Szülés előtt – segítség más forrásból
„A jövedelmem kiesése miatt nem engedhetünk meg magunknak dajkát. Mivel lehet, hogy császármetszéssel fogok szülni – a magzatom farfekvéses pozícióban van – nem tudom, miként leszek meg segítség nélkül.”
Csak azért, mert nem engedhetünk meg magunknak – vagy nem akarunk felvenni – dajkát, még nem kell egyedül végeznünk az összes feladatot.
A legtöbb nőnek azért akad másféle segítsége is – nézzük a lehetőségeket:
Az új apa
Ha a párunk be tudja osztani a munkaidejét, hogy velünk legyen az első néhány hétben (vagy kihasználja a munkajogi törvény változását, amely ma már az apáknak is lehetővé teszi, hogy a gyermek életének első két hónapjában öt nap fizetett szabadságot kivegyenek), valószínűleg ő lesz a legjobb támasz. Együtt, minden külső segítség vagy beavatkozás nélkül többet tanulunk a gyerekünkről és a csecsemőgondozásról, mint bármilyen más módon. Ebbe a munkába minden előzetes tapasztalat nélkül is gyorsan bele fogunk jönni.
Ha lehet, a baba születése előtt menjünk el együtt egy gyermekgondozási tanfolyamra a helyi kórházban vagy csecsemőotthonban (vannak tanfolyamok csak apák számára is), olvassunk el közösen egy-két csecsemőgondozási könyvet, hogy az alapokkal tisztában legyünk. És persze forduljunk tanácsért családtagokhoz, barátokhoz, a gyerekorvoshoz, a kórház szülészeihez, a La Leche Liga Magyarországhoz vagy más forrásokhoz további információért és a hiányosságok pótlásáért. A partner készüljön fel, hogy a szülés utáni első hat hétben, amikor mi még lábadozunk, a házimunka nagyobb része rá fog hárulni, függetlenül attól, hogy gyerek milyen úton jött a világra.
A nagymama
A második legjobb megoldás anyánk vagy anyósunk – persze csak ha jó viszonyban vagyunk vele, és nem bánnánk, ha az első hetekben velünk lakna vagy naponta eljönne. (De nem árt, ha a nagyi csupán „segít”, és nem „irányít” – ezt a keskeny mezsgyét sok nagyszülő egyszerűen nem képes nem átlépni.)
- Születésszabályozás
- Koraszülés – A lélektani szempontok
- Megszülető gyermek: kisfiú vagy kislány?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A nagymamák (és sok nagypapa) legalább százféleképp hasznossá tehetők: ringatják a síró babát, finom vacsorát főznek, kimossák és összehajtogatják a ruhát, bevásárolnak, és minden elképzelhető mást is megcsinálnak. Ez a megoldás különösen akkor válik be, ha jó szívvel tudjuk fogadni a jó szándékú beavatkozást. Természetesen ha a kérdéses nagyszülőnek amúgy is zsúfolt az élete, és nem akar leragadni a pelenkázó asztalnál, akkor ez a lehetőség nem áll fenn.
A mélyhűtő
Lehet, hogy holtfáradtak vagyunk, de a csecsemőt mégsem tehetjük jégre. Elővehetjük viszont azokat a kész ételeket a mélyhűtőből, amelyeket a terhesség utolsó néhány hetében készítettünk, amikor – különösen ha már nem jártunk munkába – úgyis túl sok szabad időnk volt. Néhány tápláló ragu, felmelegíthető sült csirke vagy előkészített tésztaszósz megkönnyíti a család táplálkozását, mi pedig több figyelmet fordíthatunk az újszülött etetésére (ami egy darabig egész munkaidős állás lesz). Halmozzunk fel fagyasztott zöldségeket, ezek gyorsan elkészülnek és igen táplálóak.
Házhoz szállítás
Akkor sem kell a tűzhely mellett rostokolni a szülés utáni nagyon elfoglalt napokban, ha nincs időnk, módunk, energiánk vagy kedvünk az előzetes főzéshez. Szinte minden környéken található házhoz szállítást vállaló étterem, ahol nyugodtan lehet rendelni (gyors felmelegítés után) azonnal fogyasztható marha- és sertéshúst, csirkét, halat, köretet – és egyre gyakrabban friss salátát, aminek élvezetéhez csak villa és étvágy kell. Vegyünk fel egy (több) kipróbált házhoz szállító éttermet a gyorstárcsázó számaink közé, és ne feledkezzünk meg valamelyik közeli salátabárról sem.
Papírtányér (a kevesebb mosogatásért)
Vacsora után mindig marad mosogatnivaló (és ebből a szempontból mindegy, hogy mi magunk főztük-e vagy házhoz szállították az ételt). Csak akkor nem, ha papírtányért, műanyag evőeszközt, eldobható poharat használunk. Az ilyesmi jól jön a csecsemőt látogató barátok kínálásához is. (Az ilyen látogatásokat azonban érdemes a lehető legszigorúbban megrostálni, ha túl akarjuk élni a szülés utáni időszakot.)
Takarítási segítség
Ha van feladat, amit az új szülők szívesen varrnak más nyakába, az a takarítás. Adjuk át a munkát valakinek: egy takarítóvállalatnak, egy takarítónőnek, egy kipróbált vagy egy teljesen új személynek, aki felporszívóz és portalanít, felmossa a padlót és kisikálja a fürdőkádat.
Az így megmaradt időben több energiát fordíthatunk a csecsemőnkre, esetleges nagyobb gyerekeinkre, magunkra és egymásra. Ez a megoldás akkor jön igazán jól, ha az újszülött gondozását magunk szeretnénk végezni, de azért mégsem akarjuk feláldozni az egészségünket, az ép eszünket vagy otthonunk tisztaságát.
Segítséggel is – de különösen segítség nélkül – számolni kell azzal, hogy ezekben a korai hetekben óhatatlanul lesznek olyan dolgok az otthonunkban, amelyek nincsenek rendben. Amíg azonban ez nem érinti a baba gondozását és a mama pihenését, addig nem kell aggódni – az ilyen apróságokhoz hozzá lehet szokni. És bár a rend előbb-utóbb helyreáll majd, attól, hogy gyerek van a házban, mindig marad néhány elvarratlan szál, mondjuk, a mosogatóban mosatlan edény tornyosul, a dohányzóasztal alatt porcicák kergetőznek, a mosott ruha több adagban vár hajtogatásra.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.