Króm és karnozin, minden amit tudni érdemes hasznosságukról
Mi a legfontosabb a karnozin szerepében?
Legfontosabb szerepe, hogy javítja a szív teljesítményét, ami időskorban kifejezett áldás. A hatás eléréséhez szükséges dózis napi 1000 milligramm. Kisebb adag esetében előfordulhat, hogy hatását semlegesíti a karnozináz enzim, s így semmiféle hatás nem mutatkozik. Tanácsos tehát betartani a javasolt adagolást. A karnozin fiatalító hatást gyakorol az egész szervezetre, ezért nélkülözhetetlen, életmeghosszabbító étrend-kiegészítő.
Leginkább az öregedő sejtek fiatalításában játszik szerepet, késlelteti a sejtosztódást. Erős antioxidációs, de még ennél is jelentősebb antiglikolizáló, azaz cukrosodásgátló hatású, a hosszú élet rendkívül hatékony támogatója. Szervezetünk jelentős része fehérjékből áll, s ezek sajnálatos módon hajlamosak arra, hogy idővel oxidáció és elcukrosodás következtében károsodjanak. A karnozin hatékonynak bizonyult a fehérje-elváltozások kiküszöbölésében, így a karnozin pillanatnyilag a leghatásosabb természetes cukrosodást gátló hatóanyag.
Mit kell tudnunk a krómról? Veszélyes, vagy hasznos?
A króm javítja az inzulin hatását, így a szervezetnek ebből kevesebbre van szüksége, és az erek nincsenek olyan nagy megterhelésnek kitéve. Mindazonáltal napjainkban nincsenek még teljesen megbízható módszerek annak meghatározására, hogy mi az a mérték, ami már feltétlenül kerülendő.
A hiány nem nyomozható ki, s épp ez az, ami a veszélyt hordozza magában. Biológiailag különösen aktív a króm-pikolinát, viszont kevésbé hatékony a multi-ásványianyag tablettákban előszeretettel alkalmazott króm-klorid. Az ajánlott adag férfiak esetében napi 400 mikrogramm, mégpedig lehetőleg már 20 éves kortól, mert a szervezet krómszintje évről évre jelentős mértékben csökken, ami sietteti az öregedést.
Króm, az élethosszabbító
Króm hiányában a magas koleszterinszint sem csökkenthető természetes módon. A króm az életet meghosszabbító egyik leghatékonyabb anyag. A DHEA szuper-hormon termeléséhez és aktivizálásához is nélkülözhetetlen, ugyanis króm hiányában nem szintetizálódik megfelelő mennyiség ebből az öregedés megelőzése szempontjából talán legfontosabb szuperhormonból. 75 éves korra nagy általánosságban, az emberi szervezetben csupán 10 százaléka marad meg a fiatalkori DHEA-mennyiségnek.
- Így készítsd fel a szervezeted a télre!
- A legjobb vitaminok és ásványi anyagok hajnövekedésre
- A vitamin
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Előzzük meg a szívinfarktust és a cukorbetegség kialakulását azzal, hogy naponta fogyasztunk krómot, s ennek során ne hagyatkozzunk csupán élelmiszereinkre, mivel azok krómtartalma igen csekély, s a szervezet azt sem képes optimális mértékben megkötni. Aki előszeretettel fogyaszt édességet, az még inkább rászorul a krómfogyasztásra, mivel a cukor hatástalanítja a krómot.
Sok cukor és kevés króm együttesen egészségi állapotunk és várható élettartamunk szempontjából kellemetlen kilátásokkal kecsegtető időzített bomba. A króm elősegíti a szervezet vércukor- és inzulinszintjének csökkentését, még mielőtt visszafordíthatatlan folyamatok következnének be.
Mire figyeljünk oda? A krómhiányról:
Hosszú évekbe telik, mire a krómhiány nyilvánvaló jelei megmutatkoznak, akkor azonban többnyire már túl késő. A króm csökkenti a vérzsírszintet is, mivel vastagabb inzulinreceptor-hálózatot építi ki a sejtekben, minek következtében csökken a vérben az inzulinszint, és végbe tud menni a zsírsejtek lebomlása.
A króm jelentős mértékben aktivizálja az immunrendszer tevékenységét és hatékonyságát, és csökkenti az öregedési tüneteket. Egyszóval nélkülözhetetlen az egészséges időskor biztosítása érdekében. Fogyasszunk naponta 200 mikrogrammot króm-pikolinát formájában, ugyanis ezt tudja a szervezet a legjobban hasznosítani.
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.