A gyermekkor démonjai: állandó félelmek és rémálmok okai
Az újszülöttek és a csecsemők nem ismerik a félelmet, de ahogy nő a gyerek és kezd kialakulni az éntudata, elkülönül másoktól, kifejlődik egy bizonyos mennyiségű félelem. Ez része a felnőtté válásnak. Sajnos minél ingatagabb a környezet, annál valószínűbb, hogy a gyerekben nyugtalanító félelmek keletkeznek. Amikor a gyerek magányosan fekszik az ágyában éjszaka, nem meglepő, hogy a sötétben beindul a fantáziája, s félelem keríti hatalmába.
A gyermekkori félelmek általában átmenetiek és könnyen megérthetők
Nehéz a körülöttünk levő világot megmagyarázni és megérteni, még felnőttnek is, s például a tűz, a haláleset a családban, bármiféle erőszak, és a mindennapi élet során bennünket bombázó félelmetes képek (a tévének és a mozinak köszönhetően) nyilvánvalóan okozhatnak átmeneti félelmeket és rémálmokat. Az ezeket az eseményeket kísérő félelmek hathatós támogatással és magyarázattal eltüntethetők. Ha a gyerek éjjel rémálomból ébred vagy valami félelmetes kép miatt nem képes elaludni, igényli a szülő megnyugtató bátorítását.
A félelmek azonban néha tartósan jelen vannak, és az ébrenlét idején is betörnek a gyerek gondolataiba. Ha ez tartósan előfordul, akkor pszichológus segítségét kell kérni.
Minden gyermek álmodik, minthogy jelentős mennyiségű időt tölt REM alvásban
A koraszülött csecsemők az alvásidő nagy hányadát REM szakaszban töltik (bár agyuk nem eléggé fejlett ahhoz, hogy „álmodjanak”, amint azt az idősebb gyerekek teszik). A gyerekek álma általában rövidebb, mint a felnőtteké, és leginkább ugyanazok körül az egyszerű, mindennapi események körül mozognak – jóindulatú helyszínek, a tanterem, a konyha, a játszótér -, semmi félelmetes nincs bennük. A gyerekek rémálmaiban azonban van egy bizonyos sorrendiség.
Nagyon nehéz rávenni egy háromévesnél fiatalabb gyereket, hogy visszaidézze az álma részleteit, de ebben a korban a kicsik elkezdenek állatokról, emberekről, különösen a szüléikről, a játszótársaikról álmodni. A nagyon fiatal gyerekeknél szokatlan jelenség a rémálom. Az öt-hét éves gyerekek álmaiban azonban az alvó egyre gyakrabban kezd központi szerepet betölteni az álomban, és kezdenek kialakulni apró jelenetek és történetek.
Az ebbe a korosztályba tartozó gyerekek nehezen hiszik el, hogy az álom oly hatalmas élményt ad, és olyannyira hasonlít a való élethez. A nyolc-tizenegy éves korosztálynál gyakoribbak a rémálmok, az elmesélés alapján az álmok legalább egyharmada kellemetlen, és többnyire a napközben félelmet keltő dolgokkal való kapcsolat reflexiói.
A tizenéves kor elején még túlnyomó többségben vannak a jó álmok, ám a rémálmok is sűrűbben fordulnak elő. Egy megfigyelés szerint a tizenegy-tizenkét éves kor körül előfordul, hogy az álmok „őrült” álmok, egyáltalán semmi közük a valósághoz, bár még mindig eléggé félelmetesek. Habár a fiatal felnőttek általában véve rossz alvók, ebben a korcsoportban drámai módon lecsökken a rémálmok jelenléte.
Jó tanácsok a gyermekkori rémálmok kezelésére
Minden gyermeknek vannak rémálmai?
Igen, ezek a felnőtté válás rendes, napi érzelmi küzdelmeinek visszatükröződései. Ha egy gyereknek egyszer rémálma van vagy sorozatban többször is, az nem jelenti azt, hogy a gyerek abnormális, vagy pszichés problémája van. Szinte minden esetben le tudja győzni a rémálom okozta félelmet a szülő megnyugtatása, biztos jelenléte éjszaka, és a gyerek napközben mutatott, általános, érzelmi viselkedésének értékelése.
A kisebb gyerek fizikai vigasztalást is igényel – legyen valaki a szobában, ölelésre van szüksége, sőt engedélyt kér, hogy egy időre odabújhasson a szülő mellé. A nagyobb gyerekek, akik tökéletesen el tudják különíteni a valódi világot és az álmok világát, azt igénylik, hogy az ébrenlét idején megbeszélhessék az álmot, magyarázatot kapjanak rá.
Meg kell különböztetni a rémálmot és az éjszakai lidércnyomást
A rémálom általában az éjszaka második felében következik be, amikor az álmodás a legintenzívebb. Az éjszakai lidércnyomás inkább korábban tapasztalható – az elalvástól számított egy-két órán belül. A rémálom esetében a gyerek fél meg sír ugyan, ám többnyire érzékeli a szülő jelenlétét, és reagál rá.
Lidércnyomás
Ezzel ellentétben a lidércnyomás során a gyerek iszonyúan retteg, dühös, zavart, és a roham alatt egyáltalán nem vesz tudomást a szülő jelenlétéről. A rémálom után a gyerek nehezen tud visszaaludni, mert a félelem vele marad, a lidércnyomás után viszont pillanatokon belül visszaalszik.
Rémálmok okai
A rémálomra reggel a gyerek általában vissza tud emlékezni, míg a lidércnyomásra nem. A gyakori vagy ismétlődő rémálmok intenzívebb lelki feszültség, a gyerek életének labilitása vagy érzelmi problémák jelei. Sokkal gyakrabban fordulnak elő válófélben levők gyerekeinél, vagy amelyik családban betegség, sérülés vagy haláleset fordult elő. Bármilyen félelmet ébresztő élmény kiválthatja. A huzamosabb ideig fennálló vagy súlyos rémálom esetében jó szolgálatot tehet, ha az orvos vagy pszichológus szakértő tanácsát vesszük igénybe.
Álmok világa a gyerekeknél
A gyerekek, különösen a kisgyerekek képzelőereje igen élénk, és nehezükre esik megkülönböztetni a valódi világot az álmok világától vagy attól, amit a televízió, a filmek vagy a könyvek tárnak fel előtte. Különösen a tévéműsorokban és filmekben vannak a jelenetek úgy tervezve, hogy a lehető legnagyobb képi hatást érjék el, ami a kicsi gyerekek fantáziavilágát maximálisan stimulálja.
Televízió korlátozása
Nézze együtt a gyerekkel azokat a műsorokat, amiket ő néz, és ne habozzon korlátozni a tévézést, különösen ha a gyereknek gondja van a lidérces álmokkal. Némely visszatérő gyötrő álom esetében sokat segíthet, ha megkérjük a gyereket, hogy beszéljen róla, esetleg rajzolja le a benne félelmet keltő dolgot. Ez lehetővé teszi, hogy a gyerek elmesélhesse a képi benyomás részleteit, s erre lehessen összpontosítani a beszélgetést. Különösen a kicsit idősebb gyerekeknél lehet ez nagyon hasznos, hisz szembe tud nézni félelmeivel.
Néha meg lehet tanítani a gyereket, hogy megváltoztassa az ismétlődő gyötrő álmokat, és az álom kimenetele valamivel elfogadhatóbb legyen. Ha a gyerek többször is ugyanazt a rossz álmot éli át, akkor meg lehet rá tanítani, hogy az álombeli események láncolata közepén változtassa meg az álom irányát, s akkor a félelmetes kép nem jelenik majd meg.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.