Arcüreggyulladás – Jellegzetes tünetek és panaszok
Arcüreggyulladás
Az orrüreg és a hozzá kapcsolódó melléküregek (arcüreg, homloküreg, rostasejtek, iköböl) fertőzéses eredetű betegségét orrmelléküreg-gyulladásnak nevezzük. Csecsemő- és kisgyermekkorban az orrmelléküregek még nem fejlődnek ki teljesen. Leghamarabb a rostasejtek és az arcüreg alakulnak ki, ezért ezeknek az üregeknek eleinte gyakoribb a betegsége. 5 éves korra az iköböl, 8 éves korra pedig a homloküregek fejlődnek ki.
Az üregekbe került kórokozók hatására a nyálkahártya duzzanata, megvastagodása és fokozott váladékképződés jön létre, illetve gyulladásos sejtek szaporodnak fel. A vizenyős duzzanat a melléküregek kivezető nyílását szűkítheti és lezárhatja, így kedvező feltételeket teremthet a kórokozók elszaporodására.
Jellegzetes tünetek és panaszok
A heveny melléküreg-gyulladást jól jellemezhetjük hirtelen kezdődő és néhány héten belül gyógyuló elsődleges klinikai tünetekkel. Fiúkban és lányokban nagyjából azonos arányban, a náthás esetek kb. 10%-ában alakul ki. Leggyakrabban az arcüregek és rostasejtek betegségével találkozunk. Az elhúzódó, idült formák 7-12 éves kor között a leggyakoribbak.
Heveny, vírus eredetű orrmelléküreg-gyulladásban a nátha klasszikus jelei mellett a vírusfertőzésekre jellemző hurutos, illetve általános tünetek jelentkeznek, a melléküregek érintettségét az enyhe-mérsékelt fokú arctáji panaszok jelzik. A klinikai tünetek mérsékeltek, 7-10 napon belül gyógyulnak. A heveny bakteriális fertőzésre jellemző, hogy a tünetek 5-7 nap után erősödnek vagy 10 napon belül sem szűnnek meg.
A közepes-súlyos fokú, típusos időtartamú panaszokkal együtt jelentkező sűrű, sárgás-gennyes orrfolyás heveny, bakteriális arcüreggyulladást valószínűsít. Lezárt melléküreg esetén egyoldali arcfájdalom és nyomásérzékenység lép fel. Bűzös, gennyes váladékozás az orrból fog eredetű melléküreg gyulladásokra jellemző, de ezek idősebb korban jelentkezhetnek inkább. A szemre terjedő gyulladással szövődött heveny rostasejt-gyulladás gyermekkorban a leggyakoribb. A heveny, kiújuló arcüreggyulladásokra évi 2-4 akut epizód, közte tünetmentes időszakok jellemzőek.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- A libidó csökkenése és okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Elsődleges tünetek:
- nyomásérzés az arcon, arcfájdalom,
- orrdugulás, gátolt orrlégzés,
- orrfolyás (sűrű, gennyes), orrgarati váladékcsorgás,
- szagláscsökkenés
Másodlagos tünetek:
- fejfájás,
- láz,
- rossz lehelet,
- fáradékonyság, fáradtság, elesettség,
- fogfájás,
- köhögés,
- fülfájdalom, feszítés, tömöttség a fülben
Hogyan állapíthatjuk meg a diagnózist?
A diagnózis felállítása a kórelőzmény, az orvosi vizsgálat és a szülők által elmondottak alapján történik. A szülőkre nagymértékben támaszkodunk ilyen helyzetekben, ezért fontos, hogy figyeljék meg, mikor és hogyan kezdődött a betegség. Volt már korábban is hasonló panasza? Torokfájással, lázzal, köhögéssel, orrváladékozással jár-e? Szedett antibiotikumot a megelőző hetekben a gyermek? Érdemes a gyógyszerek nevét és adagolását felírni és elvinni az orvoshoz.
A vírus- és baktériumfertőzések elkülönítése nehéz
Nincs olyan módszer, amely teljes biztonsággal már a betegség kezdetekor lehetővé tenné ezt. Szövődménymentes esetekben 6 éves kor alatt semmiképpen, de a nagyobb gyermekeknél sem szükségesek röntgenvizsgálatok! Ritkán súlyos, életveszélyes állapotok is kialakulhatnak. Szövődményekkel járó esetekben – így a szemüreg felé terjedő gyulladásokban szükség lehet sebészeti beavatkozásra, endoszkópos műtétre, mely előtt CT (komputer-tomográfos) vizsgálat javasolt! A műtétek során vett mintákból javasolt mikrobiológiai vizsgálat (váladéktenyésztés) is.
Hogyan kezeljük?
A vírusos orrnyálkahártya- és orrmelléküreg-gyulladásban elsősorban a tünetek enyhítése a feladat. Ezt steril sóoldat orrspraykel, lohasztó orrspray-kel vagy orrcseppekkel, nyákoldókkal, nemszteroid gyulladáscsökkentő tablettákkal vagy szirupokkal, helyi melegítéssel (pl. infralámpával), érhetjük el. A baktériumfertőzés okozta arcüreg-gyulladásban fontos a kórokozók elpusztítása, mely antibiotikum-kezelés segítségével történhet meg.
A megfelelő gyógyszer kiválasztása, sok szempont mérlegelése után az orvos feladata. Kiegészítő kezelésként fontos a pangó orrváladék rendszeres és intenzív eltávolítása, mely orrfújással vagy – leghatékonyabban – orrszívó porszívóval történik. Az arcüregek kiöblítése is segíthet, bár napjainkban ezt egyre inkább csak műtéti körülmények között végezzük. A visszatérő, állandósuló orrmelléküreg gyulladásokban és szövődményes esetekben az orrmandula eltávolítása indokolt.
Hogyan előzhetjük meg?
Az orrmelléküregek gyulladása cseppfertőzéssel terjed, ezért gyakori kézmosással, a náthás gyermek időben elkezdett kezelésével, az orrváladék eltávolításával előzhetjük meg. Az immunvédekezést fokozó, baktériumok nem fertőző, inaktív részeiből készített gyógyszerekkel az esetek egy részében jó eredményeket érhetünk el. ígéretes megoldásnak tűnik védőoltások, például a Streptococcus pneumoniae elleni védőoltás alkalmazása is.
Az alternatív gyógymódok, így pl. a homeopátia is, helyet kaphatnak a megelőzésben. Környezetünk alakításával (megfelelő páratartalom, hőmérséklet, a gyermek megfelelő öltöztetése stb.) sokat tehetünk gyermekünk egészségéért.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.