Újszülöttek és kisgyerekek alvási problémái
Hat hónapos korra a gyerekek napi tizenhárom-tizennégy órát alszanak, és ennek többsége többnyire egyhuzamban, az éjszaka folyamán történik, illetve két rövidebb egy-két órás szakaszban, napközben. Alvásritmusuk nagyjából ugyanolyan, mint a felnőtteké. Amint fejlődik az agy, a REM fázis mennyisége közel annyira süllyed, mint a felnőtteké, azaz az összes alvás mintegy 25%-át teszi ki.
Sajnos nagyon nehéz időszak, amíg kialakul a helyes alvási szokás, és sok család hónapokon keresztül tapasztalja, hogy megzavarja az alvást az, hogy a gyerek éjjel újra és újra felébred és felsír. A csecsemőknek tulajdonképpen semmi bajuk.
Bár gyakran felébrednek és bömbölnek egész éjjel, a csecsemők maguk nem szenvednek alváshiányban – hisz addig alszanak reggel, ameddig csak ki nem elégítették alvásigényüket. A család többi tagja viszont ingerültté, rosszkedvűvé, frusztrálttá és bűntudatossá válik. Bár a csecsemő alvása zavart, ezt a család szenvedi meg, nem a baba.
Megtanítani az alvást
Furcsa módon a csecsemő nem születik azzal a képességgel, hogy jól aludjon. A megfelelő, frissítő alvás nem jön természetes módon; bizony szükség van a nevelésre, némi odafigyelésre. Az ifjú szülők egyik fontos feladata, hogy megtanítsák gyermeküknek, hogyan kell jól aludni.
Reflex kialakítása
Pontosan úgy, mint Pavlov kutyáinál, gyakran a feltételes reflex kialakítása jelenti a problémák gyökerét. Nézzük csak meg a dolgot a baba szempontjából, s mindjárt világosabb képet kapunk. Lefekvés idején a babát kézben tartják, esetleg ringatják, netán énekelnek neki, puha, meleg biztonságban van, finom meleg tejjel etették meg.
A kicsit nagyobb csecsemőt kiságyba vagy mózeskosárba fektetik és ringatják vagy paskolják, míg csak el nem szenderedik. Az egyévesnél fiatalabb gyerekeknél általában nem jelent nagy nehézséget az alvás, elég gyorsan és könnyen elalszanak. Amikor a totyogó felébred, ami normális esetben hat-nyolc alkalommal fordul elő éjszakánként, képtelen visszaaludni, és sírása ilyenkor segítségkérést jelent.
Vajon miért nem tud a gyerek visszaaludni?
A válasz nagyon egyszerű: a baba megtanult egy csomó szenzoros ingert az elalvás tényével asszociálni, s amikor felébred éjjel, akkor egyiket sem érzékeli. Nincs simogató hang az elsötétített szobában, sincs nyugtató gügyögés vagy altatódal, nincs tej, ami lecsillapítsa, nincs fizikai érintés, paskolás vagy veregetés, és ezek nélkül a pavlovi „csengők” nélkül, amik az elalvást jelentenék, nem lehet csodálni, ha a gyerek nehezebben alszik el.
Tanácsok a hirtelen csecsemőhalál megelőzésére
- Nem szabad hagyni, hogy a csecsemők hason feküdjenek. Vagy a hátukra kell őket fektetni, vagy oldalra (vigyázva, hogy az alkarjuk jól kinyúljon, nehogy a hasukra forduljanak). Csecsemőhalál megelőzése.
- Ne dohányozzon a terhesség idején (ami azt illeti, máskor se)! Feltétlenül kerülje a dohányzást a csecsemők és kisbabák környezetében – a kicsiknek joguk van ahhoz, hogy jó eséllyel vágjanak neki az életnek. Ha a saját érdekében vagy a gyereke érdekében képtelen lemondani a dohányzásról, akkor dohányozzon kint, a szabadban.
- Ne hagyja, hogy a gyerek nagyon kimelegedjen vagy fázzon. Ha nem tudja eldönteni, ellenőrizze a gyerek vagy a szoba hőmérsékletét. Ez roppant fontos egy felső légúti fertőzés esetében.
- Forduljon orvoshoz, ha a gyerek nincs jól. Vírusfertőzések és láz esetén lehet, hogy épp kevesebb takaróra és ruhára van szükség, mint egyébként.
Végtelenül fontos az a tény, hogy tulajdonképpen életünk korai szakaszában megtanuljuk, hogy az alváshoz a környezet bizonyos elemeit, bizonyos szenzoros ingereket társítsunk. Gondoljunk csak a saját alvás előtti rituáléinkra, képzettársításainkra. Anélkül, hogy a babát ölbe venné, paskolná valaki, anélkül, hogy énekelne, etetné vagy cumiztatná valaki, bizony nehéz elaludnia. Az ismétlődő ébredések, amik teljesen normálisak, tovább tartanak, mindaddig, amíg a baba megtanulja, hogy segítség nélkül is vissza tudjon aludni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.