Általános kozmetikai szabályok
Az arcbőr típusai
Normális bőr: bársonyos tapintású, sima, tompa fényű. Egyszerű az ápolása. Esti hideg vizes, szappanos lemosás és a reggeli hideg vizes, frissítő arcöblítés elegendő.
Zsíros bőr: a pubertáskorban, a nemi mirigyek fokozott működése következtében – a túl sok faggyútermelés hatására – alakul ki. Elhanyagolt állapotban mitesszerek és pattanások tarkítják. A naponkénti reggeli és esti meleg vizes bórax- vagy kéntartalmú szappanos mosdás oldja a faggyú-, verejték- és más szennyező anyagokat. A napfény (a kvarcolás), a faggyúmirigyek működését csökkentve szárítja az arcbőrt.
Száraz bőr: könnyen hámló, száraz tapintású, feszülő, érzékeny, „vízszegény bőr”, sérülékeny, korán ráncosodó. Gyakran idősebb korban alakul ki. Ápolására langyos, lágy víz, túlzsírozott szappan használata alkalmas. Ajánlatos naptól és széltől zsíros krém alkalmazásával óvni.
Kevert jellegű bőr: az arc közepén, a homlokon, az orrszárnyakon és az állon zsíros, az arc többi területén inkább száraz. Kezelése fokozott figyelmet igényel, de jó szolgálatot tesz az esti langyos vagy meleg vizes, szappanos lemosás után a víztartalmú (hidratáló) krém.
Kozmetikumok használata
Csak már bevált kozmetikai készítményt használjunk. Új kozmetikumot csak óvatosan alkalmazzunk, használat előtt próbáljuk ki egy kis bőrfelületen. A túl erős illatok kellemetlenek lehetnek környezetünk számára. A kozmetikai készítmények romlandók és az elbomlott zsírsavak gyulladást okozhatnak. Ezért e szerekből mindig felhasználási igényeinknek megfelelő mennyiséget vásároljunk.
- Mit érdemes tudni a testápolókról?
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- A viszketés oka
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Leégés esetén
Tavaszi napfürdőkkel, szoktatással védekezzünk a nyári égető napsugarak ellen. Amilyen egészséges az ésszerű napfürdő, olyan káros lehet a túlzott napozás. Gyulladt bőr nem tűri a napfényt! Leégés után igen óvatosan kell a napozást újrakezdeni.
Helyes, ha a kvarcfény- (szolárium-) kezelést hozzáértő személy irányítja, mert hatását a lámpa erején és az időtartamon kívül a lámpa távolsága és az egyéni érzékenység is befolyásolja. Ha szeles időben nedves hajjal vagy izzadtan a szabadban tartózkodunk, az könnyen hajhullást eredményez. A szoros vagy átázott cipő az izzadékony láb fagyását okozhatja.
Életkorok kozmetikája
Már gyermekkorban fontos megtanítani a tisztaságot, a rendszeretetet, a csinosság igényét és a jó testtartást.
Pattanásos bőt
A pattanásos bőrt nem szabad zsírozni – semmiképpen ne használjunk zsíros vagy olajos kozmetikumokat. Pattanásokat, mitesszereket magunk ne nyomkodjunk, mert elfertőződnek, s a maradandó hegesedés veszélye is nagyobb. Mindennapos tisztálkodással, gyógyszappanokkal szárítsuk bőrünket. A hideg és meleg zuhany váltogatása is kedvezően befolyásolják a pattanásos bőrt. Emésztésünket tartsuk rendben. Sok gyümölcsöt, főzeléket tartalmazó diétát tartsunk. Napozzunk, fürödjünk, levegőzzünk minél többet. Makacs esetben forduljunk orvoshoz.
Borotválkozás
A szőrszálak bármely időleges eltávolítása (borotválás, kitépkedés vagy más szőreltávolító módszer) különösen fiatal korban csak erősíti és rohamos fejlődésnek indítja a pihéket.
A borotválkozáshoz ajánlott készítmények közül érzékeny bőrűek kerüljék a mentolos összetételű szappant, habot vagy krémet. Az arcvizek sok hasznos növényi alkotórészt tartalmazhatnak. Fényérzékeny bőrre nem ajánlott illatosított arcvíz.
Viszértágulatos bőr
A visszértágulatok többnyire alkati hajlam következtében jönnek létre. Kifejlődésüket elősegíti az álló foglalkozás, szoros harisnyatartó viselése is. A terhesség ideje alatt a vérkeringés fokozott megterhelése következtében gyakran fejlődnek ki visszértágulatok. Kerülendő a szoros harisnyatartó, az álldogálás, fekvéskor a lábfej megemelendő, gumipólya vagy gumiharisnya használata ajánlatos.
Ápolt frizura: fiatalít!
Az egészséges életmód, a szépségápolás a fiatalság megőrzésének legbiztosabb módja. Szabály az idősebbek számára: senki ne akarjon sok évtizeddel fiatalabbnak látszani a saját koránál és főként ne viselkedjék úgy. Egy ápolt frizura tíz-húsz évvel megfiatalíthat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.