Fogápolás és szájápolási tippek
A legtöbb férfi hallott már fogászati horrortörténetet, és szép számmal akadnak, akik át is éltek ilyesmit. Akár ezek miatt a sztorik miatt, akár időhiány folytán vagy éppen lustaságból, de tény, hogy sok férfit éveken keresztül nem lát fogorvos. Pedig az egészséges mosolynál nincs jobb névjegy.
Kérdezz-felelek
K: Véletlenül kitört a foga. Hogyan próbálhatja megmenteni?
F: Tegye tejbe, és azonnal menjen el fogorvoshoz.
Fogas kérdések
Homályosuló, de változatlanul fájdalmas emlékkép: kisfiú ül a nagy székben, és vattán, csöveken, számtalan hegyes, krómozott szerszámon át azt próbálja mondani: „Esz fá!”, de hangját elnyomja a fúró álmokban is kísértő zaja, a nagy, fehér kabátos bácsi pedig rá se hederít.
Egy ilyen rossz emlék akár egy életre is szól, és távol tarthatja az embert a rendszeres ellenőrzéstől, ez pedig vészes következményekkel járhat: egy odvas fog betegséget okozhat.
A „szecskavágók” karbantartásának ugyanolyan napi rutinná kell válnia, amilyen a borotválkozás. Túl sok férfi hanyagolja el a fogait, amíg nem lát vagy érez valami rendelleneset. Ha valakinek megfájdul a foga, vérzik az ínye, letörik egy darab a fogából, vagy repedést észlel rajta, az alighanem azt jelenti, hogy egy évvel azelőtt kellett volna fogorvoshoz mennie.
Valószínűleg ön is tudja, mi az első fogegészségügyi szabály: évente legalább egyszer el kell menni fogorvoshoz száj higiénés kezelésre. Mivel az emberek többsége átlag alatt teljesít a foghigiénia terén, sok fogorvos évente kétszer ajánlja ezt az időt és fáradságot bőven megérő megelőző intézkedést. Azért van rá szükség, mert a hosszú éveken át kefével, selyemmel nem megfelelően végzett fogtisztítás hamar ínyvérzéshez, szuvasodáshoz vezethet, sőt, olyan fertőzést is okozhat, amely elhanyagolása esetén visszafordíthatatlan csontkárosodással és fogvesztéssel járhat. Ennek kezelése pedig drága és hosszadalmas. Egyszerűbb a megelőzés!
A fog anatómiája
A dentinen belül, a fog közepén található a fogbél. Ez egy lágy szövet, amely idegeket, véredényeket tartalmaz. Ezek egy kis csatornán, az úgynevezett gyökércsatornán keresztüljutnak be a foggyökérbe.
Amikor kezeletlen lyuk, törés vagy más sérülés következtében megsérül a fogbél körüli védőréteg, gyakran baktériumok hatolnak be, s az általuk okozott fertőzés károsíthatja, akár el is pusztíthatja a fogbelet. Ilyenkor rágáskor, valamint hideg és meleg hatására fájdalmat érezni.
A fogmosás mikéntje
A fogorvosok szerint a kelleténél jóval több férfinak van megelőzhető fogászati problémája. Ezért vállaljuk a kockázatot, hogy esetleg megsértődik, amiért az alapokra próbáljuk oktatni.
Ahhoz, hogy a fogak belső, külső és harapófelületérői is eltávolítsa a lepedéket és a szennyeződést, naponta legalább kétszer (de inkább háromszor), alkalmanként 2-3 percig kell dolgozni a fogkefével. Azt is könnyen elkerülheti, hogy túl erősen dörzsölje: hüvelyk- és mutatóujja között tartsa a fogkefét, mintha golyóstoll lenne a kezében.
A szakemberek szerint a következőképpen kell használni a kefét:
- A feje az íny vonalával 45 fokos szöget zárjon be. Az elülső fogakat kis, körkörös mozdulatokkal tisztítsa.
- Az alsó és felső sor hátulsó fogainak külső felületét is tisztítsa meg, ügyelve rá, hogy a fogkefe szöget zárjon be az íny vonalával.
- Az alsó fogsor belső felületét szintén kis, körkörös mozdulatokkal tisztítsa. Itt se feledkezzen meg az íny vonalával bezárt 45 fokos szögről.
- A felső fogsor harapófelületét a fogkefét oda-vissza mozgatva tisztítsa, az alsó sor harapófelületét szintén.
- Az elülső fogak belső felületén a fogkefét fel-le húzogassa, kissé megdöntve, hogy könnyebben hozzáférjen
Képekben:
A lepedékprobléma
A két legnagyobb problémát, a fogszuvasodást és az ínygyulladást a lepedék okozza.
