Izlandi zuzmó – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
(Cetraria islandica) Története, alkalmazott drogjai
Az izlandi zuzmó a lombos zuzmók (Parmeliaceae) családjába tartozó, moszatok és gombák együttéléséből kialakult szervezet. Az északi országokban (főként Izlandon, Skandináviában és Oroszországban) élelmiszer- és gyógynövényként történő felhasználása egyidős az emberi létezéssel. A zuzmóporból – liszthez hozzáadva vagy liszt helyett – éhínséges időkben kenyeret sütöttek. Közkedvelt volt a cukrászatban is, mint zselésítő anyag.
Évszázadokon keresztül különféle légúti, gyomor- és bélbetegségekben, ill. a betegség utáni felépülés segítésére használták. Az izlandi zuzmó a 18. század végén a legfontosabb orvosságok közé tartozott. Napjainkban is számos köhögés- és megfázásellenes, hashajtó ill. tonizáló (erősítő) készítményét találjuk az európai piacon.
A Cetraria islandica (L.) Acharius s.l. izlandi zuzmó az északi félteke arktikus területein, illetve helyenként a mérsékelt égöv közép- és magashegységeiben terjedt el. 10-15 cm magas, villaszerűén elágazó telepeket alkot, amelyek felszíne foltosán zöldes-barnás színű, fonákja szürkés-fehér.
A szagtalan, nyálkás-kesernyés ízű drogot (Lichen islandicus Ph. Hg. VIII.) a zuzmó szárított telepteste adja. A drogot a mai napig vadon élő állományból, áprilistól októberig gyűjtik.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A növény két fő hatóanyagcsoportot tartalmaz: nyálkaanyagokat (kb. 50%) és keserűanyagokat (4-7%). A nyálkaanyagokat javarészt glükántípusú vízoldékony poliszachari-dok (lichenin, izolichenm stb.) alkotják. A drog keserű íze az aromás zuzmósavaknak (pl. cetrársav, protocetrársav, protolicheszterinsav) tulajdonítható.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
Az izlandi zuzmó készítményeit évszázadokon keresztül különféle gyomor- és bélbetegségekben bevonóanyagként, légúti betegségekben köhögéscsillapítóként, asztma-, TBC- ill. megfázásellenes szerként, betegségek utáni lábadozásban tonikumként használták.
Preklinikai vizsgálatok
A poliszachandok a felső légutakban bevonó, védő nyálkaréteget képeznek, ezáltal mérséklik a köhögést. A zuzmóból izolált galaktomannánok in vitro markáns immunmoduláló hatásúnak bizonyultak.
Laboratóriumi vizsgálatokban egyes zuzmósavak antibakteriális, vírusellenes, gyulladáscsökkentő (5-LOX gátló) és daganatos sejtvonalakon citotoxikus hatást mutattak. Ezeknek a megfigyeléseknek nem tisztázott és nem bizonyított a relevanciája a humán gyógyászati alkalmazást illetően.
A drog étvágyjavító hatása a keserű ízű zuzmósavakhoz köthető.
Humán bizonyítékok
A zuzmó bevonó, mérsékelt kórokozó-ellenes, gyulladáscsökkentő és immunmoduláló hatása alkalmassá teszi a torokfájással és gyulladással, száraz köhögéssel járó légúti fertőzések kezelésére. Ezeket a felhasználásokat gyerekeknél és felnőtteknél végzett klinikai vizsgálatok is alátámasztották.
Keserű íze, bevonó, gyulladáscsökkentő hatása következtében étvágytalanság, illetve diszpepszia kezelésére használható. Ilyen célú felhasználását elsősorban a tapasztalat alapozza meg, modern humán vizsgálatokat nem végeztek.
A kedvező népgyógyászati tapasztalatok alapján, a mai napig használják külsőlegesen nehezen gyógyuló sebek és bőrfekélyek kezelésére. Erre vonatkozó klinikai vizsgálatok nem születtek.
Indikációk, adagolás
Az izlandi zuzmó belsőleg étvágytalanság és száraz köhögés, külsőleg a száj- és toroknyálkahártya gyulladásainak kezelésére használható. A drog belsőleges napi adagja 4-6 g. Légúti hurutoknál forrázat, étvágytalanság esetén hideg kivonat készítése javasolt, külsőlegesen (pl. toroköblítésre) forrázatát használják.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Az izlandi zuzmó használatakor komolyabb mellékhatásokat és gyógyszer-kölcsönhatásokat nem tapasztaltak. Ritkán különösen magas adagok, vagy hosszas alkalmazás esetén – hányingert, hányást okozhat.
Az arra hajlamos egyéneknél a zuzmósavak – külsőleges alkalmazás esetén – allergiás bőrtüneteket okozhatnak. Bár terhességben és szoptatás alatt kockázatokat nem tapasztaltak, a kezelőorvost tájékoztatni kell használatáról.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.