Első lépés: mérjük fel sav-bázis státusunkat – Az életmód változás megkezdődik
Ha helyre akarjuk állítani sav-bázis háztartásunk egyensúlyát, alapvető fontosságú, hogy elsőként meghatározzuk a testünkben lévő savak és bázisok aktuális státusát. Erre eltérően megbízható eljárások állnak rendelkezésünkre. A pH-értékünk mérése felvilágosítással szolgál arról, hogy már a savbázis egyensúly állapotában élünk-e – vagy pedig eltávolodtunk ettől, és ha igen, mennyire.
Hogyan vehetjük észre a túlsavasodás jeleit?
A sav-bázis háztartás egyensúlyának zavara különböző módon nyilvánul meg és a legkülönfélébb okok válthatják ki vagy fokozhatják.
Tudatosítsuk magunkban életmódunkat, vágyainkat és céljainkat. Segít, ha közben jegyzetelünk is.
Mi a helyzet a sav-bázis egyensúlyunkkal?
Jelöljünk X-szel minden olyan kijelentést, amely érvényes ránk. A teszt segítségével gyorsan képet kaphatunk arról, hogy hogyan befolyásolja az életmódunk a sav-bázis háztartásunkat, és hogy milyen érezhető hatásai vannak már ennek.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Válaszoljunk spontán módon, ne gondolkozzunk sokáig és legyünk őszinték önmagunkhoz. Táblázat-à 48-49-oldal
Fontos: Panaszok esetén először mindig kérdezze meg az orvosától, hogy azok összefügghetnek-e már meglévő vagy esetleg még nem felismert betegséggel és hogy kezelni kell-e őket! Csak akkor kecsegtet sikerrel az, hogy felmérje sav-bázis egyensúlyát és megfelelő intézkedéseket tegyen, ha biztos benne, hogy a panaszainak nincsenek más okai.
A sav-bázis szint mérése – Egyszerű módszerek, melyeket mi is könnyedén elvégezhetünk!
Az anyagcsere szélsőséges kisiklásaitól eltekintve a vér pH-értéke testünk rafinált pufferrenedszerének köszönhetően állandóan 7,36 és 744 között mozog. Ezért máshol kell mérni a sav-bázis háztartás állapotát és ingadozásait: a vizeletben vagy a bőrön. Míg a laboratóriumi mérések nagyon pontosak, viszont nagyon költségesek, a bőr- és vizeletméréseket magunk is elvégezhetjük.
Éljen a laboratóriumi csúcstechnológia
A laboratóriumokban különböző mérési eljárások állnak rendelkezésre. A vizelet titrációja (kémiai méréselemzés) mellett vértitrációt is lehet végezni. Mindkettő képet ad a testben lévő savakról, a titráció és a bázisokról és a pufferrendszerekről.
A pH-érték mérésének otthon alkalmazható, egyszerű eljárásai
Azok a módszerek, amelyeket mi magunk is alkalmazhatunk otthon, nem olyan pontosak, mint a laboratóriumiak. Ennek ellenére alkalmasak a túlsavasodás megállapítására, ráadásul olcsók, és egyszerű a használatuk is.
- A bőrteszt: Bőrünket savvédőköpeny borítja. Tesztstift segítségével a gyártó utasításait követve meghatározhatjuk bőrünk pH-értékét: Végighúzzuk az indikátorstiftet a könyökhajlat bőrén és megmérjük, mennyi idő alatt színeződik el a stift. A bőrteszt megbízható képet ad a sav-bázis háztartásunkról. A tesztet másfajta vizsgálatokkal, például a napi vizeletprofil meghatározásával kell kiegészíteni.
- Vizeletteszt: Gyógyszertárban vehetünk a vizelet pH-értékének méréseére alkalmas tesztcsíkokat. A csíknak fel kell ölelnie legalább az 5,0-től 8,0-ig terjedő terjedő pH-tartományt, és a papír egyértelmű elszíneződése alapján jól felismerhetőnek kell lenniük a különböző pH-fokozatoknak. Kérjünk felvilágosítást a gyógyszertárban! Méréskor rövid ideig tartsuk az indikátorpapírt közvetlenül a vizeletsugárba, vagy fogjuk fel a vizeletet kis edényben és rövid időre mártsuk bele a tesztcsíkot. Ha túl hosszú ideig tartjuk a csíkot a vizeletben, meghamisítjuk az eredményt! Vigyázat: A gyógyszerek befolyásolják a pH-értéket!
A gyógyszerek savasító hatásúak lehetnek. A krónikus húgyúti fertőzések elleni gyógyszerek savasítják a vizeletet, ezért felesleges mérni a vizelet pH-értékét. Ilyen esetekben alkalmazható a bőrteszt vagy a laboratóriumi titráció.
Hogyan határozhatjuk meg napi vizeletprofilunkat?
- A vizelet pH-értékét többek között az étkezés, az ivás és a verejtékezés befolyásolja – az eltérés 5-ös pH-értéktől 8-as pH-értékig terjedhet. A gyakorlati tapasztalatok szerint hét mérésre van szükség a következő időpontokban:
- Felkelés után, reggeli előtt (6-7 órakor)
- Reggeli után (körülbelül 10 órakor)
- Ebéd előtt (12 órakor)
- Délután, ebéd után (15-16 órakor)
- Vacsora előtt (18-19 órakor)
- Vacsora után (20-21 órakor)
- Éjszaka, lefekvés előtt (23-24 órakor)
A pH-görbe értékelése
Kutató kedvű érdeklődőinknek: Jegyezzük fel a mérésekhez, mit ettünk és ittunk előtte. Akkor megfigyelhetjük, hogyan csökken a pH-érték például az alkoholtól és nő a burgonyától.
Mivel a pH-érték nappal-éjszaka ritmusban változik, kora reggel és késő este nem aggasztóak a savas értékek. Az étkezések után azonban meg kell közelíteniük a 7-et vagy túl kell lépniük ezt az értéket. Ha ez nálunk nincs így a weboldalon található tippek, javaslatok és receptek segíthetnek, hogy tartósan elérjük az optimális pH-értéket.
A pH-görbe helyett acidózishányados
Ha rajzolás helyett inkább számolnánk, összeadhatjuk a vizelet napközben mért pH-értékeit és eloszthatjuk ezt az összeget a mérések számával.
9,0 8,5-8,0 -7,5 -7,0 -6,5-6,0-5,5-5,0 –GRAFIKON
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.