eldobható pelenka
A legegyszerűbb, a legtöbb papa-mama ezt választja. És az elfoglalt szülőknek (van más egyáltalán?) Ez nagy előny. Nem kell összegyűjteni, kiöblíteni, mosáshoz szétválogatni a koszos pelenkákat. Az eldobható pelenkával sok időt és erőfeszítést takaríthatunk meg, gyorsabban és egyszerűbben lehet cserélni az izgő-mozgó babán, ami nem mellékes tényező. Az újabb (és drágább) fajták egyre erősebb nedvszívó hatásúak, és elméletileg egyre jobban védenek a pelenkakiütéstől. Vékonyabbak, jobban követik a test formáját, és kevésbé valószínű, hogy áteresztik a nedvességet.
- Az újszülött ellátása és fürdetése
- A pelenka kiválasztása, a baba tisztába tétele
- Bőrirritáció és kiütés pelenkában
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezek a szép előnyök azonban egy súlyos hátránnyal párosulnak: az eldobható pelenkák túl sok vizeletet képesek felszívni, és sokszor akkor is száraznak érezzük őket, amikor már rég nem azok. Így aztán könnyen előfordulhat, hogy nem cseréljük elég gyakran a pelenkát, márpedig ez pelenkakiütéshez vezethet. Ilyen szuper nedvszívó pelenkákkal azt is nehezebb megállapítani, hogy mennyit pisil az újszülött, így azt sem tudhatjuk pontosan, hogy elég tejet fogyaszt-e.
És mivel a legújabb csodapelenkák tökéletes kényelmesen tartják a nedves kisgyereket is, előfordulhat, hogy a szobatisztaságra szoktatás hosszadalmasabb művelet lesz. Hátrányt jelentenek még a kukát megtöltő papírpelenkák környezeti ártalmai is. (Bár a textilpelenkákhoz annyi energiát és mosószert használunk el, hogy azok sem kímélik túlságosan a Földet.) További nehézség, hogy a pelenkákat meg kell venni és haza kell hurcolni.
Textilpelenka (házhoz szállítva)
Ha nem akarjuk csecsemőnk fenekét papírba és műanyagba zárni, választhatunk puha, kényelmes, sterilizált, ökológiai szempontból előnyös pamutpelenkát, amelynek külön előnye lehet, ha hetente házhoz szállítják. Magyar családoknak ez a szolgáltatás legfeljebb Bécsből volna igénybe vehető, igaz, ott hetente kétszer viszik házhoz az árut.
Egyes felmérések (ezeket a pelenkaszolgáltatók idézik előszeretettel) azt mutatják, hogy textilpelenkánál kisebb valószínűséggel fordul elő pelenkakiütés, más felmérések szerint viszont (ezekre a papírpelenka-gyártók hivatkoznak) épp a szuper nedvszívó eldobható papírpelenkák ütik ki a kiütést. Ha a textilpelenkát tipegőkorban is használjuk (bár sok szülő már korábban papírpelenkára vált), egyszerűbb lesz a szobatisztaságra nevelés, mivel az átnedvesedett textil és a bőr érintkezése nagyon kényelmetlen, a kis lurkó hamarabb ráébred, hogy nedves, és mindjárt nagyobb érdeklődést tanúsít a bili iránt.
Vannak azonban hátrányok is:
Külön vízhatlan nadrágra lesz szükség, hogy ha bepisil a gyerek, ne kelljen az ő meg a gondozója ruháját kicserélni, a kiságyat áthúzni – igaz, ma már vannak „komplett” vízhatlan borítással bevont textilpelenkák. A vízhatlan nadrágok fokozzák a kiütésveszélyt, mivel a levegőt nem engedik be, a nedvességet nem engedik ki, a problémát azonban ma már fantasztikus, levegős hálóbéléssel, nedvszívó szivacsbéléssel készült, lélegző textil pelenkanadrágok csökkentik vagy küszöbölik ki.
A textilpelenka cseréje általában bonyolultabb (különösen ahogy a baba egyre nagyobb rutinra tesz szert a rúgkapálásban), többet kell bütykölni vele, bár ezt a hátrányt folyamatosan és jelentősen csökkentik a technikai előrelépések – például a test formáját követő pelenkaszabás és az egyszerűbb kapcsok. Mivel a nedvszívásuk korlátozott, éjszakára általában dupla pelenka szükséges, de sokszor a nap során is, ha a gyerek gyakran pisil. A fiúk vizelete elöl gyűlik össze, náluk érdemes papír pelenkabélést alkalmazni.
Arról még nem is beszéltünk, hogy vendégségből piszkos pelenkával teli nejlonszatyrokat kell hazacipelni, és hogy mindig szaglik valamelyik sarokban egy tartály, amelyben a piszkos pelenkák gyűlnek (igaz, ugyanez elmondható az eldobható pelenkákról is, ha ritkán ürítjük a pelenkás tartályt).
Bár a textilpelenkák nem végzik a szemétdombon, mosásuk károsítja a környezetet. Lehet rajta vitatkozni, hogy mi árt jobban: a textilpelenka mosása vagy a papírpelenka eldobása.
Textilpelenka (otthon mosva)
A három közül ez a leghajszásabb változat. Az otthoni mosás nem eredményez tökéletes tisztítást, a felmérések szerint az így kezelt pelenkák nagyobb valószínűséggel okoznak pelenkakiütést. És bár jóval olcsóbb a többi megoldásnál, a felhasznált mosószer, víz és villany beszámításával ez az előny már csak minimális. Ráadásul az áztatás, a szárítás, a vasalás és a hajtogatás a lehető legnagyobb idő-és energiabefektetést követeli a szülőtől.
Vannak szülők, akik az első néhány hónapban, amikor a baba még sokkal több időt tölt otthon, mint házon kívül, textilpelenkát használnak, majd amikor a textilpelenka cipelése egyre súlyosabb feladat lesz, átváltanak eldobható pelenkára. Sokan azonban már a kezdetektől eldobható pelenkát használnak még éjszakára is (a jobb nedvszívás tovább tartja kényelemben a babát, és nyugodtabb éjszakai alvást ad).
Bármelyik esetben előfordulhat azonban, hogy a csecsemő pelenkakiütést kap, ami arra utal, hogy érzékeny a választott pelenkatípusra. Ha ez történik, ne a tünetekkel küszködjünk, hanem változtassunk. Próbáljunk ki egy másik pelenkafajtát (textil helyett papírt, vagy fordítva), vagy egy másik márkájú eldobható pelenkát.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.