Befolyásolja-e a gravitáció a vérnyomást?
Röviden: Igen!
Normális körülmények között a Földön mindig hat a szervezetre a gravitációs erő, ami tengerszinten 1 G. Szervezetünk alkalmazkodott ehhez a homogén gravitációs térhez. A test térbeli helyzetének megváltozásakor azonban megváltozik a test hossztengelye és a gravitáció hatásvonala által bezárt szög. Álló testhelyzetben a test hossztengelye párhuzamos a gravitáció hatásvonalával, amelynek iránya a fejtől az alsó végtagok felé mutat. Ezzel szemben például kézenálláskor megfordul a hatás iránya, s lábaktól a fej felé mutat.
Egészséges emberben a vérkeringést szabályozó mechanizmusok, elsősorban a baroreflexek, valamint a vestibuloszimpatikus reflexek kivédik a test helyváltoztatásának a következményeit. Ezért nem okoz gondot például a fekvő helyzetből történő hirtelen felállás, vagy akár az imént említett kézenállás sem: nem változik meg a véreloszlás olyan mértékben, ami veszélyesen csökkentené az agy vérellátását.
Folyadékkal telt, merev falú csőben nem változik a folyadék eloszlása, bárhogyan is forgatjuk a csövet a homogén gravitációs térben. Ezzel szemben ugyanilyen folyadékkal töltött, rugalmas falú cső kitágul a gravitáció hatására. Miután a vér is rugalmas falú, zárt csőrendszerben, az erekben kering, az erek fala is kitágul a gravitáció hatására. Mégpedig annál jobban, mennél tágulékonyabb az érfal, tehát a vénák tágulnak leginkább. Ebből következik, hogy a gravitáció megváltoztatja a véreloszlást az érrendszerben, amennyiben a gravitáció hatásvonalának irányába eső testrészben gyülemlik fel a vér.
Gravitációs hatás csökkentése
A szervezetben olyan mechanizmusok alakultak ki, amelyek csökkentik a gravitáció hatását. A legtágulékonyabb falú vénákban billentyűk vannak, amelyek csak a szív felé engedik a véráramlást, s szakaszosan leosztják a „nehéz” véroszlopot. Igen nagy jelentősége van az izompumpának, az intrathoracalis és intraabdominalis nyomásviszonyoknak, valamint az értónusnak is a megfelelő véreloszlás fenntartásában. Az ereket a szövetközti (interstíciális) folyadék veszi körül.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Vérnyomás mérő műszerek fajtái
- Hipertenzió kialakulásának okai, tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ez a folyadék csökkenti a gravitáció hatását az erek falára, jóllehet a szövetközti folyadékra is hat a gravitáció, vagyis ennek a folyadéknak is az alsó testfélben kellene felgyülemlenie. Csakhogy különböző kötőszöveti elemek behálózzák a szövetközti folyadékteret, s ezek gátolják a szabad folyadékáramlást. Képletesen szólva, a szövetközti tér inkább hasonlít egy mocsárhoz, semmint egy tiszta vizű tóhoz. Megjegyzendő, hogy az interstíciális folyadéktér térfogatváltozásai modulálják a kinesztéziás receptorok érzékenységét, s ily módon az izmokból eredő afferensek útján a cardiovascularis reflexeket.
Jelentősen megváltozhat a véreloszlás akkor is, amikor a test körpályán mozog. Igaz ugyan, hogy leggyakrabban egyes sportágak (pl. autó- és motorsport, műrepülés) kapcsán fordul elő, de számolhatunk vele néhány foglalkozás, vagy akár szórakozás (pl. körhinta) esetében is.
Ilyenkor attól függ a véreloszlás megváltozása, hogy mekkora a testre ható centrifugális erő, s milyen szöget zár be a centrifugális erő hatásvonala a test hossztengelyével. Ellentétben a gravitációval, amelyhez már a méhen belüli élettől kezdődően hozzászokik a szervezet, a centrifugális erővel szemben igen eltérő az egyéni érzékenység. Emiatt speciális terheléses vizsgálatokkal kell megállapítani, hogy az adott egyén mekkora terhelést képes elviselni, s alkalmas-e az adott munka vagy sporttevékenységre (pl. műrepülésre).
Mekkora gravitációs terhelést bír ki az emberi szervezet?
A testhelyzettől függ:
- álló testhelyzetben, vagyis amikor a gravitáció iránya párhuzamos a test hossztengelyével, akkor 3-4 G eszméletvesztést és halált okoz
- fekvő testhelyzetben, amikor a gravitáció iránya merőleges a test hossztengelyére, akkor rövid ideig akár 17-20 G-t is kibír az egyén.
A gravitáció hatására elsősorban a véreloszlás változik meg: a vér a szervezet alsó, vagyis a földhöz közelibb részeinek az ereiben gyűlik össze, mégpedig annál nagyobb mennyiségben, minél nagyobb a gravitációs terhelés. Ez jelenti a közvetlen életveszélyt, mert felborul a vérkeringés: a felső testrészek nem kapnak elegendő vért, az alsó testrészekbe pedig a pangás miatt nem kerül friss vér.
Nagyobb gravitációs hatására…
Végeredményben az összes szerv vérellátása elégtelen, de az oxigénhiányra legérzékenyebb szerv, az agy károsodik leginkább, s emiatt elveszti az egyén az eszméletét, majd beáll a halál. Nagy gravitációs terhelés hatására károsodnak a lágy szövetek, sőt csonttörések is előfordulhatnak. Ezeknek a károsodásoknak akkor lehet jelentőségük, hogyha a gravitációs terhelés olyan rövid ideig tart, hogy a vérkeringés még helyreállítható.
Normál gravitációnál is mozogni kell (pl: fekvő betegeknek)?
Igen, a szervezet számára megszokott gravitációs terhelés, tehát tengerszinten 1 G is okozhat keringési zavart. Egészséges egyénekben a hosszú ideig merev, álló testhelyzetben az alsó végtagok vénáiban gyülemlik fel annyi vér, ami duzzanatot, pangást idézhet elő. A hosszú ideig ágyban fekvő betegekben is kialakul a pangás, ami súlyos következményekkel járhat. A pangás kialakulása azonban megelőzhető: egészséges emberben aktív testedzéssel, a végtagok átmozgatásával; az ágyban fekvő betegeket pedig az állapotuknak megfelelően mozgatni kell.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.