Gasztroenterológia

Shigellosis (Bakteriális colitis)

A bacillaris dysenteriát shigellák okozzák. A shigellák az Fnter ob acter iaceae családtagjai, Gram-negatív, nem mozgó pálcák. Ide tartoznak a Shigella dysenteriae, a Shigella flexneri, a Shigella boydii és a Shigella sonnei.

Epidemiológia

Főként a fejlődő országokban gyakori a 6 hónaposnál idősebb csecsemőknél és gyermekeknél. Az anyatejes táplálás véd a kórokozóval való fertőzéstől. A fejlődő or­szágokban a magasabb mortalitással járó Shigella dysen-teriae 1, míg Európában és az USA-ban az enyhébb lefo­lyású megbetegedést okozó Shigella sonnei a leggyako­ribb kórokozó.

A betegség fertőzött étellel, vízzel terjed, de emberről emberre is átvihető. A legyek közvetíthetik a betegséget. A tünetek megszűnése után, antibiotikum­kezelés nélkül 1-4 hétig ürül a kórokozó. Hosszú ideig tartó hordozás nagyon ritka. Magyarországon évek óta 100 alatti a bejelentett esetek száma, túlnyomórészt S. sonnei okozza a fertőzést.

Patogenezis

Az infektív dózis 10-100 baktérium, amelyet a gyomor sósav nem pusztít el. A baktérium a vastagbél és a végbél nyálkahártyájának epithel sejtjeiben szaporodik, sejtről sejtre terjed. A baktérium által termelt Shiga toxin sú­lyos, de mélyebb szövetekbe nem terjedő nyálkahártya gyulladást okoz.

Patológia

Az elváltozások a bal colonfélben súlyosabbak, de az ileum is érintett lehet. A mucosa bevérzett, fekélyes és álhártyával fedett területek váltakoznak.

Mikroszkóposán akut, infekciózus típusú colitis („acute self-limited colitis”) jeleit láthatjuk kezdetben. Felszíni hámkárosodás, erózió, granulocitaemigráció mellett intakt cryptaszerkezetet találunk neutrophil granulocitás infiltrációval (cryptitissel). Cryptaabscessus és cryptaruptura is kialakulhat granulomával. A lamina propria hypercellularis: limfociták, histiociták, plazmasejtek és granulociták egyaránt jelen vannak.

Basalis plasmocytosis nincs. Differenciáldiagnosztikailag IBD, elsősorban Crohn-betegség jöhet szóba. A gyógyu­lás 2-3 hét múlva következik be, ekkor fokálisan aktív colitist (FAC) láthatunk cryptitissel, elszórtan a lamina propriában lobsejtekkel. A felszíni hámkárosodás gyó­gyulása intraepithelialisan limfocitaszaporulatot ered­ményezhet, limfocitás colitist utánozhat.

Klinikai kép

A fertőződést követő első 12 órában a baktérium a vé­konybélben szaporodik, hasi fájdalom, láz, csecsemők­nél és időseknél gyakran hányás is jelentkezik. Ekkor nagy mennyiségű, vizes széklet ürül. 1-2 nap múlva a baktérium már csak a vastagbélben mutatható ki, a be­teg láza csökken, hasi görcsök, tenezmus jelentkezik. A székletürítések száma nő, mennyisége csökken, a szék­let vért, gennyet tartalmaz. Szövődmény ritka, szepszis, pneumonia, keratoconjunctivitis, acut glomeruloneph­ritis és hemolyticus uraemias szindróma alakulhat ki.

Diagnózis

A jellegzetes klinikai kép, a családon belüli terjedés va­lószínűsíti a kórképet. Fizikális vizsgálattal a has alsó részében nyomásérzékenység, hallgatózással hiperaktív bélhangok hallhatók. A rectalis vizsgálat fájdalmas, rektoszkópos vizsgálattal fekélyek figyelhetők meg. A kór­okozó tenyésztése egyszerű. A székletben mikroszkópos vizsgálattal sok gennysejt látható. A betegség bejelentése kötelező. Differenciáldiagnózisban a salmonellosis, amoebás dysenteria, Campylobacter spp. okozta hasmenések jön­nek szóba.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.