Mellékvesekéreg túltermelése és a Conn-szindróma – a hipertónia okai
A mellékvesekéreg a mellékvesének másik, a velőtől anatómiailag és működés szempontjából is teljesen elkülönült része, mely maga is több rétegből áll, és számos olyan hormont termel, melyek túltermelése külön-külön is magas vérnyomást okozhat.
Összefoglalóan kéreghormonoknak nevezzük ezeket, közös tulajdonságuk, hogy az anyagcsere különböző szakaszait szabályozzák, és egyik közülük a nátrium-anyagcserére kifejtett hatása révén közvetlenül is szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában. Láttuk, hogy a nátrium a konyhasó egyik alkotóeleme felhalmozódása a szervezetben a vérnyomást emeli.
Aldoszteron hatása
A mellékvesekéreg középső rétegének hormonja, az aldoszteron egyik pontos hatása, hogy a vesén keresztül történő nátriumürítést csökkenti, azonos konyhasóbevitel mellett így fokozatosan túltelítődik a szervezet nátriummal, a vérnyomás tehát nőni fog.
Ez is egy védekezési mechanizmus: ha valamilyen okból csökken a vérnyomás, az aldoszteron termelése fokozódik, és bár nem azonnal, csak néhány nap alatt növekszik a vérnyomás. Az aldoszteron tehát a vérnyomáscsökkenés elleni védelem második vonalának tekinthető hatása nem gyors, de tartós. Az első védelmi vonalhoz tartozó hormonok: az adrenalin, a noradrenalin és a korábban tárgyalt renin-angiotenzin rendszer gyorsan képesek emelni a vérnyomást vészhelyzetben, de a keringésben ezek a hormonok nagyon gyorsan elbomlanak, így hatásuk is múló.
Conn-szindróma
Az aldoszteron nem közvetlenül növeli a vérnyomást, hanem a nátriumfelhalmozódáson keresztül, ami maradandóbb vérnyomás emelkedést eredményez. Az aldoszteron kóros, indokolatlan túltermelése viszont akkor is növeli a vérnyomást, amikor erre nem volna szükség. Ezt tapasztaljuk hiperaldoszteronizmusban, ilyenkor vagy egy kis egyébként jóindulatú daganat termeli a többlethormont, vagy a mellékvesekéreg aldoszteront termelő rétege mindkét oldalon megnagyobbodik, és nagy mennyiségben választja ki a vérbe a hormont.
- Magas vérnyomás mint betegség
- A vesebetegségek természetes gyógymódja
- A magasvérnyomás mint rizikófaktor
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A Conn-szindróma tüneti
Első leírójáról ezt a betegséget Conn-szindrómának is nevezik, felismerését megkönnyíti, hogy az aldoszteron amellett, hogy a vesében fokozottan visszatartja a nátriumot a káliumürítést, valamint a savas tulajdonságú anyagok kiürítését fokozza. A fokozott káliumveszteséget jól ki lehet mutatni a vizeletben, de a lassan feltétlenül kialakuló káliumhiány panaszokat is okoz a betegnek: nagyfokú izomgyengeséget érez, és éjszaka sok vizeletet ürít.
Ha a beteg ilyen panaszokkal jelentkezik és vérnyomása magas, feltétlenül gondolni kell Conn-szindróma lehetőségére, persze csak akkor, ha a káliumvesztés egyéb okait kizártuk. Ugyanis nagyon hasonló tüneteket, alacsony vérkáliumszint-értéket és jelentős vizelettel történő káliumvesztést okozhat a vizelethajtó gyógyszerek rendszeres szedése, nagy mennyiségű hashajtó, tartós alkalmazása pedig a széklettel történő káliumvesztést fokozhatja olyan mértékben, hogy ez már a vér káliumszintjének csökkenéséhez vezet.
A Conn-szindróma egyértelmű bizonyításához meg kell határozni a vér aldoszteron-szintjét és az aldoszteron vizelettel ürülő lebontási termékeit. Ha az aldoszterontermelés csak kismértékben fokozott, és a hormonmeghatározások eredményei közel esnek a normális szint felső határához, meg kell próbálni az aldoszteronelválasztást külső ingerekkel fokozni (pl. 12 órás állással, vízhajtó adásával), mert a kóros aldoszteronelválasztás erősebben reagál, és igen magas most már bizonyító értékű, leletet kapunk.
