Mellékpajzsmirigy működése
Előzőleg az egyik legismertebb hormontermelő szervről, a pajzsmirigyről volt szó – most kerüljünk át a ló túloldalára és foglalkozzunk a rejtélyes, sokak számára teljesen ismeretlen mellékpajzsmiriggyel. Ismeretlensége leginkább azért adódhat, mert betegségei, különösen gyerekkorban, extrém módon ritkák.
A mellékpajzsmirigy helye
A mellékpajzsmirigy helye a testben – mint neve is mutatja – a pajzsmirigy tőszomszédságában van. Ha egészen pontosak akarunk lenni, nem is helyes egyes számban beszélni róla, hiszen leggyakrabban négy aprócska (felnőttkorra borsónyi, gyerekkorban értelemszerűen kisebb) mirigyről van szó, amelyek a pajzsmirigy lebenyei mögött (tehát a légcső és a pajzsmirigy között), szorosan hozzájuk simulva helyezkednek el. Feladatuk a parathormon (PTH) nevű anyag termelése.
Ez a vér – és ezen keresztül az egész test – kálciumszintjének szabályozásában játszik szerepet két másik hormonszerű anyaggal, a D-vitaminnal és a pajzsmirigy által termelt kalcitoninnal együtt.
A mellékpajzsmirigy sejtjei érzékelik a vér kálciumszintjének változásait:
Amennyiben az élettani szint felé emelkedik, a mellékpajzsmirigy csökkenti a parathormon termelését, az ideális tartomány alatti kálciumszint pedig fokozott parathormon-elválasztást eredményez. A termelt hormon aztán a vérkeringés segítségével eljut azokhoz a szervekhez, ahol hatását kifejtheti.
Így a legjelentősebb kálciumraktárból, a csontokból „kioldja” a kalciumot, a vesében fokozza a D-vitamin aktiválását, és a vese csatornácskáiban, tubulusaiban pedig elősegíti a képződő vizeletből a kalcium visszaszívását a keringésbe. A parathormon ennek a hármas hatásnak eredőjeként igen hatékonyan képes a vér kálciumszintjét emelni.
- A pajzsmiriggyel összefüggő fájdalmak
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kalcium a szervezetben, mint látjuk, legnagyobb részben a csontrendszerben tárolódik, azt építi fel: nagyon fontos a megfelelő erősségű és rugalmasságú csontok kialakításához. De nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy minden sejt normális működésében óriási szerepe van, így az izom- és az idegsejtekében is. így például a test mozgását nem csak a csontokon keresztül befolyásolja, de az izmok összehúzódásához és az izomműködéseket irányító idegsejtek megfelelő funkciójához is elengedhetetlen a megfelelő kalcium-ellátottság.
A parathormon
A parathormon termelésének elégtelensége kialakulhat a mellékpajzsmirigy veleszületett fejlődési zavara esetén, ez gyakran más szervek fejlődési rendellenességével jár együtt. Anatómiailag szorosan kapcsolt helyzetük folytán a pajzsmirigy bármilyen okból történő műtéti eltávolítása során sokszor előfordul, hogy a sebész a mellékpajzsmirigyeket is kénytelen kivenni, természetesen ilyenkor is számítanunk kell a hormonhiány tüneteire. Ezek a vér alacsony kálciumszintjéből és a nem megfelelően alakuló csontszerkezetből adódhatnak. A betegekben akár vezető tünetként is előfordulhatnak például izomgörcsök, izomfájdalom.
Szintén extrém ritkán alakul ki a mellékpajzsmirigyek túlműködése – néhány esetben ez a családban halmozódhat is. A következményként látott magas kálciumszint annak következménye, hogy a csontokból kioldódik a kalcium, ami csontritkuláshoz, csonttörésekhez vezethet.
Ilyen betegekben a vese csatornácskáiban nem szívódik vissza a kalcium, hanem a vizelettel kiürül: ez vesekövek képében jelenhet meg. (A gyerekkori vesekövek hátterében mindig érdemes mellékpajzsmirigy betegséget keresni.) Ezen kívül izomgyengeség is kialakulhat. Terápiaként a beteg mellékpajzsmirigy műtéti eltávolítása jön szóba.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.