Szex – GYIK
Egy ideje soha nincs hozzá kedvem. Hogyan lehetnék újra a régi?
A vágyfokozó étrend kiegészítőktől és afrodiziákus ételektől ne várjon sokat (noha vágykeltő lehet, ha kedvesét eperrel és csokoládéval kényezteti). Ha ön a menopauza küszöbén álló nő, olyan hormonális változásokon megy keresztül, amelyek negatívan hatnak a libidóra és a hüvely szárazságát okozhatják. A hormonháztartás felborulásával nem lehet mit kezdeni, csak átvészelni, de recept nélkül kapható síkosítókkal a szeretkezést kényelmesebbé és ez által vágyottabbá teheti.
Egyéb esetben gondolja át a többi gyakori okot.
- Gyógyszerek: Kérdezze meg orvosát, nem válthat-e másik gyógyszerre, ha szelektív szerotonin visszavétel-gátlót (SSRI), vérnyomáscsökkentőt, fogamzásgátló tablettát, ösztrogént, opioid fájdalomcsillapítót, például kodeint, vagy diazepam hatóanyagú nyugtatót szed.
- Stressz: Próbáljon lazítani. Egy brit felmérés résztvevőinek fele nyilatkozta azt, hogy a munka, az anyagiakkal kapcsolatos gondok és a fáradtság szinte lenullázta a nemi életét. A hálószobán kívüli kérdésekben is igyekezzen partnerével mindent elsimítani. Egy másik vizsgálatban azok a nők, akik a kapcsolatukat jónak mondták, ötvenszer nagyobb valószínűséggel találták a nemi életüket is kielégítőnek.
- Unalom: Néha erőfeszítésekre van szükség ahhoz, hogy évek múlva is fönntartsuk az izgalmat a hálószobában. Beszéljék meg, hogyan tudnának változtatni a megszokott koreográfián bátrabb, szabadabb kísérletezgetéssel előjáték során, egymás masszázsolajos masszírozásával, vagy akár egy egészen új helyszín kipróbálásával.
A párom minden nap szeretkezne. Ez normális?
A naponkénti szex teljesen normális; egy házaspárok körében végzett közelmúltbeli vizsgálat szerint a résztvevők 7 százaléka hetente legalább négyszer él nemi életet. Egy másik felmérés azt az eredményt hozta, hogy egy átlagos pár hetente egyszer szeretkezik.
Természetesen a minőség sem elhanyagolható. Egy párról mindig akkor mondható el, hogy „megfelelő mennyiségű” szex van az életében, ha mindkét fél elégedett a gyakoriságával és azzal, hogy mennyire tudja élvezni. Ha partnere többször szeretné, mint ön, beszéljék meg. Az egyensúly meg találásához valószínűleg mindkettőjüknek tennie kell a másik érdekében, de a megoldás közös keresése már egy nagyon fontos első lépés.
A szülés utáni hüvelyszárazság gyakori probléma
Fájdalmasnak találom a szexet. Van erre valami megoldás?
A problémának több oka lehet, az elégtelen előjátéktól a fertőzésen, sérülésen, izomgörcsön át a miómáig (a méhizomzat jóindulatú daganatos betegsége), a leggyakoribb mégis a hüvely nedvességének hiánya. Ezen sokszor olyan egyszerű megoldások segítenek, mint a hosszabb előjáték, mely során mindkét fél kellő izgalmi állapotba kerülhet, vagy a síkosítók használata. Az intim hidratálókrémek 3 napig biztosítják a hüvely nedvességét.
Ha már elérte a menopauzát vagy épp előtte áll, a hormonpótló terápia (HRT) szintén megoldást jelenthet. A hüvelyszárazság ellen azonban a hormontablettáknál jobb választás az ösztrogéntartalmú hüvelykészítmények használata. Az ilyen helyileg alkalmazható krémek, gyűrűk, hüvelybe helyezhető tabletták a szöveteket fokozott nedvesség kiválasztásra serkentik. Előnyük, hogy a szájon át szedett hormonokkal ellentétben nem csökkentik a tesztoszteronszintet; ami azért is különösen fontos, mert a nemi vágy függ a tesztoszterontól. Ezen kívül a hormonpótló terápia növeli a szívinfarktus és az emlőrák kockázatát, ami a hüvelyi készítmények alkalmazása esetén lényegesen kisebb, hiszen kevesebb ösztrogén szívódik fel belőlük a véráramba.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Merevedési zavar elleni gyógyszerek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A kényelmetlenség érzése esetleg megszüntethető más pozíció kipróbálásával is. Ha például a nő van felül, jobban irányíthatja a behatolás ütemét és mélységét. A hüvely és a szeméremajkak irritációja esetén elképzelhető, hogy másik óvszert vagy fogamzásgátló krémet kell használni. Ugyanakkor, ha a szeméremajkak éles fájdalma vagy a hüvely izmainak görcse olyan erős, hogy a behatolás lehetetlen, fertőzésre, sebészeti beavatkozás vagy szülés után maradt hegekre kell gyanakodni. Mióma, endomethózis vagy kismedencei gyulladás szintén fájdalmassá teheti a közösülést. Keresse fel nőgyógyászát az okok pontos meghatározása érdekében.
