Közönséges vírusos szemölcs tünetei
A szemölcsöket különböző típusú Humán Papilloma Vírusok (HPV) okozzák. Eddig több mint 70 HPV típust azonosítottak. Két vírust akkor tekintünk különbözőnek, ha felépítésükben több mint 50%-ban eltérnek egymástól. Elmondhatjuk, hogy különböző vírustípusok előnyben részesítenek bizonyos testtájakat, de bármelyik típusú vírus, bármely testtájat megfertőzhet, sőt ugyanabban a szemölcsben több típusú vírus is kimutatható.
A HPV vírusok jellemzői
A HPV megfertőzi az elszarusodó hámsejteket és kis tasakokban (episzómák) sokszorozódik, miközben előemelkedő, bőrszínű, puha vagy tömött papulák formájában jelentkezik a bőrön. A fokozatosan termelődő vírusrészecskék száma a vírus típusától és korától függ, a talpi és friss elváltozásokban izolálható a legtöbb vírus. Vagyis minél nagyobb számban vannak jelen víruspartikulumok egy szemölcsben, annál fertőzőbb. A fertőzés forrása a HPV-t hordozó személy, a terjedés módja történhet hámsérüléseken keresztül (látható, vagy nem látható mikrosérülések), vagy a fertőzött személyek hámsejtjeivel való szoros kontaktus révén.
A vírusról azt is kimutatták, hogy soha nem tűnik el végleg a szervezetből, a tünetmentes bőrben is kimutatható, és feltehetően lappangva arra vár, hogy az immunrendszer gyengülése következtében mikor indíthat támadást újra a hámsejtek ellen ismét tüneteket okozva. Egyes felmérések szerint a HPV fertőzés a gyerekek és fiatal felnőttek 10%-ában fordul elő, leggyakrabban 10-16 éves korban.
Gyenge immunrendszer
Ezek az elváltozások túlnyomórészt közönséges szemölcsök (verruca vulgáris) formájában jelentkeznek. Különösen fogékonyak a HPV fertőzésre a csökkent sejtes immunvédekezésű személyek (malignus betegségben szenvedők, immunszuppresszív kezelésben részesültek, szervtranszplantáltak). Lappangási idő 1 hó-3 év. Ép immunrendszerű gyerekekben két éven belül spontán visszafejlődés lehetséges az esetek 2/3-ában.
HPV tünetei
A HPV-fertőzés általában tünetmentesen zajlik, ha mégis tüneteket okoz, akkor a HPV típusa, a fertőzés helye és az immunrendszer állapota határozza meg, hogy milyen formában jelentkeznek a bőrtünetek.
- Kicsapongó nemi életet éltem! Mi vár rám a jövőben?
- Melyek a leggyakoribb bőrbetegségek?
- Szemölcs jellegzetes tünete gyermekeken
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A HPV által okozott vírusos szemölcsök a következő formában jelentkezhetnek:
- Közönséges szemölcsök (verruca vulgáris): ezeket a szemölcsöket a HPV l-es, 2-es, 4-es, 7-es és 26-os típusok okozzák. Bőrszínű, előemelkedő, érdes felszínű, papulák (göbcse, a bőr körülírt, kerek, vérdő beszűrődése), melyek leggyakrabban a kézhátakon, a térden és a kézujjakon jelentkeznek. A verruca filiformis is a közönséges szemölcsök egy variánsa, mely leggyakrabban az arcon észlelhető, ahol vékony, ujj szerű nyúlványairól könnyen felismerhető. Ezek a szemölcsök esetenként érzékenyek lehetnek.
- Talpi szemölcsök (verruca plantaris): a HPV l-es, 2-es és 4-es típusok okozzák. Bőrszínű, hiperkeratotikus papulák (fokozottan elszarusodott göbcse) vagy plakkok (körülírtan elhelyezkedő foltok) képében jelennek meg a talp nyomásnak kitett pontjain. Állományukban gyakran megfigyelhetők tűszúrásnyi fekete pontocskák, melyek thrombotizált kapillárisoknak felelnek meg. Több verruca plantaris összeolvadva plakkokat képezhet, ezeket mozaikszemölcsnek nevezzük.[brbr]A mélyre hatoló szemölcs (myrmekia) a kórokozó szerotípusában különbözik a felületestől, az előbbit a HPV l-es, míg az utóbbit, a 2-es vagy 4-es szerotípusa okozza. A talpi szemölcsök komoly problémát jelenthetnek, mivel rendkívül érzékenyek, fájdalmasak lehetnek, sokszor járásképtelenséget is okozhatnak.
