Kínai kúszómagnólia – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Kínai kúszómagnólia (Schizandra chinensis) története, alkalmazott drogjai
A Schizandra chinensis (syn. Kadsura chinensis, Maximowiczia chinensis, Schisandra japonica) Észak-Kínában honos kúszó, télálló növény. Ötízű bogyónak is hívják, mert kicsi, piros gyümölcseinek húsa és héja édes-savanyú, magja keserű és erős, az egészben összerágott bogyónak pedig sós az utóíze. Angol nevei vitalberry vagy magnólia vine, a kínai hagyományos orvoslásban wuweizi-ként (egészen pontosan bei wuweizi-ként) ismerik.
A kínai kúszómagnóliákat, amelyek a legősibb zárvatermő növények egyik csoportját alkotják, korábban a liliomfafélék (Magnoliaceae) családjába sorolták, ma már az ebből leválasztott és három nemzetséget – Schisandra, Kadsura, Illicium – magába foglaló Schisandraceae családba tartozóként írják le.
Az Európai Gyógyszerkönyv 6.3 kötetében is hivatalos drogot a Schisandra chinensis (Thurcz.) Baill. egészben szárított, vagy gőzölést követően egészben szárított érett termései szolgáltatják, amelyre a Gyógyszerkönyv (a Kínai Gyógyszerkönyvvel megegyező módon) minimum 0,4% schizandrintartalmat ír elő. A 2005-ben kiadott VIII. Kínai Gyógyszerkönyvben a már említett Sch. chinensis mellett a Sch. sphenanthera Rehd. et Wils. (déli kúszómagnólia, nanwuweizi) éréskor gyűjtött és napon szárított termései is hivatalosak.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Hatóanyagait tekintve különleges szerkezetű dibenzo-ciklooktadién típusú lignánokat tartalmaz, amelyekből ezeddig kb. 30 vegyület szerkezetét írták le (pl. schizandrin A/B/C, schizandrol A/B, schizanterin A-E). E vegyületek a növényvilágban csupán a fentebb említett család három nemzetségében fordulnak elő. A drog emellett mono- és szeszkviter-péneket, valamint A-, C- és E-vitamint, növényi savakat (köztük a nemzetségspecifikus nigranoátsavat) tartalmaz.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A két rokon faj –Sch. chinensis és Sch. sphenanthera – elkülönítése a schizandrin A és B jelenlétén vagy hiányán alapul: utóbbi faj nem tartalmazza a két említett vegyületet.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A hagyományos kínai orvoslás egyik legfontosabb erősítő, tonizáns gyógynövénye. Kínában a növénynek gyakorlatilag minden részét hasznosítják. Májkárosodással járó, asztmatikus, köhögéssel járó állapotokban, nyugtatóként és vércukorszint-csökkentőként is alkalmazzák tradicionálisan. Emellett afrodiziás és adsztringens hatásaiért is iavalliák.
Preklinikai vizsgálatok
A termést, különböző oldószerekkel készített, dúsított kivonatait, illetve tiszta, izolált lignánjait igen sok in vitro és in vivo vizsgálatban értékelték.
Az adaptogén hatást lovakon és patkányokon vizsgálták, és a drog fáradtságot csökkentő, valamint a teljesítőképességet fokozó hatásait figyelték meg. Ennek némileg ellentmond, hogy a termés kivonatai potencírozták egerekben a barbiturátok szedatív hatását.
Az egyik legintenzívebben kutatott terület a különböző eredetű májkárosodások kezelése, amelyekre mind sejttenyészetes, mint állatkísérletes modellekben az egyes kivonatokat, a hatóanyagok közül pedig a gomizin A-t és a schizandrin B-t hatásosnak találták. A kivonatok egér, patkány és nyúl állatmodelleken a szén-tetraklorid, a tiacetamid vagy a paracetamol által indukált máj enzimszint-emelkedéseket visszatérítették a normál tartományokba.
Egyes vegyületek növelték az ösztradiollal kezelt állatok méhének tömegét, illetve csökkentették egerekben az ösztradiol szintjét, ami ösztrogénszerű hatásra utal.
A neuroprotektív hatást egerekben és patkányokon mesterségesen előidézett neuro-toxicitás gátlásán keresztül bizonyították. Ez a hatás elsősorban a lignánokhoz köthető, és az intracelluláris Ca2+-szint mérséklésével, a glutation szintjének emelésével, valamint antioxidáns aktivitással magyarázható.
Izolált patkány aortán a vizes kivonat endotéldependens és endotélfüggetlen vazore-laxáns hatását is megfigyelték az alkalmazott koncentrációtól függően. A lignánok egy részének vérlemezke aktiváló faktor (PAF) antagonista hatását in vitro igazolták, leghatásosabbnak a dezoxischizandrol A bizonyult (IC50 kb. 2 µM).
A gomizin G, de kisebb mértékben a schizanterin D és a schizandrin C is gátolja a HIV vírust. A természetes lignánok egyes halogénezett származékai (pl. a gomizin J származékai) és a nigranoátsav gátolják a HIV reverz transzkriptázt.
