Érvek a szoptatás mellett
A technológia fejlődésétől függetlenül mindig lesznek olyan dolgok, amelyekben a természet felülmúlhatatlan. Példának okáért a csecsemőnek a szoptatás biztosítja a legjobb összetételű táplálékot és a legjobb táplálékadagolási rendszert ugyanakkor az anyának is ez a legalkalmasabb.
Szoptatás előnyei
Testre szabott
Az anyatej összetétele tökéletesen kielégíti a csecsemők szükségleteit, legalább 100 olyan összetevőt tartalmaz, amely a tehéntejben nem található meg, és laboratóriumi körülmények között, mesterséges úton sem állítható elő. Szemben a tápszerekkel az anyatej állandóan változik, hogy kielégítse a gyermek folyamatosan változó igényeit: összetétele más reggel és késő délután; más a szoptatás elején és végén, más az első hónapban és a hetedikben; más egy koraszülött és más az időre született baba esetén.
Az anyatejben a tápanyagok igazodnak a csecsemő igényeihez és szervezete feldolgozóképességéhez. Például az anyatej kevesebb nátriumot tartalmaz, mint a tehéntejalapú tápszer, így a baba veséje gyorsabban tudja kiválasztani.
Könnyen emészthető
Az anyatej jobban alkalmazkodik a csecsemő fejlődésben lévő, érzékeny emésztőrendszeréhez, mint a kisborjú táplálására hivatott tehéntej. Fehérje- (főleg laktalbumin) és zsírkomponenseit könnyebben dolgozza fel a baba, mint a tehéntej fehérje- (főleg kazein) és zsírösszetevőit. A csecsemőben jobban felszívódnak az anyatej fontos mikrotápanyagai, mint a tehéntej tápelemei (amelyek, ismét hangsúlyozzuk, valójában a kisborjú emésztőrendszeréhez illenek).
A gyakorlati eredmény: a szoptatással táplált babák kisebb valószínűséggel szenvednek puffadástól, gyakori bukástól.
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
- Az élelmiszerek kiválasztása szoptatós anyukáknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Biztonságos
Eleve garantált, hogy az emlőből származó anyatej nincs helytelenül elkészítve, nem romlott vagy fertőzött (feltéve hogy az anya nem szenved olyan betegségben, amely a szoptatást a baba számára kockázatossá teszi, de kevés ilyen betegség van).
Távol tartja az allergiát
A csecsemők szinte soha nem allergiásak az anyatejre. Bár előfordulhat, hogy érzékenyek valamire, ami az anya fogyasztása révén a tejébe jutott, magát az anyatejet majdnem mindig jól tolerálják. Ugyanakkor tíz csecsemőből legalább egyről már az első tápszeres táplálkozás után kiderül, hogy allergiás a tehéntejalapú tápszerekre. (Általában megoldást jelent a szója vagy hidrolizátum alapú tápszerekre történő áttérés, ezek összetétele azonban még jobban eltér az anyatejétől, mint a tehéntejalapú tápszereké.)
Nyugtatja a pocakot
Az anyatej természetes laxatív hatása és jobb emészthetősége miatt a szoptatással táplált babáknak szinte soha nincs székrekedésük, és – bár székletük általában igen lágy – a hasmenés is ritkán jelent gondot. Az anyatej a káros mikroorganizmusok elpusztításával, illetve a normális bélflóra szaporodásának elősegítésével csökkenti az emésztési rendellenességek veszélyét.
Megakadályozza a pelenkakiütést
Az anyatejjel táplált baba édeskés szagú széklete kisebb valószínűséggel okoz pelenkakiütést, bár ez az előny (valamint az elviselhetőbb szag) a későbbiekben eltűnik, amint a szilárd táplálékot bevezetjük.
Megelőzi a fertőzéseket
Mindaddig, amíg a babák az anyjuk melléből szopnak, egészséges adag ellenanyagot kapnak, vagyis megnő a betegségekkel szembeni ellenálló képességük. Az ilyen kicsiknél ritkábban fordul elő megfázás, fülfájás, alsó légúti fertőzés, a húgyúti rendszer fertőzése és más betegség, mint üvegből táplált társaiknál, és amennyiben mégis fellép, a felépülés rendszerint gyorsabb, a szövődmény pedig ritkább.
