Borsikafű
Borsikafű (Csombor) története, általános leírása
Ez a felfelé törekvő növekedésű, bokrosodó növény a mediterrán területeken, Észak-Afrikában és Délnyugat-Ázsiában honos. Indiába, Dél-Afrikába és Észak-Amerikába is bekerült, ahol a telepesek New England-i kertekben termesztették.
Több mint kétezer éve termesztik a borsikafüvet fűszerként és gyógynövényként is. Az egyiptomiak úgy használták ki a növény serkentő hatását, hogy a porrá tört borsikafüvet tettek a szerelmi bájitalokba, és a rómaiak is afrodiziákumként termesztették a növényt. Sőt, a nemzetségnév, a Satureja utalás a mitológia buja szatírjaira, akik borsikafű mezőn éltek, és a növény fogyasztásától lettek szenvedélyesek.
A rómaiak, akik elvitték a növényt Észak-Európába is, ugyanúgy használták a növényt, mint a mentaszószt, számos hús és tojásételhez. A borsikafűnek kiváló emésztést segítő hatása van, enyhíti a gyomorgörcsöt és a puffadást, és enyhén hashajtó hatású is. Kiváló fertőtlenítő hatása van, és a rómaiak tisztító és illatosító növényként használták
- Kora tavasszal vessük a nagyon apró magvait, és hagyjuk fedetlenül. 10-15 nap alatt kicsírázik.
- Fokozatosan szoktassuk ezt a fagyérzékeny növényt a kinti élethez, és csak akkor ültessük ki, ha már elmúlt a fagyveszély.
- Ültessük csoportokba, vagy sorokba, 15 cm-re egymástól. A borsikafű szereti a jó vízelvezetésű talajt, napos helyet.
- Amint megjelennek a virágok, csípjük ki őket, különben a levelek elvesztik ízüket. Szárítás céljából virágzás előtt szedjük a növényt.
Környezeti igény
Meleg- és fénykedvelő növény, szárazságtűrő képessége jó. Öntözés nélkül is megfelelő terméshozamot ad. A szélsőséges talajok kivételével az egész ország területén termeszthető. Magjait elhullajtja, ezért a területet gyomosítja, a talajban elfekvő magvak tavasszal kikelnek.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fajta
1959-ben nyert állami elismerést a ’Budakalászi’ fajta, de szelektált populációi is ismertek. 1999-től államilag elismert új fajtája a ’Bokroska’.
Termesztés
Elővetemény. Évelő gyomoktól mentes területre vessük, előveteményre nem igényes, önmaga után 2-3 év elteltével vethető.
Talaj-előkészítés. Az állandó helyre vetéshez őszi mélyszántással és a szántás jó el- munkálásával készítsük elő a sima, tömör vetőágyat.
Trágyázás. A borsfű közepes szintű tápanyag-ellátottságot igényel, a kálium igénye magasabb az átlagosnál.
Vetés. Aborsfuvet optimálisan márciusban, legkésőbb április elején el kell vetni. A késői vetések már csak öntözés esetén fejlődnek megfelelően. A tél alá vetés (november) is eredményes. A vetésmélység 0,5-1 cm. A túl mélyre kerülő magvakból a csíranövények nem képesek a talaj felszínre jutni. Az egyenletes kelés érdekében vetés előtt és a vetés után hengerezzük a területet. Vetőmagszükséglet 6-8 kg/ha. Sortávolság a sorközműve- lés módjától függően 30-50 cm. A mag kelésideje 14-20 nap, kedvezőtlen körülmények esetén 30 napig is elfekszik a földben. A kelés után a növény kezdeti növekedése és fejlődése intenzív, 75-80 nap múlva megjelennek az első virágok.
Ápolás. A növényállomány gyommentesen tartható sor- és sorközkapálással.
Növényvédelem. A borsfűnek hazánkban jelentősebb kártevője és kórokozója nincs.
Betakarítás. Virágzáskor éri el a növény a legmagasabb illóolaj-tartalmat. Ezért a jó minőségű drog előállítása érdekében a növény föld feletti részét a virágzás kezdetén vágjuk. Kedvező termőhelyi adottságok esetén a borsfű hajtása egy tenyészidőszakban kétszer is vágható. A második vágás ideje szeptember vége, október eleje.
