Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Mi romlik el Parkinson-kórban?
Parkinson-kór esetén az agy substantia nigra (ejtsd: szubsztancia nigra) nevű területe sok idegsejtjét veszti el, és így képtelen normálisan működni. Ezek az idegsejtek egy dopamin nevű vegyi anyagot állítanak elő, amivel üzenetet juttatnak el az agy más részeihez és a gerincvelőhöz, amelyek a mozgáskoordinációt irányítják. A substantia nigrát az agy hajtóművének nevezik.
Amikor nem működik megfelelően, remegés lép fel, az izmok túlfeszülése (merevség), lassúság és koordinálatlan mozgás következik be. Ezek a hatások gyakran a kar- és lábmozgásoknál, vagy kevésbé gyakran beszédzavarokként jelennek meg.
Gyakran a test egyik oldalán kezdődnek, s bár van egy általános tendencia arra, hogy átterjedjenek a másikra is, néha sok éven keresztül csak az egyik oldalon jelentkeznek.
Mi az oka annak, hogy az agy nem termel dopamint?
A dopamint a sustantia nigrában található sejtek termelik. Az agysejtek állandóan elhalnak, de Parkinson-kór esetén e sajátságos sejtek hamarabb pusztulnak el, mint kellene. Nincs szükségünk az összes sejtre ahhoz, hogy rendben működjünk, s becslések szerint a substantia nigrában lévő sejtek 70-80%-az eltűnik, mire a Parkinson-kór tünetei megmutatkoznak.
Ezután, a megmaradó sejtek nem tudnak elég dopamint termelni ahhoz, hogy a szervezet mozgásrendszere szabályosan működjön. Arra a kérdésre, hogy „miért pusztulnak el ezek a sejtek?”, a kutatók még mindig próbálnak választ találni. A lehetőségek között szerepel a genetikus fogékonyság a vírusokra, a környezetben megtalálható mérgekre, és az agyban megtalálható védő, kémiai anyagok hiánya.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Kit betegít meg a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tehát a megrázkódtatások okozhatnak Parkinson-kórt?
Tudjuk, hogy amikorra a Parkinson-kór első tünetei megjelennek, a substantia nigra sok sejtje már elpusztult, így a legtöbb kutató úgy véli, hogy a betegség kialakulása észrevétlenül, legalább öt éven keresztül történik meg. Ezért nem valószínű, hogy bármilyen megrázkódtatás (mint az Ön édesapja balesete), ami közvetlenül a tünetek megjelenése előtt történt, sok szerepet játszott volna a Parkinson-betegsége létrejöttében.
Jóllehet, a szorongás vagy depresszió időszaka valószínűleg előhozhatott olyan tüneteket, amelyek egyébként hetekkel vagy hónapokkal később jöttek volna elő. Ezt a legkönnyebb megérteni a remegés vonatkozásában. Mindannyian remegünk egy kissé, és ha aggódunk, ez megmutatkozik. Tehát, ha valaki a Parkinsonra jellemző remegés kialakulásának kezdetekor zaklatottá válik, könnyű meglátni, hogyan tud ez előbb észrevehetővé válni.
Mit jelent az „idiopathiás” szó?
Az idiopathiás (ejtsd: idiopátiás) szó egyszerűen azt jelenti, hogy a kór oka ismeretlen. Ez mindenkire igaz, aki Parkinson-kórban szenved, kivéve azokat, akiknél ezt gyógyszer vagy (nagyon ritkán) encephalitis lethargica (ejtsd: encefalitisz letargika, álomkór) okozza, vagy amikor tisztán genetikai eredetű.
Ha nem ismerjük egy betegség okát, gyakran használatos, de az „idiopathiás” szakszót éppúgy használhatjuk a cukorbetegség, a magas vérnyomás vagy sok más betegség előtt. A gyógyszer okozta parkinsonizmust a következő kérdésre reagálva tárgyaljuk, az encephalitis letargicáról és a lehetséges genetikai okokról további információ található később.
Mi a gyógyszer okozta Parkinson-kór?
Ahogy a neve is mutatja, ez a parkinsonizmus egy fajtája, amit bizonyos gyógyszerek beszedése okoz. A gyógyszerek főként pszichiátriai problémák kezelésére szolgálnak, s neuroleptikumokként ismeretesek. Fontos megjegyezni azonban, hogy ezek általában nem azok a gyógyszerek, amiket szorongásra vagy depresszióra alkalmaznak.
Véletlen egybeesés, hogy néhány valódi Parkinsonos beteg is szedhetett valamennyit ezekből a gyógyszerekből rövid ideig. A különbség az, hogy azon esetekben, melyeket e gyógyszerek okoztak, a tünetek néhány héttel vagy hónappal a gyógyszer szedésének abbahagyását követően megszűntek.
Van egy másik, ritka értelmezés, melyben a „gyógyszer okozta Parkinson-kór” kifejezés használatos – egy MPTP-ként ismert anyag, amit néhány amerikai drogfüggő szedett az 1980-as évek elején, s majdnem ugyanolyan tüneteket okozott, mint a Parkinson-kór.
Mit jelent a „kór” szó a betegség nevében?
A Parkinson-betegség természetesen nem elkapható vagy fertőző betegség. Pillanatnyilag még az sem valószínű, hogy vírus okozza, ám még ha később kimutatnák is, hogy igen, elképzelhetetlen, hogy fertőzne. A „kór” eléggé kemény szó, főleg, hogy sok komolyabb betegség van, amelyek nem viselik ezt a bélyeget. Nem valószínű, hogy az orvosi kifejezést megváltoztatják, bár az Egyesült Királyságban és a világon másutt is sokan az állapotra úgy utalnak, mint Parkinson-kór, vagy PD. Használja az Ön számára legelfogadhatóbb kifejezést, és próbáljon meg pozitívan hozzáállni a betegségéhez.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.