Ezenfelül a szoptatás fokozza a legtöbb betegség (például a tetanusz, a torokgyík vagy a gyermekbénulás) elleni vakcinázásra adott immunválaszt. Azt is feltételezik, hogy bizonyos mértékig védelmet nyújt a hirtelen csecsemőhalál szindróma (SIDS) ellen.
Zsírégető hatású
A szoptatott csecsemők általában kevésbé dundik, mint cumisüvegből táplált társaik. Ennek részben az az oka, hogy a szoptatásnál a baba étvágya szabályozza a fogyasztást. A szoptatott gyerek valószínűleg megáll, ha jóllakik, ám a cumisüvegből táplált babát sok esetben biztatják, hogy addig folytassa az evést, amíg ki nem ürül az üveg. Az anyatejben a kalóriatartalom is kellően szabályozott.
Az utótej (vagyis az a tej, ami a szopás végén jön ki) kalóriában dúsabb, mint a szopás elején kapott tej, és általában a jóllakottság érzetét váltja ki a babában – ez pedig egyértelmű jelzés a szopás abbahagyására.
Elősegíti a szellemi fejlődést
A szoptatás némileg emeli a gyerek értelmi szintjét, és a hatás 15 éves korig, sőt a felnőttségig is érvényesül. Ez nemcsak az anyatejben lévő agyfejlesztő zsírsavaknak (DHA) köszönhető, hanem a szoptatással együtt járó anya-gyerek közelségnek is, mely a feltételezések szerint segíti az intellektuális fejlődést.
Nagyobb kielégülést nyújt
A baba jóllakva is folytathatja az üres mell szívását, aminek különösen akkor van nagy jelentősége, ha nem érzi jól magát, és meg kell nyugtatni. Egy üres cumisüveggel ugyanezt nem lehet eljátszani.
Erősíti a szájat
Az anya mellbimbója és a csecsemő szája tökéletesen illeszkedik (bár a keserves első próbálkozásokkor ez bizony nem így néz ki). Nincs az a mesterséges cumi, akármilyen tudományosan tervezték is, amely úgy edzi a baba állkapcsát, ínyét, fogazatát és szájpadlását, mint az anyamell – ez a tréning optimális fejlődést garantál a szájnak, és rengeteg előnyt a majdani fogaknak. Szoptatással táplált babáknál kisebb lesz a gyerekkori fogszuvasodás aránya, mint a tápszeren nevelteknél.
A szoptatásnak vannak előnyei az anya (és az apa) számára is:
Kényelem
Az anyatej ideális étel, mindig kéznél van, felhasználásra kész, tiszta, és állandóan megfelelő hőmérsékletű. Nem fogyhat ki, mint a tápszer, nem kell megvenni, cipelni, nem kell üveget mosni, újratöltögetni, nem kell porokat összekeverni, ételt melegíteni. Akárhol vagyunk – ágyban, úton, étteremben, tengerparton -, az összes szükséges táplálék mindig készen van és a baba rendelkezésére áll. Ha a baba és az anya nem együtt tölti az éjszakát, a napot vagy akár a hétvégét, a gyereket könnyen meg lehet etetni cumisüvegből előre lefejt és hűtőszekrényben vagy mélyhűtőben tárolt anyatejjel.
Olcsóbb
Az anyatej ingyen van, a cumisüveges etetés azonban drága mulatság. Szoptatás esetén nem kell cumisüvegeket vagy tápszert venni, és persze nem kell kidobálni félig teli üvegeket, kinyitott tápszeres dobozokat. Az egészségügyi kiadások is csökkennek. A tápszerrel etetett átlagos baba érzékenyebb a betegségekre, amelyeknek a gyógyítása akkor is sok pénzbe kerül, ha az egészségbiztosító fizeti.