A betakarítást kézzel vagy kaszálva rakodó géppel végezhetjük a legalsó elágazások felett. Az első visszavágáskor ne vágjuk mélyen a növényt, mert nem képes új hajtás képzésére.
Elsődleges feldolgozás, tárolás
A levágott friss növénytömeget azonnal szárítani kell; fedett, szellős helyen kiterítve vagy műszárítóban 40 °C-on. A szárítást – a majoránnánál ismertetett módon – szártalanítás, tisztítás, rostálás követi. Az így kapott morzsolt drogot száraz, szellős helyen jutazsákban tárolják.
Hozam
Mennyiség. A várható morzsolt droghozam 1,4-1,8 t/ha.
Minőség. A szabvány előírása szerinti borsfű drog (Saturejae herba) a termesztett növény megszárított, rostán átmorzsolt virágaiból, leveleiből és vékonyabb szártörmelékeiből áll, legalább 2% illóolajat tartalmaz.
Az illóolajat a növény föld feletti friss vagy szárított szár- és levélrészeiből vízgőzlepárlással nyerik. Zöldessárga vagy bamássárga színű, tiszta, üledékmentes, fűszeres illatú, csípős ízű, idegen szagtól mentes.
Szaporítóanyag-előállítás
Középhosszú tenyészidejű növény, magja a keléstől számítva 140-160 nap alatt érik be. Termése folyamatosan érik és pergésre hajlamos. Vetőmag-előállítás esetén hajtásvágást nem végezzünk. Amikor az első magvak beértek, akkor vágjuk az állományt. Csépelni 7-8 napos utóérlelés után lehet. Várható maghozam 150-300 kg/ha. A szabványos (MSZ 7145-2007) vetőmag csírázóképessége 70%, mérgező gyomnövények magvait nem tartalmazhatja.
Hagyományos felhasználás
Élelmiszerek, ételek, italok, savanyúságok ízesítésére használják, borspótlóként dietikus fűszer. Csombor megnevezéssel az erdélyi konyha egyik jellegzetes és gyakori fűszere. Vérnyomást fokozó teakeverékek alkotórésze. Antimikrobiális hatású, ezért felhasználják élelmiszer készítményeknél és gyógykozmetikumoknál. Illóolaját a konzerv- és likőripar hasznosítja.
Terápiás indikációk
In vitro kísérletekben igazolták a drog és extraktumainak görcsoldó, hasmenésgátló és gyulladáscsökkentő hatását. A karvontartalomnak köszönhetően csökkent mértékű vizeletképződést is tapasztaltak. A drog antioxidáns és antimikrobiális hatását is bizonyították. Több patogén baktérium és gombafajra bizonyult aktívnak. Újabb vizsgálatokban kemoterápiás hatást állapítottak meg, amely nagy valószínűséggel az illóolajban fellelhető fenolos komponenseknek, ezen belül a timolnak és a karvakrolnak köszönhető.
Konyha
Az íze csípős, átható, borsos, mint egy erős kakukkfűé. A borsikafű „bab fűszerként” is ismert, mert gyakran ízesítenek vele lóbabot, szemes babot és zöldbabot egytálételekben és levesekben. Jól illik a sertéshez és a vadakhoz (csak kis mennyiségben), és a szaláminak is egyik fűszere. Megtalálható a provanszi fűszer-keverékben a rozmaring, az oregánó, és a kakukkfű mellett. Ecetekben, olajban, pácokban és édes, szőlőlé alapú zselékben is használják.
Gyógyászat
A borsikafüvet emésztéssegítőként és vízhajtóként használják. Fertőtlenítő hatása élénkíti a bélflórát és segít harcolnia a bakteriális fertőzésekkel. Fájó torok és íny, vagy szájüregi fertőzések esetén gargalizál hatunk is vele.
Társnövény
A bab és a hagyma mellett a borsikafű távol tartja a rovarokat, és segíti az életteli, egészséges növekedést. Néhány növényt hagyjunk virágozni a méheknek.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.