Megfázás megelőzése gyermekeknél
Okai:
A kisgyermekek és óvodás korú társaik igen fogékonyak a fertőzésekre. Egyszerűen még nem elég erős az immunrendszerük, ezért nem képesek felvenni a harcot a számtalan kórokozóval. A megfázásos megbetegedéseket többnyire vírusok okozzák, melyek a légutak gyulladásos irritációjához vezetnek. A betegség majdnem mindig a belélegzett levegőn keresztül, cseppfertőzés útján terjed.
A megfázást – ellentétben a nevével – nem a hideg váltja ki. A köhögést, náthát, lázat és végtagfájdalmakat okozó bacilusoknak és vírusoknak azonban sokkal könnyebb a dolguk az őszi és téli hónapokban, mivel vérkeringésünk nem egészen úgy működik, mint egyébként, fázunk és a betegségekkel szembeni ellenálló képességünk is kisebb.
Így jelentkeznek a panaszok:
A megfázás tipikus jelei a fej – és végtagfájdalmak, ezt követően jelentkezik a köhögés, a nátha, a torokfájás és a rekedtség. Ezenkívül a gyermekek be is lázasodnak megfázás idején.
Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?
A megfázás többnyire ártalmatlan, néhány nap elteltével magától elmúlik. Ha azonban egyes tünetek (pl. köhögés vagy torokfájás) tovább fennállnak, hirtelen magas láz jelentkezik, fontos, hogy a gyermekorvos tisztázza a helyzetet. Néha az egyszerű megfázás nyújt táptalajt komolyabb betegségek, pl. akut hörghurut, mandulagyulladás vagy tüdőgyulladás számára.
Így segíthetünk gyermekünknek:
- Kosvirág: latin nevén Echinacea, jól bevált gyógynövény, fokozza az ellenálló képességet, és hatékony a megfázás vírus leküzdésében. Az Echinacea készítmények recept nélkül, gyermekeknek megfelelő adagolásban kaphatók a patikákban.
- Bodzalé: a bodza nagyon hatékony influenzás eredetű fertőzések ellen. Magunk is elkészíthetjük a bodza terméséből nyert italt, vagy megvásárolhatjuk gyógynövényboltokban is. Izzasztó hatása van, csillapítja a köhögést és a náthát. Adjunk gyermekünknek naponta többször egy kis pohár felmelegített bodzalevet, lassan kortyolva fogyassza.
- A megfázás első jelei mutatkoznak a gyermeken, borzong: Professional Medical (kámfor), egy óra leforgása alatt negyedóránként.
- Gyermekünk remeg a hidegtől, főként amikor kitakarjuk, illetve mozgás közben; heves hidegrázás jön rá, eleinte tüsszög, később köhög és bereked. Érzékeny és ingerült: Professional Medical (hánytató dió), akut esetben 1/2–2 óránként, később naponta kétszer. Megfázásos megbetegedések homeopátiával való kezeléséről a láz, a nátha és a torokfájás fejezetekben is olvashatunk.
- Melegedő lábfürdő: a megfázás korai stádiumában enyhülést hozhat ez a Kneipp-féle alkalmazás. A lábfürdő átmelegíti a testet, javítja a nyálkahártya vérkeringését, erősíti az immunrendszert, ami így könnyebben veszi fel a harcot a kórokozókkal szemben. Így alkalmazzuk: készítsünk gyermekünknek kb. 35 °C-os lábvizet, ebbe lógassa bele a lábát. Lassan öntsünk hozzá forró vizet úgy, hogy a lábvíz végezetül 40°C-os legyen. 10 percig tartó lábáztatás után dörzsöljük szárazra a gyermek lábait, húzzunk rá zoknit és engedjük lepihenni.
- Testmasszázs: a HKO egyebek között teljes testmasszázst ajánl az ellenálló képesség erősítésére és a megfázásos megbetegedések elleni védekezés gyanánt. Masszírozzuk gyermekünket kézzel vagy puha kefével.
- Hagymáié: Indiában hisznek a hagyma, gyógyító erejében, amely minden megfázást okozó vírust elpusztít. Keverjünk össze két evőkanál frissen préselt hagymalevet citrom vagy dinnye levével, továbbá faeperszörppel. Egyéb gyümölcslevekkel, pl. narancslével vagy almalével is hígíthatjuk a hagymalevet, hogy gyermekünk jobban elfogadja az ízét.
Mit tegyünk megelőzésképpen?
- Közismert, hogy a C-vitamin erősíti az immunrendszert. A citrusféléknek, a ribiszkének, a bodzabogyónak, a kivinek, a paprikának, a brokkolinak és az összes káposztafélének köztudottan magas a C-vitamin-tartalma. Adjunk gyermekünknek bőségesen magas C-vitamin-tartalmú táplálékot.
- Ügyeljünk rá, hogy gyermekünk sokat mozogjon a friss levegőn és elegendő ideje jusson alvásra – ami szintén erősíti az ellenálló képességet.
- Hűvös, nedves időben öltöztessük gyermekünket melegen, adjunk rá vízálló kabátot, nadrágot, sapkát, sálat, hogy fülét és nyakát ne érje a hideg, meleg zoknit a lábaira, kellő vastagságú, meleg pulóvert, nadrágot, anorákot és meleg cipőt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.