A lepedék mikroszkopikus vastagságú réteg, amelyet a meleg, nyirkos szájüregben szaporodó, az ételmaradékkal táplálkozó baktériumok hoznak létre. Úgy kell elképzelni őket, mint a szemetesvödörben nyüzsgő bogarakat. A fogkefével, selyemmel végzett alapos fogtisztítás eltünteti a táplálékukat jelentő ételmaradékot. Ha hagyjuk elburjánzani, a lepedék ragacsos üledéket képez a fogon és az ínyen, az pedig fogkővé szilárdul, és idővel tönkreteszi az egészséges fogszövetet, valamint a külső zománcréteget is.
A fogzománc gyakran nem elég erős ahhoz, hogy távol tartsa a „barbár hódítókat”, akik így behatolnak a fog következő rétegébe, a dentinbe is. Ha késik a fehér köpenyes „lovasság” (azaz fogorvosunk) ellentámadása, a fogbelet is megtámadják. Fájdalom, fertőzések jelzik útjukat, és az is elképzelhető, hogy sürgősen szükség lesz egy igen drága gyökérkezelésre.
Fogfehérítés
A fog elszíneződését, amely a fogszuvasodásnál vagy az ínygyulladásnál lényegesen kevésbé súlyos probléma, főleg a kávézás, a teázás és a dohányzás okozza. A fogak fehéríthetők úgy, hogy annak ne legyen káros hatása. Legjobb, ha fogorvos csinálja, aki erős kémiai hatású vegyületekkel távolítja el a nemkívánatos foltot, elszíneződést, és állítja helyre a fehérlő gyöngysort, amire mindenki vágyik. A különböző fogfehérítő szerek csak átmeneti eredményt hoznak.
Szájhigiéné: az alap
Azt mindenki tudja, hogy naponta legalább kétszer, különösen étkezések után fogat kell mosni, esténként pedig fogselymet is ajánlatos használni. Gyermekkorában valószínűleg megtanították a fogkefe használatára, de talán itt az ideje, hogy kicsit felfrissítse ismereteit.
Aránylag kis fejű (durván 2,5 x 1,2 cm) és puha nejlonsörtéjű fogkefét válasszon. A kefét ellipszis alakban vagy körkörösen mozgassa, a sörték az íny-vonalával 45 fokos szöget zárjanak be. A legtöbben egy percnél rövidebb idő alatt letudják a fogmosást, a lyukas fogakat okozó baktériumok elpusztításához azonban a fogorvosok szerint ennél kicsivel több időre, 2-3 percre van szükség.
Sok fogorvos ajánlja az elektromos fogkefét
Nem végez ugyan jobb munkát, mint a helyesen használt fogkefe, az emberek többségének azonban éppen a helyes használattal akad gondja. Az elektromos fogkefét viszont elég nehéz rosszul használni, hiszen az nem más, mint a fix fókuszos digitális fényképezőgép fogászati megfelelője. Egyszerűen rá kell helyezni a fogra, megnyomni a gombot, és várni, mikor csipog, hogy továbbmehetünk a száj következő részére. Még olyan is van, amelyik automatikusan kikapcsol.
Bármilyen szorgosan használjuk azonban a fogkefét, az étel a fogak közé is beékelődik. Ezért van szükség fogselyemre. Fontos, hogy lefekvés előtt minden este elvégezzük a műveletet, hogy a cukor maradék ne tudja tönkretenni az ínyszövetet. Ha a fogkefével vagy -selyemmel való dörzsöléstől vérzik az ínye, alapos ellenőrzés és szakszerű tisztítás céljából keressen fel egy szakembert.
Fogkefeválasztás
A boltokban annyiféle fogkefe sorakozik a polcon, hogy szinte zsong tőlük az ember feje. Az alábbi tanácsok célja, hogy ön tudja, mit keressen a jó fogkefében, és hogyan hozhatja ki belőle a legtöbbet.
- Kis fejű fogkefét válasszon, hogy könnyen tudja mozgatni a szájában (úgy 2,5 x 1,2 cm).
- A sörték legyenek puha nejlonból, hogy ne sértsék fel az ínyt.
- A fogkefe nyele legyen széles, hogy jó fogása legyen.
- 3-4 havonta cserélje le a fogkeféjét, mielőtt még a sörték kihullanának.
- A régi, agyonhasznált fogkefe nem hatékony, és még az ínyt megtámadó baktériumoknak is kiváló szálláshelye.
- Betegség után is cseréljen fogkefét. A „bozótban” ugyanis ott leselkedhetnek a baktériumok.
