Magas növés zavara, okai gyerekeknél
A növekedés zavarai között nem csak az alacsony növés jelenthet problémát. Abban az esetben, ha a testmagasság a nemre és életkorra vonatkoztatott 97 pecentilis értéket meghaladja, gigantizmusról beszélünk. Kivizsgálását akkor javaslunk, ha a testmagasság a mérés időpontjában meghaladja a 97 percentilist és a növekedés üteme az adott életkorra és nemre vonatkoztatva folyamatosan magasabb.
Genetikai tényezők
A vizsgálatok során elsődleges kérdés a szülők testmagassága és a születéskori adatok megismerése. Ennek fontosságát az adja, hogy a genetikai tényezők is okozhatnak magas növést, de ebben az esetben alkati magas növésről beszélünk. A születéskor észlelt úgynevezett large for gestational age, amit a megszületéskor hosszabbnak mért újszülött esetén mondunk ki, utalhat bizonyos megbetegedésekre, pl. a diabetes anyák újszülöttei lehetnek nagyobbak, mint a születéskor általában várható hossz.
Klinefelter-szindróma
Vannak olyan kromoszóma eltéréssel járó kórképek is, mint pl. a Klinefelter-szindróma, ami szintén, sok egyéb eltérés mellett, a növekedés ütemének gyorsulásával és a nagyobb testmagassággal jár együtt. Ennek kizárására is részletes kivizsgálás kapcsán kerülhet sor.
Vizsgálatok
A magas növés miatt endokrin szakrendelésre utalt gyermekek anamnézis felvétele után az első vizsgálat általában a csontkor meghatározása, aminek segítségével már a lehetséges hormonhatásokra találunk utalást. Amennyiben a csontkor az életkorral megegyező, általában jóindulatú növekedésfokozódást várunk.
Az agyalapi mirigy csontos vázának (sella turcica – töröknyereg) vizsgálata a hormontermelő endokrin mirigyünk állapotáról adhat felvilágosítást. A nagyobb sella esetén felmerül a jóindulatú növekedési hormon termelő elváltozás fennállásának lehetősége. Ennek megerősítésére vagy kizárása céljából hormon vizsgálat, illetve ennek pozitivitása esetén képalkotó (MRI) vizsgálat javasolt.
Hormonok vizsgálata
A hormonvizsgálat során a növekedési hormon kontrainzuláris hatását használjuk ki. Amennyiben jóindulatú, alkati magas növés esete áll fenn, a növekedési hormon szintje a vércukor emelkedésre ellenkező módon, csökkenéssel (szupresszió) reagál. A vizsgálatot éhomi vércukor és növekedési hormon vizsgálat után történő cukorterheléssel végezzük el. A cukros folyadék elfogyasztása után 30 percentként, 2 órán át (30-60-90-120 perc) történik vérvétel növekedési hormon és vércukorszint meghatározására.
Amennyiben a vércukorszint emelkedés megfelelő, a növekedési hormon szint egészséges esetben és alkati magas növésnél előre meghatározott módon csökken. Ebben az esetben a gyermekek követése indokolt, a várható magasság meghatározása céljából, de gyógyszeres kezelést nem igényelnek.
Jóindulatú tumor kizárása
Abban az esetben, amikor a terhelés kapcsán növekedési hormonszint csökkenést nem észlelünk, a képalkotó vizsgálat mindenképpen nagyon fontos, az adenoma (jóindulatú tumor) kizárása céljából. Ha a magas növés hátterében adenoma igazolódik, idegsebészeti konzílium és esetleges műtét is szóba jön.
Acromegália
Amennyiben a növekedési hormon túltengés a csontok epifízis fúgájának lezáródása után alakul ki, az a parenchymas szervek (szív, máj, lép) és a porcos részek (fül, orr, ujjak) megnövekedéséhez vezet, amit acromegáliának nevezünk. Ez minden esetben kóros, ezért ennek kivizsgálása mindenképpen indokolt, de kevésbé gyermekendokrinológiai, mint felnőtt belgyógyász probléma, ezért erről részletesen nem írok.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.