A kiegyensúlyozott étrend alapjai
Szervezet egészséges működéséhez rendszeres és kiegyensúlyozott tápanyagellátásra van szükség. Sok, a szervezet számára fontos tápanyagot kizárólag étellel juttathatunk a szervezetünkbe. A kiegyensúlyozott táplálkozás előnye, hogy az egészséges étrend csökkenti a különféle betegségek, mint például a szívbetegségek vagy bizonyos rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát, és megelőzheti egyes idős korban gyakran előforduló betegségek, például a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a csontritkulás kialakulását.
Makro- és mikrotápanyagok
Az ételekben alapvetően kétféle tápanyag van: makro- és mikrotápanyag. A makrotápanyagok közé tartoznak a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék. A szénhidrátok és zsírok szolgáltatják a szervezet számára az energiát; túlzott bevitelük esetén a felesleg zsír formájában rakódik le. A szervezet az esszenciális zsírsavakhoz is a táplálék útján jut hozzá, míg a zsírok révén a zsírban oldódó A-, D-, E- és K-vitaminhoz. A táplálékban lévő fehérjék az aminosavakat, testünk építőköveit biztosítják.
Mikrotápanyagaink közé tartoznak az egészséghez nélkülözhetetlen ásványi anyagok és vitaminok. Az ásványi anyagokra a növekedéshez, a regenerálódáshoz és az életfolyamatok szabályozásához van szükség. A vitaminok között vannak vízoldékonyak (B-vitaminok és C-vitamin) és zsíroldékonyak (A-, D-, E- és K-vitamin). Az előbbieket a szervezet nem képes hosszú távon tárolni, ezért pótlásukról naponta kell gondoskodnunk. A zsíroldékony vitaminok – különösen az A- és D- vitamin – a zsírszövetben raktározódnak, túlzott szedésük mérgező hatású lehet. Ezért ajánlatos a kisebb adagok rendszeres fogyasztása.
Sok ember előnyben részesíti a vitaminok táplálékkiegészítők formájában történő fogyasztását. Azonban mindenkor tartsuk magunkat az ajánlott mennyiségekhez, hacsak háziorvosunk másképpen nem rendeli.
Az élelmiszerek öt fő csoportja
A táplálkozástudomány az élelmiszereket öt fő csoportba sorolja, ezáltal megkönnyítve a kiegyensúlyozott étrend összeállítását. Mindegyik csoportra meghatározták a jellemző adagokat és a naponta elfogyasztandó mennyiségeket.
- A cukor kiiktatása étrendünkből
- Rákmegelőző étrend
- Egészségtelen zsiradékok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kenyér, burgonya és más gabonakészítmények
Jellemző adagok:
- 1 szelet kenyér vagy pirítós;
- 3 evőkanálnyi gabonapehely; 3 (kis) kétszersült;
- 1 közepes burgonya;
- 2 púpozott evőkanálnyi főtt rizs vagy főtt tészta.
A más gabonafélék csoportjába soroljuk a főtt tésztákat, a reggelire fogyasztott gabonapelyheket és a müzlit, a rizst, a zablisztből, kukoricalisztből és kölesből készült élelmiszereket. A száraz hüvelyesek is ebbe a csoportba tartoznak.
Ezek az élelmiszerek szénhidrátban, B-vitaminokban, továbbá szelénben gazdagok, és tartalmaznak még kalciumot és vasat is. Jelentős az élelmirosttartalmuk. Kenyérfélékből, burgonyából és a különböző gabonapelyhekből értékes szénhidrát- és élelmirost-tartalmuk miatt nap mint nap sokat kell fogyasztani.
33% az ajánlott mennyiség
Alakítsuk étrendünket úgy, hogy kb. 33 százalékát ezek az élelmiszerek tegyék ki. Amennyiben nem zsírban kisütve, nehéz mártással, esetleg jó sok vajjal fogyasztjuk őket, túlzott energiabevitel nélkül is teltségérzetet keltenek.
Rosttartalmuk révén jó hatásúak az emésztőrendszer működése szempontjából. A gabonapelyhekben és gabonaszemekben, valamint a rostos zöldségekben és olajos magvakban lévő nem oldható rostok gyorsítják a táplálék áthaladását a vastagbélen keresztül, segítenek a székrekedés és egyéb emésztőszervi panaszok megelőzésében.
Oldható rostok
A leginkább a hüvelyesekben és a zablisztben előforduló oldható rostok viszont csökkentik a vér koleszterinszintjét, és stabilizálják a vércukorszintet. A teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, a barna rizs és a teljes gabonaszemből készült gabonapelyhek tartalmazzák a legtöbb rostot, de valamennyi gabonafélében jelentős mennyiségű rost található.
