Szájnyálkahártya gyulladás tünetei gyermekeknél
A száj belsejét borító nyálkahártya gyulladása. Ehhez társulhat a fogíny gyulladása is.
Okai
Csakúgy, mint az ínygyulladás esetében, a szájnyálkahártya gyulladás egyik fő oka a nem megfelelő száj higiénia, a rossz szokások vagy a rossz fogszabályozó készülék használata. Ez esetleg a nyelv vagy az arc belső falának elharapásához vezet. Bizonyos fűszerek, gyógyszerek is elősegíthetik a gyulladást, valamint a táplálkozási hiányosságok is (például vas- és vitaminhiány). Az újszülöttek szájfertőzést kaphatnak a cumisüvegtől vagy a mellbimbótól, amit esetenként felülfertőzhet a Candida gomba is.
A kisgyermekek esetében kétféle ínygyulladáshoz kapcsolható szájnyálkahártya gyulladás létezik: a Herpes vírus okozta íny- és szájnyálkahártya gyulladás és a visszatérő aftás íny- és szájgyulladás. Ez utóbbi többféle eredetű lehet: a szervezet védekezőképességének hiánya, élelmiszer-intolerancia, táplálkozási hiányok (cink, vas, vitaminok) és más betegségek (gluténérzékenység, a bél gyulladásos megbetegedése). A száj nyálkahártya-gyulladás másodlagos tünete is lehet néhány betegségnek, ilyenek: a kanyaró és a skarlát.
Tünetek
A Herpes vírus okozta szájnyálkahártya gyulladásra jellemző a magas láz, a gyermek rosszul érzi magát, fáj a szája, és nehezen eszik. A száj belső felületén világos hólyagok jelennek meg, amelyek könnyen kifakadnak és alattuk fájdalmas, vérző sebek maradnak.
Az aftákkal megjelenő gyulladás kerek, apró sebeket jelent, amelyek kráter formájúak, közepén fehér, szélén pedig vörös színűek. Általában csak egy van belőle, nagyon ritka egyszerre a több afta jelenléte (soha nincs négynél több). A gyakran visszatérő afta nem okoz lázat, csak nagyon ritkán hőemelkedést.
Diagnózis
Egyszerű vizsgálat és a gyerek kórtörténete alapján történik.
Terápia
Vírusfertőzés esetén helyi antivirális kenőcsöt adnak vagy antivirális gyógyszert szájon át. Az aftáknál esetenként döntik el, milyen gyógymódot választanak (szájpenész). Általában, ha nagy fájdalom lép fel, helyileg adhatnak antihisztaminokat, gyulladáscsökkentőket, amiket a gyermekorvos ír fel. Ezen kívül C- és B-vitamin szedését javasolják.
Javaslatok
Adjunk lágy, félig folyékony ételeket a gyermeknek, pudingot, passzírozott zöldséget, mindent langyosan vagy hidegen, hogy ne irritálja még jobban a szájüreget.
Homeopátia
A következő gyógyszereket javasoljuk: Orax 5CH, ha az afták égnek, és a gyerek nem tud enni. A Mercurius cyanatus 5CH a szürkés pseudomembránnal borított afták esetében alkalmazható, ha a száj egészen a lágy szájpadlásig aftával fertőzött.
Növényterápia
A körömvirág tinktúra vízben feloldva szájöblítő szerként használható. Az Alnus glutinosa (enyves éger) MG 1DH és a Vaccinium myrtülus (fekete áfonya) MG 1DH az orvos előírása szerint adhatók.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.