- Lapos szemölcsök (verruca plana juvenilis): elsősorban gyermekeknél lépnek fel, a 3-as és 10-es HPV típus okozza. Ezek a szemölcsök az arcon, homlokon, állon és a végtagokon csoportosan elhelyezkedő, 1-2 mm-es, sima felszínű, lapos, bőrszínű vagy világosbarnásan pigmentált (elszíneződött) papulák formájában jelennek meg. Gyakran viszketnek, és nehéz a végleges eltávolításuk.
Hogyan kezelhető?
Mivel a szemölcsök mind megjelenésükben, mind pedig kórjóslatukban igen különbözők, a kezelésnek egyénre szabottnak kell lennie, figyelembe véve az elváltozás típusát és fennállási idejét is. A legtöbb HPV által okozott szemölcs jóindulatú, és általában idővel spontán vissza is fejlődhet. Egyes orvosi iskolák a szemölcsök kezelésének kérdésében nem azonos nézetet vallanak. A terápia mellőzése azzal magyarázható, hogy az egészséges immunrendszerű szervezet képes a vírusfertőzést legyőzni, így elkerülhető a hosszadalmas és nem egyszer igen költséges gyógymód.
Kockázatok
A kezelés mellett szólhat a különböző testtájakra, illetve más emberre való terjedés miatti aggodalom, a szubjektív panaszok csökkentése és természetesen a malignus átalakulás kockázata, ill. veszélye. A mai napig sincs egységes terápiás megoldás a vírusos szemölcsök kezelésére, de nagy erőfeszítéssel folyik a hatékony és olcsó gyógymódok keresése. A legtöbb kezelési mód az elváltozások elroncsolására irányul. Az elsőnek választandó kezelés általában egy lokákis (helyi) hatású roncsoló-, vagy marószer. A verruca vulgáris és verruca plantaris esetén az elsőként választandó terápiás lehetőség a szemölcstapasz, melyet több héten keresztül, hetente 6-7 napon át kell használni.
Oldatos kezelése
A szalicilsav, a tejsav és diklór-ecetsav vagy triklórecetsav tartalmú lokális oldatok jól beválnak, mivel alkalmazásuk fájdalmatlan, biztonságos és olcsó. A sikeres kezelés azonban a beteg részéről is motivációt és kitartást igényel, mivel ezeket a szereket több hónapon át naponta kell alkalmazni. Amennyiben ezek a helyileg ható kezelési formák nem kellően hatékonyak a krioterápia megpróbálható. A -70 C° fokos folyékony nitrogénnel végzett kezelés szintén az egyik kedvelt eleme az orvos fegyvertárának.
Hatékonysága fokozható (főleg verruca plantaris esetében), ha a kezelés megkezdése előtt a vaskos szaruréteget felpuhítjuk, vagy eltávolítjuk. Fő hátránya a kellemetlen égő érzés, a hegképződés lehetősége és az ismételt kezelés szükségessége 2-3 hetente. Amennyiben ez a fagyasztásos módszer sem bizonyul elégségesnek, műtéti eljárások is alkalmazhatók.
Az éles kanállal való kimetszés (curettage) és az elektromos árammal való roncsolás (elektrokauteres kezelés) során, helyi érzéstelenítés után távolítjuk el a szemölcsöt a bőrből a mélybe kapaszkodó gyökerével együtt. Ezek a módszerek a hegképződés fokozott veszélyével járnak, és eredményességük nem miden esetben jobb, mint a konzervatív módszereké vagy a krioterápiáé, sőt a szemölcsök előszeretettel recidiválnak a hegekben és ekkor még nehezebben kezelhetők. A széndioxid- vagy impulzusüzemű festéklézerek napjainkban váltak népszerűvé a makacs elváltozások gyógyítására.
Egyéb módszerek
Egyéb módszerek is megpróbálhatok: a lokális fluorouracil szintén hatékony lehet bizonyos esetekben, sőt nem egyszer ajánlunk népi gyógymódot, mint a vérrehulló fecskefüvet, mely ma már patikákban is kapható. Ezek mellett, egyre népszerűbbek az immunmodulánsok használata is, melyek az immunrendszer támogatása révén igyekszik elpusztítani a vírust. A citosztatikumok lokálisan is használhatók vagy aromás retinoid ecsetelése is megkísérelhető. Léteznek kedvező homeopátiás készítmények is a vírusos szemölcsök elpusztítására.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.