Babáknál: finommozgások fejlesztése
Január általában az év leghidegebb, hóban legcsapadékosabb hónapja. A régebbi időkben a falusi embereknek ilyenkor volt ideje az olyan kézműves tevékenységekre, mint a tollfosztás, kukoricahántás, szövés-fonás, kosárfonás, halászhálókötés, javítás, kisebb-nagyobb szerszámkészítés-javítás, de akadt idő mesélésre, tréfálkozásra, bálok rendezésére.
A test nagyobb izmai segítik elő a fordulást, gurulást, mászást, csúszást, járást, futást, ugrást. Ezek a mozgások főként a helyzetváltoztatást, haladást szolgálják és ezeket a mozgásfajtákat hívják nagymozgásoknak. A kisebb izmok működése, a finommozgás, a kéz, láb, arc, szem mozgatását hozzák létre. A finommozgások segítik a fogást, a kézzel történő manipulációt, az arcunkon megjelenő, érzelmeket kifejező mimika létrejöttét. A beszéd kivitelezéséhez, a szem tárgykövető mozgásához is nélkülözhetetlen a finommotorika.
Az újszülött aktivitása még nagyon csekély
Mozdulatai akaratlanok, az ingerekre egész testével válaszol. Mozgása csak később válik irányítottá, összerendezetté. Sok-sok tapasztalatszerzés után válik képessé arra, hogy kezének, lábának, szemének működését koordinálja. Először a szem kezdi követni a mozgó, látótérbe került tárgyakat. Ehhez a két szem együttes, összehangolt munkájára van szükség. Később a kéz nézegetése, a két kéz összeérintése, a két kéz fogó mozgása teszi lehetővé, hogy a kisbaba megfogja a tárgyakat. A kar, láb, törzs izomzatának erősödésével kezd majd megfordulni, mászni, ülni, járni.
Az arc izmai finom mozgásukkal segítik, hogy érzelmeinket kifejezzük mimikánkkal is. Az arcizmok a gége és száj izmaival a beszédet is létrehozzák. Az újszülött még csak sírással jelzi szükségleteit, később már játszadozik hangjával és egyre differenciáltabb hangadást tud produkálni, míg végül a beszédet is kivitelezi.
A finommozgások fejlődését tudatosan mi is segíthetjük
Arcizmok, beszédhez szükséges ajak, nyelv, torokizmok fejlesztése céljából utánzással erősítsük meg a kisbaba hangadásait, hogy újra próbálkozzon. Szájmozgással, hangok ejtésével ösztönözzük a játékos ismétlésre, gyakorlásra. A néhány hónapos gyermek próbálja utánozni a fölé hajló felnőtt, testvér tátogását, nyelvnyújtogatását, csücsörítését.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- „Erősítő” edzéstípus – mit jelent és mi a hatása?
- Testmozgás kérései
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Később, ha felfújt arcunkat „kipukkasztjuk” hangosan nevet rajta, és ő is utánozza. Örül, ha berreghet, nyávoghat, tátoghat, cuppantgathat. Ezeket a próbálkozásokat segítsük mindenképpen, hisz ezek lesznek a beszédhangok alapjai. A nyelv finommozgását segíti, ha a kicsi kanálból mézet, joghurtot, lekvárt nyalogathat.
Tanítsuk meg, hogyan egyensúlyozhat, hintáztathat a nyelvén előre, hátra, jobbra-balra egy szem zizit, vagy kenyérfalatot. A nyelvét hogyan mozgathatja száján belül. Kitalálhatunk hozzá egy kis mesét is. Pl. söpörd ki a nyelveddel a padlást (szájpadlás), mosd le a fogadat kívül-belül, sétáljon a nyelved a kapun (száj) ki és be, körben. Nyomja ki a nyelved a ház oldalát (arc) stb. Utánozzon különböző állathangokat. Ajkát szorítsa össze, húzza szélesre, tátsa nagyra a száját, fújja fel levegővel az arcát. Utánozzon tükör előtt arckifejezéseket. Mutassa meg milyen az, amikor mérges, kiváncsí, hangos, szomorú, álmos stb.
Az egész kis csecsemő már nyúl az érdekes, színes tárgyak felé. Adjunk a kezébe sokféle tárgyat, hogy minél több tapasztalatot szerezhessen az anyagok felületi tulajdonságairól. Tapogatásával megismeri a tárgy keménységét, nedvességét, felületi érdességét, nagyságát, alakját. A tárgyakat eleinte csak forgatja, ütögeti, nyalogatja, majd két kézzel szorítja, elengedi, vagyis manipulálni kezd velük. Amikor nagyobb lesz, a játszótéren szívesen turkálja, morzsolja a homokot, lapátolja, lapáttal fúrja az alagutat, mert megtanulja fokozatosan az eszközhasználatot.