Felnőtteknek ajánlatos naponta 18 g rostot elfogyasztani: egy szelet teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér (a továbbiakban ezt a kenyérfajtát Graham-kenyérként említjük. A Graham-kenyér ún. Korpás lisztből készül, és nagyobb élelmiszerboltokban, valamint az ún. Natúr- vagy bioboltokban kapható) 2 gramm rostot tartalmaz, míg egy alma 2,7 grammot.
Kisgyermekek számára a rostban gazdag gabonapelyhek kevésbé ajánlottak, mivel túlságosan hamar jóllaknak, és nem fogyasztják el a kiegyensúlyozott étrendhez szükséges további élelmiszereket. Fogyasszunk naponta 6-11 adagot
Zöldségek és gyümölcsök
Jellemző adagok:
- 1 közepes méretű friss gyümölcs;
- 1 közepes adag zöldség vagy saláta;
- 6 evőkanálnyi kompót vagy konzerv gyümölcs;
- 1 kis pohár (1 dl) gyümölcslé.
Akkor kiegyensúlyozott az étrend, ha ezek adják a 33 százalékát. A vitaminokban gazdag gyümölcsöknek és zöldségeknek rendkívül nagy a tápértékük. Jelentős mennyiségben tartalmaznak A-, C-és E-vitamint, valamint egyéb vitaminokat, ásványi anyagokat, például kalciumot, magnéziumot, káliumot és vasat; valamint többféle antioxidánst. Sokuk értékes fitovegyületeket is tartalmaz, amelyek nemcsak a betegségek ellen védenek, hanem érdekes színt és ízt is kölcsönöznek az ételnek.
A gyümölcsök és zöldségek többsége alig tartalmaz zsírt, energiában szegények, oldható és nem oldható rostokban különösen gazdagok. Naponta körülbelül 400 g gyümölcsöt és zöldséget ajánlott elfogyasztanunk; ez könnyen teljesíthető, hiszen a gyümölcsök és zöldségek nagyon változatos formában szerepelhetnek étrendünkben: nyersen vagy főzve, frissen vagy fagyasztva, konzervekben vagy levek formájában.
Fogyasszunk naponta legalább 5 adagot!
Húsok, halak és húspótlók
Jellemző adagok:
- 3 db 70 g-os marha-, disznó-, bárány-, csirke-, zsíros húsú hal-, sonka-, máj- vagy veseszelet
- 115-140 g fehér hal
- 2 tojás, (de heti 4 tojásnál nem több)
- 5 evőkanálnyi főtt bab vagy lencse;
- 2 evőkanálnyi mogyoróféle, mogyoróvaj
Ezek az élelmiszerek a szervezet számára nélkülözhetetlen fehérjék bevitelét biztosítják. A fehérjékre szükség van a növekedéshez és a sejtek regenerálódási folyamataihoz. A húsokkal, hallal, tejtermékekkel és tojással a szervezet hozzájut azokhoz az esszenciális aminosavakhoz, amelyeket önmaga képtelen előállítani.
A szervezetnek viszonylag kis mennyiségű fehérjére van szüksége, ezért ezek az élelmiszerek napi étrendünknek mindössze 12 százalékát kell, hogy kitegyék. A javasolt napi fehérjebevitel férfiaknál 55 g, nőknél 45 g. A 7 és 10 év közötti gyermekek számára napi 28 g is elegendő.
A húsok, szárnyasok és halak ásványi anyagokban, valamint B-vitaminokban is gazdagok. Emellett tartalmaznak zsírokat is. A modern állattartás eredményeként ma könnyebben jutunk sovány húsokhoz, de a húsipari termékek, a kolbászok és pástétomok zsírban gazdag készítmények. A szárnyasok fehér húsa zsírszegény, a sötétebb húsokban azonban már jóval több, a bőrben pedig kimondottan nagy mennyiségű zsír található,
A zsíros húsú halak omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, amelyek segítenek a szívbetegségek megelőzésében, de jó hatásúak ízületi panaszok vagy pikkelysömör esetén is.
Ezek a halak D-vitamint is tartalmaznak, ami csak kevés élelmiszerben található jelentős mennyiségben. A halak húsa gazdag az egészséges idegrendszer szempontjából életbevágóan fontos B12-vitaminban, és tartalmaz a pajzsmirigy számára szükséges jódot is. A fehér húsú halak húsának alacsony a zsírtartalma, és sok szelént tartalmaz.
A tojás B12-vitaminban gazdag, de a sárgájában nagyon sok koleszterin található. Az ételben lévő koleszterinről azt tartják, hogy általában nem emeli a vér koleszterinszintjét, de olyan egyének, akiknek családjában szívbetegség fordult elő, ne fogyasszanak két tojásnál többet hetente.