Gyorsabb felépülés a szülés után
Nem kizárólag önzetlen érvek szólnak a szoptatás mellett. A szoptatás beletartozik a terhesség-szülés-anyaság természetes ciklusába, ilyenformán nemcsak a csecsemő érdekét szolgálja, hanem az anyáét is. Segítségével könnyebben áll vissza a méh a terhesség előtti méretére (a folyamatra utal a szülés utáni első napokban, a szoptatás kezdetekor fellépő erőteljesebb görcsölés), amitől gyorsabban elmúlik a gyermekágyi folyás (a posztpartum szivárgása), tehát kisebb lesz a vérveszteség.
Hozzájárul a terhességből visszamaradt kilók leadásához, hiszen naponta több mint 500 kalóriát éget. A pluszkilók jórészt tejtermelést segítő zsírpárnák alakjában rakódtak le – itt az idő, hogy felhasználjuk őket.
Némi védelmet nyújt a teherbe esés ellen
Az ovuláció és a menstruáció a legtöbb (de nem mindegyik) szoptató anyánál egészen addig szünetel, amíg a baba nem kezd jelentős mennyiségű kiegészítő táplálékot (tápszert vagy szilárd ételt) fogyasztani. Ez sokszor eltart az elválasztásig vagy még több hónappal tovább is. (Ami persze nem véd meg a teherbe eséstől. Mivel az ovuláció észrevétlenül előzi meg a szülés utáni első menstruációt, soha nem lehetünk biztosak benne, hogy mikor ér véget a szoptatástól kapott védelem.)
Csökkenti a rák kockázatát
A csecsemő szoptatása mérsékli bizonyos ráktípusok későbbi kockázatát. A szoptató nők körében kicsit kisebb a méhrák, a petefészekrák és a menopauza előtti mellrák kialakulásának rizikója.
Csontépítő hatás
Azokat a nőket, akik szoptattak, kisebb mértékben fenyegeti idősebb korukban a csontritkulás, mint azokat, akik soha nem szoptattak.
Kényszerpihenő
A szoptatás a napi teendők közé sűrűn iktat be pihenőket, különösen kezdetben (időnként gyakrabban, mint szeretnénk). Van, aki úgy érzi, hogy jut ideje pihenni, van, aki nem, de a szülés után a szervezetnek mindenképpen szüksége van ellazulásra, amit a szoptatás kikényszerít.
Egyszerűbb éjszakai etetés
Sok szülő a nap folyamán nem tud betelni csodálatos csecsemőjével, de azt azért ők sem díjazzák, hogy hajnali kettőkor (vagy éjfél és pirkadat között bármilyen más időpontban) foglalkozniuk kell vele. Mennyivel könnyebb egy éjszakai felriadás, ha kéznél a megoldás: az anyamell, és nem kell kimenni a hűtőhöz, nem kell tápszeres üvegekkel bajlódni. (Még jobb, ha az apa rakja át a gyereket a kiságyból a mellre és vissza.)
Jobb időbeosztás
Ha némi gyakorlatot szereztünk a szoptatásban, és elsajátítottuk az egykezes technikát, rá fogunk jönni, hogy a szoptatás mellett szinte bármi mást csinálhatunk – magazint lapozgathatunk, megnézhetjük az e-mailjeinket, felolvashatunk a nagyobbik gyereknek. (De a szoptatás alatt azért jusson elegendő idő és figyelem a csecsemőnek is!)
Erős anya-gyerek kötődés
Minden anya, aki valaha szoptatott, elmondhatja, hogy a szoptatás legértékesebb előnye az anya és gyermek közötti erős kötődés.
A szoptatás szerves része a bőr- és szemkontaktus, a dédelgetés, a gagyogás-gügyögés. Igaz, hogy ezeket az élményeket átélhetjük cumisüveges etetés közben is, de ott tudatosabb erőfeszítése van szükség: le kell győzni a kísértést, hogy fáradtság esetén másokra ruházzuk át az etetést, vagy elfoglaltság esetén letámasszuk az üveget. További előny: a kutatások azt mutatják, hogy a szoptató nők kisebb eséllyel szenvednek szülés utáni depressziótól.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.