A meditáció hatása a hátfájásra
A meditáció évezredek óta használt technika: lényegében az elme fegyelmezésének egyik módja. Nagyon változatos fajtái vannak, például a transzcendens meditáció, a vezetett meditáció és a mantrázás. Nyugaton a legelterjedtebb a stresszoldó meditáció.
Több ezer tanulmány jelent már meg a meditációról, mégis csak a közelmúltban lett klinikai vizsgálatok tárgya. A stresszoldó meditációt sok pszichológus használja; úgy tűnik, segít a fájdalom kezelésében.
Kísérlet és eredmény
A Pain folyóirat jelentette meg annak a kísérletnek az eredményeit, amelyet 2008-ban folytattak Pittsburghben a stresszoldó meditáció szerepéről a krónikus derékfájás leküzdésében. Egy 65 évnél idősebb emberekből álló csoport tagjait két részre osztották: az egyik lett a kontrollcsoport, a másik nyolc héten át vett részt stresszoldó meditációs programban.
A stresszoldó meditáció mindössze annyit jelent, hogy megnyugtatjuk az elménket, és csak a gondolatainkra figyelünk, az érzelmeinkre és az érzéseinkre, anélkül, hogy megpróbálnánk követni vagy elfojtani őket.
Nem kell keresztbe tett lábakkal ülni és a köldökünket szuggerálni. Székben ülve is elmélkedhetünk. Ha heti négy alkalommal meditálunk fél órát, máris enyhül a hátfájásunk, továbbá csökken a stressz-szintünk, és nagy valószínűség szerint az izomfájdalom a hátunkban és testünk egyéb pontjain.
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
- A mediastinum betegségei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A meditáció alapfoka
Kezdetnek azzal próbálkozzunk, hogy üljünk le egy kényelmes, egyenes támlájú székre egy csendes szobában. Viseljünk kényelmes ruházatot, esetleg próbáljunk meg ellazulni. Adjunk magunknak erre öt percet. Ha szeretnénk, hallgassunk kellemes háttérzenét. Próbáljuk meg hozzászoktatni magunkat, hogy kényelmesen ülünk (természetesen megfelelő tartásban), és kiürítjük elménkből a gondolatokat.
Ha úgy találjuk, hogy elménk nem tudja megszabadítani magát a gondolatoktól, mert vagy dolgozik, vagy összevissza csapong, próbáljuk lekötni valamivel. Erre a legegyszerűbb módszer, ha gyertyát gyújtunk vagy egy tetszetős képben gyönyörködünk.
Ne legyenek ellenérzéseink egyetlen gondolatunk iránt sem!
Próbáljuk megfigyelni, aztán elengedni őket. Arra törekedjünk, hogy ne összpontosítsunk túl erősen. Utána engedjük tudatosodni önmagunkban, hogyan érzi magát a testünk. Igyekezzünk tartózkodni a leíró jellegű szavaktól. Ne gondoljunk borzasztó fájdalomra vagy irtózatos fájdalomra, csak kényelmetlenségre. Csak néhány percig koncentráljunk egy érzésre.
Utána engedjük, hogy az elme egy másik testrészre összpontosítson, például a fejünkre vagy a térdünkre vagy a lábfejünkre. Csak néhány percig összpontosítsunk a testrészekre, minden tudatos terv nélkül. Több meditációs ülés után a hátunk „megtanulja”, hogy őrá csak pár perc jut. Nem fontosabb a térdünknél, a lábfejünknél vagy a hasunknál.
Akár el is szundíthatunk meditálás közben. Ez nagyon jó jel, mert azt jelenti, hogy sikerült ellazulnunk, és végső soron ez a meditáció célja. Gondolatban ismételgessünk kellemes dallamokat, mert ez is jótékonyan csökkenti a fájdalmat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.