Távollátás és kezelése
A távollátók csak a távolabb levő tárgyakra tudnak fókuszálni, a közel levőket nem látják élesen, így különösen nehézkessé válik az olvasás. Időseknél gyakoribb, mert a lencsék ekkor már kevésbé elasztikusak. Távollátást (hypermetropia) okozhat a szemgolyó alaki eltérése, ha a fókusztávolság vagy a szemgolyó túl rövid, vagy a szaruhártya és a lencsék közös hibája, amennyiben nem képesek a fényt a retinára irányítani. Domború (konvex) lencsékkel korrigálják ezt a fénytörési hibát.
Öregkori messzelátás
A távollátás egyik formája, amikor a lencsék merevebbek, és nem képesek a közeli tárgyakra fókuszálni. Az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb probléma az akkomodáció csökkenése így aztán 40 éves kor felett már igen sokan használnak olvasószemüveget.
(Kép fent) Idősebb korban a szem fókuszáló képessége romlik, de megfelelő lencsék segítségével még súlyosabb fénytörési hibák is javíthatók.
Szemvizsgálatok
A szemészorvos vagy az optometrikus által végzett rendszeres szemvizsgálat nagyon fontos a szem üvegviselők számára. Egy rossz szemüveg rendelése fejfájást, migrént, látászavarokat is okozhat. Ha valaki még nem visel szemüveget, akkor is legalább kétévente érdemes szemvizsgálatot végeztetnie, mert a látásélesség fokozatosan romlik. A látásélesség autóvezetőknél például létfontosságú!
- Szemsérülések – idegen anyag a szemben
- Szemvizsgálatok – látásvizsgálat
- Makula degeneráció fajtái (nedves és száraz)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szemvizsgálat alkalmával a szem egészségi állapotát érintő többféle fontos vizsgálat is történik.
Vizsgálatok:
- Látásélesség vizsgálata – a két szem együttes látásélességének mérése Snellen-táblával vagy foropterrel.
- Szemvizsgálat – a lencsék, a retina és a látóideg vizsgálata. Ezzel a vizsgálattal korán felderíthető a retina bármely zavara, pl. a cukorbetegek retinopátiája, a magas vérnyomásból eredő károsodás vagy a sárgafolt-elfajulás
- Nyomásvizsgálat – tonométerrel mérik a szemgolyó belső nyomását. Az emelkedett szembelnyomás zöldhályogra (glaukóma) utal. Ez azonnali kezelést igényel, mert ha további károsodás éri a látóideget, látásvesztés következhet be.
- Réslámpás vizsgálat – a szempilla, szemhéj és szaruhártya vizsgálata
- Látómező-vizsgálat – annak mérése, hogy az ú perifériás látásban van-e esetleg olyan kieső terület, ahová a látás nem terjed ki.
Cukorbetegek számára évente kötelező a szemészeti vizsgálat; ha már van ismert szemelváltozásuk, akkor még gyakrabban. Ez a vizsgálat pupillatágítással történik, amit speciális gyógyszerrel érnek el; a tágult pupillán át vizsgálható a szemfenék.
A szem betegségei, működészavarai annál jobban kezelhetők, minél hamarabb kerülnek felismerésre. Ezért, ha bármely szokatlan tünetet észlelünk, érdemes a szemorvost vagy optometrikust minél előbb felkeresni.
Asztigmia
A normális szaruhártya gömbfelülethez hasonlóan görbül, de kóros esetben laposabb részek is lehetnek rajta. Emiatt alakul ki az asztigmia jelensége, azaz vagy csak függőleges, vagy csak vízszintes irányban képes a szem fókuszálni, egyszerre mindkét (merőleges) irányban nem. Ez megfelelően kialakított (ún. cilinderes) lencsékkel korrigálható.
Távollátó fókuszálás
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.