Ha „szerelemkrémet” használok, könnyebben eljutok az orgazmusig?
Ezek a készítmények nagyobb izgalmat, nagyobb élvezetet és igen könnyebb orgazmust ígérnek. A szeretkezés előtt a szeméremajkakon alkalmazandó krémek többsége Larginin nevű aminosavat tartalmaz, melyet a szervezet nitrogén-monoxiddá alakít át. Ennek köszönhetően kitágulnak az érfalak, és a gyártók szerint növekszik az érintett területen az érzékenység és a síkosság. Egyes termékekbe mentolt és borsmentát is tesznek, hogy fokozzák a melegségérzetet a bőrön, de ezek az alapanyagok irritációt okozhatnak.
Hogy használnak-e? Egy mindössze húsz, 33-62 év közötti nő bevonásával, a gyártó finanszírozása mellett készített vizsgálatban a résztvevők fele számolt be arról, hogy az Larginin hatóanyagú krém használata jótékonyan hatott a nedvesedésre, az orgazmusra, sőt összességében a szexuális élményre. Az ennél átfogóbb megfigyelések azonban még zajlanak, így megbízható eredmények hiányában saját belátására hagyatkozhat: ha úgy gondolja, hogy ezek a krémek segíthetnek, nyugodtan használhatja őket.
Nem váltogatom a partnereimet, kell-e mégis tartanom a nemi úton terjedő betegségektől?
Egyre többen kezdenek 50 év fölött randizni, miután egyedül maradnak, az új kapcsolatokkal pedig sokszor nemi úton terjedő betegségekre is szert tesznek. Ezek közül a leggyakoribbak a herpesz és a humán papilloma vírus (HPV), amely méhnyak és végbélrákot, valamint nemi szervi szemölcsöt idéznek elő. Emellett, az új HIV fertőzöttek közül minden tizedik ebből a korosztályból kerül ki.
Különösen nagy a kockázat, ha valaki úgy lép egy új viszonyba, hogy korábban soha nem kellett a biztonságos szexszel foglalkoznia, ennél fogva tapasztalatlan a tekintetben, hogy mit kellene tennie. Amikor egy vizsgálatban 58 és 93 év közötti egyedülálló nőket megkérdeztek, 60 százalékukról kiderült, hogy nem használt óvszert a legutóbbi együttlét során.
Nézzen utána, hogy valóban ismerje a biztonságos szex szabályait. Mielőtt orális, anális vagy hüvelyi közösülésre kerülne sor, legyen tisztában azzal, hogy partnere egészségese és voltak-e szexuális úton terjedő betegségei. Ha kételyei vannak, vegyen részt AIDS-re és más nemi úton terjedő betegségre vonatkozó szűrésen, és erre kérje meg leendő partnerét is. A továbbiakban pedig minden alkalommal használjanak óvszert, még akkor is, ha kapcsolatuk monogám.
Szükség van óvszerre férfi és nő közötti anális szex közben?
A teherbeesés lehetőségét tekintve nem igazán (noha nem százszázalékosan kizárt, hogy bárhol a hüvely közelében ürített spermium utat talál egy készen várakozó petéhez). Ugyanakkor igenis van nyomós ok az óvszerhasználatra. Védelmet nyújt például a nemi úton terjedő baktériumokkal és vírusokkal szemben, beleértve az AIDS-et okozó HIV-et és a HPV-t (humán papilloma vírust).
Mind közül a leggyakoribb és „legkevésbé feltűnő” a HPV, mely anális és hüvelyi közösülés közben adódik át; a szexuálisan aktív személyek 50 százaléka elkapja valamikor az élete során. Ez a vírusfelelős a nemi szervek szemölcseiért és a méhnyak rákért. A fertőzés rendszerint tünetmentes és gyorsan elmúlik, de néhány típusa növeli a végbélrák kockázatát.
Eltörhet a hímvessző?
A hímvesszőben nincsenek csontok, ugyanakkor valóban „el lehet törni”. Ha túlzásba viszi az akrobatikus pozíciókat szex közben, vagy rosszul időzíti a behatolást, és kemény szövettel találkozik a nedves hüvely helyett, a barlangos testeket körülvevő kötőszöveti tok (túnica albugínea) elszakadhat. A pénisztraumának nevezett balesetet hangos pukkanás és éles fájdalom kíséri, a középső szivacsos testben lévő vér pedig szivárogni kezd a környező szövetekbe.
Azonnal menjen orvoshoz vagy ügyeletre; lehet, hogy a tökéletes gyógyuláshoz sebészi beavatkozásra van szükség. A nemi életet általában egy hónap múlva újra lehet kezdeni, de ez a sérülés súlyosságától függően változhat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.