Fáradtságérzés okai
Sokan keresik fel a háziorvost azzal, hogy fáradtságérzésre panaszkodnak. Aztán azzal az érzéssel távoznak a rendelőből, hogy nem kaptak panaszaikra kielégítő választ. A fáradtság érzése olyan általános tünet, amely főleg az érintett számára bír jelentőséggel, mivel saját korábbi teljesítményét, munkabírását ő ismeri a legjobban.
Fáradtságérzést sokféle jelenség válthat ki, így a vér oxigénhiánya, depresszió stb. Ha nincs más kísérő tünet, nehéz megtalálni a fáradtság valódi okát.
A fáradtságérzés főbb okai
- Vérszegénység
- Pajzsmirigy csökkent működése
- Cukorbetegség
- Alvászavar
- Depresszió
A diagnózis felállítása során az orvos alaposan kikérdezi a beteget, és igyekszik megtalálni, milyen egyéb tünet, jelenség okozhatja a fáradtságérzést. Egyéb tünetek fennállásakor a testi vizsgálattal már kideríthető a kiváltó ok is.
Az orvos vizsgálata a következőkből áll:
- teljes vérkép a vérszegénység kimutatására;
- pajzsmirigyfunkciós tesztek a csökkent működés feltárására;
- vércukorszint mérése esetleges cukorbetegség kiderítésére.
Ezeknek a vérvizsgálatoknak az eredménye a népesség mintegy 90%-ánál normális.
Keressük az okokat
Nem biztos, hogy az orvos közvetlen testi okot talál az energiacsökkenésre, és ilyenkor depresszióra gyanakodhat. Ha ez sem igazolódik be, akkor a fáradtságérzés oka maga a stressz lehet, amely a fejlett országokban manapság a leggyakoribb kiváltó ok.
Életmód változtatás
A legtöbb ember hektikusan él, olyan kihívásokkal és stresszekkel próbál megküzdeni, amelyekre a szervezet nincs mindig felkészülve. Ha kizártuk a testi betegséget és a pszichés problémákat, mindenki némileg megkönnyebbül. Úgy érzi, hogy a fáradtságérzés csak a modern élet következménye, és egyszerű tanácsokkal is beéri… Sokan „mindkét végén égetik a gyertyát”, mindennek maximálisan szeretnénk megfelelni munkahelyünkön és otthon egyaránt.
Ez alvászavarokat okozhat, ami már önmagában alapja lehet a fáradtságérzésnek. Az étkezések kihagyása vagy a túl sok „műanyag” étel miatt alapvető tápanyagokat nélkülözünk! Nem kevesen túl sok alkoholt fogyasztanak. A rendszeres testmozgás hiánya is letargiához, tunyasághoz vezet. A szabadban végzett rendszeres mozgás jelentősen javítja szervezetünk energia-egyensúlyát.
Krónikus fáradtság szindróma
A krónikus fáradtság szindróma enyhe és nem jellegzetes tünetekkel jár. Éppen ezért sokszor nem ismerik fel vagy téves diagnózis készül.
A főbb tünetek, amelyek legalább 6 hónapon keresztül észlelhetők:
- fáradtság és alvászavarok;
- memóriacsökkenés, koncentrációzavarok;
- láz;
- izomfájdalom.
Kialakulhat bizonyos vírusfertőzésektől. Más esetekben súlyos érzelmi stresszhelyzeteket követően lép fel. Sokszor azonban minden nyilvánvaló ok nélkül jelentkezik.
Az orvosok véleménye megoszlik: sokan úgy gondolják, hogy nem testi betegség, hanem a tüneteknek pszichológiai vagy pszichiátriai magyarázata van. Vizsgálatok szerint a betegség 25-45 év közti nőknél lényegesen gyakoribb, de igazából bármely korcsoportot és mindkét nemet érintheti.
Kezelése főleg pszichés és szociális jellegű segítésből, támogatásból áll, és a fokozatosan nehezedő testgyakorlatok, a rendszeres mozgás általában hasznos. A betegek egy része depressziós is, számukra depresszió elleni gyógyszereket rendel az orvos.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.