A mogyorófélék, a száraz hüvelyesek és az olajos magvak gazdagok magnéziumban és B-vitaminokban; ezek fontosak az egészséges idegrendszer, a fogak és a csontok számára. A mogyorófélék igen gazdagok E-vitaminban és ásványi anyagokban, azonban nem szabad megfeledkezni arról, hogy nagy az energiatartalmuk. Kiválthatnak allergiás tüneteket is. A száraz hüvelyesek rostban gazdag és zsírban szegény táplálékok. A szójabab foszfort, káliumot, vasat, folsavat és E-vitamint biztosít a szervezetünk számára.
Fogyasszunk naponta 2-3 adagot!
Tej és tejtermékek
Jellemző adagok:
- 1 pohár (200 ml) tej;
- 25 g kemény sajt (pl cheddar);
- 1 kis pohár natúr joghurt;
- 115 g túró.
A tej, a joghurt és a sajt kiváló kalcium- és fehérjetartalmú élelmiszer. A táplálkozástudományi szakemberek szerint optimális esetben a napi étrendünk 15 százalékát kell kitenniük.
Az ezekben az élelmiszerekben található zsírok telített zsírsavakat tartalmaznak, emiatt a nagyobb gyermekek és a felnőttek számára csak korlátozottan javasolt a teljes zsírtartalmú tejtermékek fogyasztása, helyettük jobb, ha alacsony zsírtartalmú készítményeket fogyasztunk. A tejtermékek az anyagcsere szempontjából alapvetően fontos riboflavint (B2-vitamint) tartalmaznak.
A zsíros tejben és tejtermékekben A- és D-vitamin is található. Szervezete fejlődéséhez minden gyereknek, még a serdülőkorú kamaszoknak is szüksége van zsírra. A két év alatti gyerekeknek nem szabad lefölözött tejet adni. A két év felettiek már ihatnak zsírszegény tejet, feltéve, hogy étrendjük kapcsán egyéb forrásból hozzájutnak a megfelelő mennyiségű zsírhoz.
Fogyasszunk naponta 2-4 adagot!
Zsírok és cukrok
Jellemző adagok zsírból:
- 10 g vaj vagy margarin
- 20 g csökkentett zsírtartalmú, kenyérre kenhető vajkrém
- 1 kiskanálnyi olaj; 1 evőkanálnyi majonéz vagy salátaöntet
- 1 evőkanálnyi tejszín; 1 kis csomag burgonyaszirom
Jellemző adagok cukorból:
- 3 kiskanálnyi cukor
- 1 púpozott kiskanálnyi lekvár vagy méz
- 2 db édes keksz
- 1 fánk
- 1 kis szelet csokoládé
Étrendünk legfeljebb 8 százalékban tartalmazzon zsír- és cukorjellegű ételeket. A leginkább energiadús táplálék a zsír: a szénhidrátoknál és fehérjéknél kétszer több energiát szolgáltat. Testünk mindösszesen 25 g zsírt igényel naponta, ennyi elegendő ahhoz, hogy a szervezet számára szükséges, zsírban oldódó vitaminok felszívódjanak.
Három fajta zsírsav van: telített zsírok (szobahőmérsékleten többnyire szilárd halmazállapotúak), és egyszeresen, valamint többszörösen telítetlen zsírsavak (szobahőmérsékleten folyékony halmazállapotúak).
Telített savakat tartalmazó zsírokat felnőttek ne fogyasszanak napi energiaszükségletük 10 százalékát meghaladó mennyiségben, mivel ezek emelik a vér koleszterinszintjét.
A telítetlen zsírsavakat tartalmazó zsírok ugyanakkor nem emelik a vér koleszterinszintjét, sőt egyenesen elősegíthetik annak alacsony szinten tartását. Egyszeresen telítetlen zsírsavakat tartalmaz az olívaolaj, a repceolaj, az avokádó, a mogyorófélék és az olajos magvak. A szervezet képtelen a többszörösen telítetlen zsírsavak előállítására, ezért ezeket a táplálékkal kell elfogyasztanunk; ilyen zsírsavakat tartalmaz a legtöbb növényi eredetű olaj és a zsíros húsú halak.
A többszörösen telítetlen zsírsavaknak két fő típusa ismert, az omega-3 és omega-6 zsírsavak. Az omega-3 zsírsavak a zsíros húsú halakban, a szója- és repceolajban, valamint a dióban találhatók. Testünknek ezekből naponta 1-2 grammra van szüksége.
A napraforgó-, pórsáfrány- és kukoricaolajokban elsősorban ómega-6 zsírsavak találhatók. Testünk minden sejtjének felépítésében alapvető szerepük van, de nem szükséges belőlük naponta négy grammnál többet fogyasztani. Cukortartalmú élelmiszerek az üdítőitalok, a csokoládé és egyéb édességek, lekvárok, sütemények, kekszek, torták és desszertek. Fogaink épségének megőrzése érdekében fogyasszuk őket mértékletesen és lehetőleg csak étkezéskor.
Fogyasszunk naponta 0-2 adagot!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.