Kézügyesség fejlesztése
Gyurmázás, agyagozás közben sodor, lapít, gömbölyít, egyre ügyesebb alakzatokat hoz létre. Adjunk eszközt is hozzá. Egy életlen késsel vághatja a puha anyagot, egy fadarabba szúrt fejetlen szöggel lyukat fúrhat, fokhagymanyomóval hajat készíthet gyurmaemberkéje fejére, vagy farkat az éppen elkészülő lovának. Az eszközök ösztönzik, hogy tovább szépítse, tökéletesítse alkotásait, és hogy újakat hozzon létre. A kéz finom mozgását a rajzolás, festés is jól segíti. Kisebb gyereknek nagyobb méretű papíron, vastag nyomatékot hagyó eszközzel könnyebb sikereket elérnie, ezért lehet vizes szivaccsal, vastag festőecsettel, filctollal, krétával kezdeni az ábrázoló tevékenységet. Később vegyük elő a vékonyabb ceruzát, kisebb papírt.
Az első rajzolásnál a kicsik még marokra fogják a rajzszerszámot, de ahogy ügyesednek, úgy kell őket megtanítani a helyes ceruzafogásra, eszközhasználatra. Ezt mutassuk meg és mondjuk is el. Mutató és hüvelykujj összeszorítja a ceruzát, a középső ujj pedig alátámasztja. A helyes ceruzafogás megkönnyíti a betűelemek rajzolását, összekötését majd az írástanulásnál az iskolában. A kétujjas fogás megtanulásával a gyermek képessé válik a gyöngyfűzésre, varrásra, magok ragasztására, hajtogatásra. Az óvodás gyermek már szívesen varr gombot pl. hóemberre, bohócruhára, pöttynek katicára. Ez a feladat könnyebb, ha a textilanyagot egy vékony papírlapra ragasztjuk előbb.
A tű befűzését nagylyukú tűvel kezdjük
Az 5-6 éves lányok már örömmel fonnak hármas fonással. Kipróbálhatják a szövőkeretet (gyermeknek valót), amivel kisebb terítőt, tarisznyát készíthetnek. A körmöcske használatát is hamar megtanulják, amivel hajpántot, csigát, karkötőt, kígyót hurkolhatnak. A fiúk a barkácsolást kedvelik meg ilyen korban. Szívesen szögelnek, kalapálnak, csavaroznak, építenek dobozokból, építőjátékokból várakat, járműveket. Munka közben a szerszámok helyes használatát is elsajátítják. így jól bánnak az ollóval, csavarhúzóval, kalapáccsal. Nem kell mindentől eltiltani őket, inkább a szerszámok biztonságos kezelését kell megmutatnunk.
Időnként ne csak a kezüket, hanem a lábukat is használják a gyerekek finommozgásra. Érdekes dolog a lábujjak közé szorított filctollal rajzolni, ecsettel festeni, ábrákat másolni. A lábtorna mellett hasznos és szórakoztató játék, ha kiborítjuk a legós doboz tartalmát a földre és mezítlábbal kell összeszedni, belerakni újra a dobozba. Lábbal lehet gyűjteni papírgombócokat, különböző terméseket, fonalakat, rongydarabokat. A talp izomzatát ügyesíti a különböző méretű labdák gurigázása, összeszorítása talppal.
A gyerekek a házi munkában való bekapcsolódással is ügyesednek
Megtanulhatják az egyszerűbb háztartási eszközök használatát (kézi darálót, reszelő, felmosó vödör stb.). Eleinte lehet, hogy kicsit ügyetlenebbek lesznek, de mi is így kezdtük. Türelemmel tanítsuk meg őket a munkafolyamat sorrendjére, a különböző technikákra, így egyre önállóbban végzik majd a feladatokat, ami sikerélményhez juttatja őket.
A feladatokhoz, munkához, segítségadáshoz szoktatott gyerekek könnyebben veszik az akadályokat az iskolában is. Kitartóbbak a tanulásban, a kézműves tevékenységekben, ezért tudásuknak, tehetségüknek megfelelően vonjuk be már egész kicsi koruktól őket sok-sok közös munkálkodásba. Az önkiszolgáló tevékenységek közül az öltözködés is számos finommozgást igénylő lehetőséget rejt magában. A ki-be gombolás, a cipőfűzés, a masni kötés, a ruhadarabok összehajtogatása, a zoknik kifordítása, felhúzása mind olyan feladat, amihez jó kézügyesség szükséges. Engedjük a gyerekeket ezen a téren is önállósulni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.