Humán bizonyítékok
A növény fő tradicionális alkalmazását, a fizikai teljesítőképesség növelését számos humán vizsgálatban tanulmányozták.
A termésekből készített etanolos kivonat orális adagolás mellett egészséges önkénteseknél csökkentette a fáradságérzést és javította a memóriatesztekben elért eredményt. További nem kontrollos vizsgálatokban kimutatták, hogy a termések fogyasztása (2 héten keresztül napi 1,5-6 g termés) növeli a fizikai teljesítőképességet. Sportolóknál a fáradtságérzés csökkenéséről, illetve az edzést követő regenerálódás gyorsulásáról számoltak be.
A termés fizikai stresszre gyakorolt hatását légiutas-kísérők részvételével végzett kontrollos vizsgálatban értékelték. A kontrollcsoport tagjainál a pulzus és a vérnyomás a repülések során szignifikáns mértékben magasabb volt, mint a kezelt csoport esetén. Nem trenírozott katonák és erős edzésben levő sportolók esetén mérve a fizikai munkabírást, a kezelésben részesülők (2 g terméskivonat, orális adagolással) esetén szignifikáns javulás volt megfigyelhető.
Egészséges önkéntesekkel végzett placebókontrollos vizsgálatban a kapszulázott termés egyszeri dózisának hatását vizsgálták az éjszakai látásra és a sötétséghez történő adaptációra. Egyszeri 3 g-nyi termés rossz fényviszonyok között növelte a látásélességet és a fehér, illetve piros szín esetén kiterjesztette a látótér határait. Egy másik vizsgálatban a termés a résztvevők 90%-nál növelte a látásélességet és csökkentette a sötétségben a tárgyak felismeréséhez szükséges időt.
Akut és krónikus fekélybetegségben a termésből készített tinktúra hatását vizsgálták a gyomor- és nyombélfekély kezelésére. Pár napos kezelés után valamennyi résztvevő a tünetek enyhüléséről számolt be, 35 nap elteltével pedig a fekély gyógyulási aránya 96,5%-os volt. Utánkövetés során 90 betegből 9-nél jelentkeztek a peptikus fekély visszatérő epizódjai.
A kínai nyelvű irodalom áttekintéséből közölt összefoglaló közleményben 5000 májgyulladásos beteg esetén az emelkedett enzimszintek csökkenését figyelték meg a droggal végzett kezelés eredményeként. A hatás akkor is megfigyelhető volt, ha az érintettek nem hagyták abba a hepatotoxikus gyógyszerek szedését. Mivel a fenti adatok nem kontrollált megfigyeléses esetekből származnak, a hatásosság alátámasztására további jól felépített és kontrollált klinikai vizsgálatokra van szükség.
Krónikus vírusos hepatitis B-ben szenvedő betegek részvételével végzett kontrollos vizsgálatban a termésekből készített, lignánkeveréket tartalmazó etanolos kivonatot (20 mg lignánkeverék, amely 1,5 g termésnek felel meg) kapó csoportban normál SGPT szinteket mértek a kezelés ideje alatt. Az SGPT szintjének csökkenése csupán átmenetinek bizonyult, mert a kezelés abbahagyását követő 6-12 héttel ismét megemelkedett értékeket mértek.
Indikációk, adagolás
A kínai kúszómagnólia tudományosan legalaposabban alátámasztott javallatai közé máj-védő és adaptogén hatásai tartoznak. Májkárosodás kezelésére a növényt és egyes szintetikus lignán analógokat is elterjedten használnak Ázsia hepatitis B epidémia sújtotta területein. A drog iránti nagy fogyasztási igény negatív következménye, hogy gyakran helyettesítik/hamisítják, elsősorban a Kadsura japonica, illetve Euonymus és Vitis fajokkal.
A kedvező preklinikai és klinikai bizonyítékok ellenére Magyarországon jelenleg gyógyszerszintű készítmény nem áll rendelkezésre, ám étrend-kiegészítőkben megtalálható a termésdrog. Ezek ajánlásai az antioxidáns hatás és az adaptogén hatás/immunerősítés körét ölelik fel.
Adagolás tekintetében a Kínai Gyógyszerkönyvet veszi alapul az irodalom: itt 1,5-6,0 g száraz termés a napi adag. Adagolási formaként nem csupán a szárított termések felhasználása jöhet szóba, hanem az azokból készített kivonatok, tinktúrák és porok is.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Alkalmazása során enyhe mellékhatások fordulnak elő: gyomorégés, savtúltengés, gyomorfájdalom, étvágytalanság, csalánkiütés és egyéb allergiás bőrtünetek.
Ellenjavallatokról nincs információ; a túladagolás tünetei nyugtalanságban, álmatlanságban és nehézlégzésben nyilvánulnak meg.Megfelelő biztonságossági adatok hiányában a termés használata terhességben és szoptatás során nem ajánlott.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.