Spironolakton gátló hatása
Ha a diagnózist így egyértelművé tettük, izotópvizsgálat segítségével meg kell állapítani, hogy a mellékvesekéreg daganata vagy kétoldali túlműködése okozza-e a magas vérnyomást és a tüneteket: előző esetben ugyanis műtéti megoldásra van szükség, míg a túlműködés ellensúlyozására gyógyszer szedése is elegendő lehet.
A spironolakton ugyanis gátolni tudja az aldoszteron hatását a vesében, így nem következik be sem nátriumvisszatartás (és annak következtében hipertónia), sem kálium- vagy savvesztés (utóbbi nem szokott tüneteket okozni, de a szervezet folyadékterei, így a vérsavó lúgos irányba történő eltolódása, ha hosszú ideig fennáll, károsíthatja az anyagcserét, főleg a csontokban). Az aldoszterontermelő daganat sikeres eltávolítása végleges gyógyulást eredményez.
Kortizol hormon túltermelése
A mellékvesekéreg legkülső rétegében olyan hormonok termelődnek, melyek elsősorban a cukor- és fehérje-anyagcserére hatnak. Legfontosabb közülük a kortizol, mely fontos szerepet játszik a magyar származású Selye stresszelméletében. Ez a hormon ugyanis szintén felkészíti a szervezetet a terhelés elleni védekezésre, fokozott termelése elősegíti, hogy a szövetek különösen az agy energiaellátása megnövekedett szükséglet esetén is, a vércukorszint emelése révén biztosítva legyen.
A kortizol kismértékben a vérnyomást is emeli, ami szintén része lehet a stresszre adott reakciónak, és a vérnyomáscsökkenés elleni védekezés második védelmi vonalának felel meg. Jelentősége tehát a többi vérnyomásemelő hormonhoz képest nem túl nagy, de kóros túltermelésének egyik fontos tünete lehet a vérnyomás tartós emelkedése.
A kortizol túltermelésének okai
A kortizol túltermelése az aldoszteronhoz hasonlóan lehet egy kis mellékvesekéreg-daganat következménye, de a kéreg külső rétegének egyenletes, mindkét oldali megvastagodása és fokozott működése is felelős lehet túlzott mennyiségű hormon termeléséért. Ez utóbbi leggyakoribb oka a mellékvesekérget irányító agyalapi mirigy (hipofízis) fokozott működése, első leírójáról ezt a betegséget nevezzük Cushing-kórnak (ejtsd: kusing).
Nagyon jellemző ezeknek a betegeknek az arca és alkata, az arc kikerekedik („holdvilágarc”) és általában pirospozsgás a vörösvértestek számának megszaporodásától és a bőr alatti erek tágulásától, a testen pedig sajátos elhízás jelei láthatók: a csípő keskeny marad, a has viszont megnő, és zsír rakódik le a hát felső részén is („bölénynyak”). A has és comb bőrén gyakoriak a széles, vöröses-lila szabálytalan csíkok, ún. striák. Mindehhez jellegzetes laboratóriumi eltérések elsősorban a vércukorszint emelkedése társulnak.
Cushing – kór
A Cushing-kórban szenvedő beteget szinte ránézésre fel lehet ismerni, nem szabad azonban elfelejteni, hogy az arc és a test, hasonló deformálódását okozhatja a kortizol (vagy hasonló hatású más gyógyszer) tartós adagolása is, amit bizonyos gyulladásos és allergiás betegségekben (pl. asztmában) kiterjedten alkalmazunk. Ha ilyen gyógyszert a beteg nem szed, a külső jelek és tünetek alapján el kell kezdeni a kivizsgálást, mely először hormonmeghatározásokból áll.
Részben a kortizol lebontási termékeit kell meghatározni a vizeletben, részben a kortizol vérszintjének napi ingadozását kísérjük figyelemmel. Ugyanis egészséges emberen a kortizolszint a vérben reggel a legmagasabb és este lényegesen alacsonyabb, Cushing-betegségben reggel igen magas értékeket kaphatunk, és elmarad a vérkoncentráció csökkenése az esti órákra.
Cushing-betegség diagnózisa
Azt a jelenséget is kihasználjuk a pontos diagnózishoz, hogy egészséges emberen kívülről adott kortizol (vagy kortizolhoz hasonló gyógyszer) a szervezet saját termelését leállítja, mert a hipofízis érzékeli a vérben levő magas hormonszintet (amit a kívülről bevitt hormon hozott létre), ezért a kortizoltermelés leállítására ad utasítást a mellékvesekéregnek. Cushing-betegségben azonban nem áll le az amúgy is fokozott kortizoltermelés, vagy csak egy kis csökkenést észlelhetünk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.