Guárbab
Guárbab (Cyamopsis tetragonolobus) története, alkalmazott drogok
Őshazájában, Indiában a guárbabot magas proteintartalma miatt tápláléknövényként és állati takarmányként termesztik. A zöld növényt és a hüvelytermést egyaránt fogyasztják. A II. világháborút követően a textil- és papírgyártáshoz szükséges hidrokolloidok előállításához használt szentjánoskenyérfa-magliszt nehezen beszerezhetővé vált, ennek helyettesítésére alkalmasnak találták a guár, a Cyamopsis tetragonolobus magját. Az élelmiszeriparban az I950-es évektől egyre elterjedtebbé vált a guárpoliszacharid sűrítő, állományjavító adalékanyagként (E-4I2) való alkalmazása.
A Cyamopsis tetragonolobus (L.) Taub. (syn. C. tetragonoloba) 30-60 cm magas, a Fabaceae családba tartozó egynyári növény. Őshazája India, az arab országok és a trópusi Afrika. Az ipari nyersanyagot szolgáltató növényt Indiában, Dél-Afrikában, Ausztráliában és az Egyesült Államokban termesztik.
5 cm-es hüvelytermésében 5-6 mag fejlődik. Az endospermium a mag kb. 50%-a. A guárbab magpor (Cyamopsidis seminis pulvis Ph. Hg. VIII.) a Cyamopsidis semen maghéjtól és embriótól megfosztott endospermiumának őrlésével nyert fehér vagy csaknem fehér, vízzel viszkózus nyákot képző por. Rendszerint a guárliszt részleges hidrolízissel nyert poliszacharidja kerül alkalmazásra, amely a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Guar galactomannanum néven szerepel. A guárbab galaktomannán sárgásfehér por, amely hideg és forró vízben is oldódik.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A mag 20-30%, a Cyamopsidis seminis pulvis 80% galaktomannántípusú poliszachari-dot tartalmaz. A molekulák lineáris főláncát egymáshoz (3-(l> 4) glikozidikus kötéssel kapcsolódó mannopiranózok adják, amelyekhez (X-(l> 6) glikozidikus kötéssel egy-egy galaktopiranóz kapcsolódik. A guárbab galaktomannánban a D-galaktóz D-mannóz molekulaaránya 1:1,4-1:2 közötti. Egyéb vegyületei: 30-40% fehérje, triterpén-szaponinok (10%), zsírosolaj (7%), flavonolok, gallotanninok, fahéj savszármazékok.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A guárbab magport hagyományosan a bélműködés szabályozására és az anyatej-elválasztás fokozására használják. A fejlett országokban elterjedt testsúlycsökkentő készítményekben való alkalmazása is.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Preklinikai vizsgálatok
Patkányoknál 0,5% guárlisztet tartalmazó táplálék 7 hét után a szérum koleszterinszintjének 30%-os csökkenéséhez vezetett. Egereknél per os adagolt guárporoldat késleltette a gyomortartalom duodenumba való ürülését, csökkentette az étkezés utáni vércukorszintet.
Humán bizonyítékok
Klinikai vizsgálatokban megállapították, hogy mérsékelt hiperlipidémia esetén napi 10-25 g guárbabpor csökkenti a vér lipidszintjét, javítja az LDL/HDL arányt, növeli a széklettel ürített zsír mennyiségét. Egészségeseknél és 2-es típusú diabéteszben szenvedőknél napi 3×5 g guárliszt lassítja a glükózreszorpciót, és így csökkenti a posztprandiális glükóz- és inzulinszintet. A drog a rizikócsoportba tartozók esetén alkalmazható a metabo-likus szindróma prevenciójában.
Több klinikus csoport vizsgálta módosított guárpoliszacharid-készítmények előnyeit irritábilis bél szindróma, különböző eredetű hasmenés és székrekedés kezelésében. A drog terápiás értékének meghatározásában fontos szerepe lehet a jelenleg is intenzíven folyó vizsgálatoknak.
Indikációk, adagolás
A guármagot elsősorban liszt (külföldön granulátum, tabletta) formában alkalmazzák a szérumlipidszint és a vércukorszint csökkentése céljából, főként 2-es típusú diabéteszes betegek diétás étrendjének egyik összetevőjeként és a metabolikus szindróma megelőzésének érdekében. A cukorbetegek számára hazánkban is kaphatók guárlisztet tartalmazó pékáruk.
Napi adagja 3×5 g magliszt vagy ennek megfelelő készítmény. Fogyasztásakor ügyelni kell a fokozott folyadékbevitelre.
Tisztított poliszacharidját a gyógyszeripar használja fel szemészeti lubrikánsok előállítására.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Alkalmazásakor teltségérzet, puffadás, enyhe hányinger, hasmenés léphet fel. A vércukorszintre kifejtett hatása miatt előfordulhatnak enyhe hipoglikémiás tünetek is (verejtékezés, szédülés). Nyelőcsőszűkület vagy más obstruktív gasztrointesztinális megbetegedés esetén kerülendő. Késleltetheti egyes gyógyszerek felszívódását, ezáltal csökkentheti vagy megnyújthatja a hatást. Egyes gyógyszerek szedése esetén (pl. fogamzásgátlók, véralvadásgátlók) erre fokozottan ügyelni kell.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.