- Ha gondja van a kézügyességgel, ínygyulladása van, vagy nehezen tudja tolerálni a rossz fogmosási szokásai miatt önt állandóan összeszidó fogorvost, érdemes fontolóra vennie az elektromos fogkefe beszerzését. Rengeteg különböző modell közül választhat, kérdezze meg fogorvosát, melyiket ajánlja. Egyes típusokon riasztó is van, amely jelzi, mikor mehet tovább a következő részre.
Biztonságos-e az amalgámtömés?
Kezdjük a jó hírrel: a jelek szerint vajmi kevés perdöntő bizonyíték van arra, hogy az amalgámtömés veszélyes lenne. A rossz hír pedig az, hogy a biztonságos voltáért se tud garanciát vállalni senki.
Az aggodalmat az amalgámtömés higanytartalma váltja ki. A hőmérők ezüstös színű, cseppfolyós halmazállapotú fémszálaként közismert higany ugyanis mérgező. Rágáskor pedig a tömésekből távozhat egy kis mennyiségű higanygőz. A kísérletek során egyes amalgámtömést viselő emberek vérében és vizeletében több higanyt mutattak ki, mint a többiekében. Azt ugyan egyetlen kutatás sem igazolta, hogy a tömés önmagában bármilyen betegséget okozna, de tény, hogy a vér magasabb higanytartalma felelős lehet a vese vagy a tüdő károsodásáért, az emlékezetvesztésért, a látásromlásért és a magas vérnyomásért is.
Az amalgámtömések lehetséges egészségügyi kockázatait mindmáig kutatják
Közben pedig erősebb, higanymentes töméseket is felfedeztek (például műanyag, porcelán és akril fehér színű elegyét), amelyeket a fogorvosok az amalgám helyett használhatnak.
Az amalgámtöméssel kapcsolatos problémákat úgy kerülheti el, ha nincs rá szüksége. A fogkefével, fogselyemmel végzett gondos tisztítással és a fogorvosnál tett rendszeres látogatásokkal elérheti, hogy az amalgámvita pusztán elméleti okoskodás legyen – legalábbis az ön számára. Egyre népszerűbbek a fehér tömések. A felvételen kék fénnyel megvilágítva helyezik be az új tömést.
Ne feledje a szájvédőt!
A férfiak igen keményen játszanak, ezt tanúsíthatja bárki, aki valaha is bokszolt, focizott, jéghokizott, rögbizett vagy akár kosárlabdázott. Igen nagy ostobaság lenne tehát bármilyen test test elleni küzdelemmel járó sportot szájvédő nélkül űzni. Ilyen körülmények között ugyanis bármikor búcsút mondhat egy-két fogának. Ha az állkapcsát ütés éri, összekoccan a fogsor, és az ember máris azon veszi észre magát, hogy kiköpte pár véres fogát.
Miért kockáztatna ilyesmit? Hiszen bármelyik sportboltban vehet szájvédőt. Mindössze annyi vele a teendő, hogy forró vízbe teszi puhítás végett, hagyja lehűlni, majd a szájába veszi, hogy idomuljon a fogsora formájához.
A szájvédőknek több fokozatuk van, a skála segítségével eldöntheti, milyen erősségű szükséges az ön által űzött tevékenységhez. Mindenképpen a céljainak megfelelőt vegyen! Ha bizonytalan, kérjen segítséget az eladótól. Rögbizéshez jó ötlet szájvédőt viselni – aligha kell magyarázni, miért.
Ínygyulladás
A felnőttkori fogvesztés legalább 70 százalékát a fogínygyulladás okozza. A betegség különböző intenzitással négy emberből hármat megtámad.
Az íny és a környező szövetek krónikus gyulladását a rossz fogápolási szokások és az öröklött hajlam okozhatja. Korai figyelmeztető jel az íny pirossága, duzzadtsága, puhasága, a fogkefével vagy fogselyemmel végzett tisztításkor tapasztalt vérzés, a fogtól elváló íny, az íny és a fog között felgyülemlett genny és a makacs szájszag. Az ínygyulladás csendben támad: lehet, hogy csak akkor érezni kellemetlenséget, fájdalmat, amikor már annyira elharapózott, hogy a fog menthetetlen. Ezért ajánlják a fogorvosok a gyakori kivizsgálást.
Gyökérkezelés
Gyökérkezelésre akkor van szükség, ha a fogbél súlyos elfertőződése károsítja vagy pusztítja a fogszövetet. Mivel pedig a fog kezelés nélkül nem gyógyul be, a fertőzés egyre terjed, és a fog kieshet. Ezt megelőzően azonban a legtöbben olyan hasogató fájdalmat éreznek, hogy szinte könyörögnek a fogorvosnak, rántsa már ki a „bűnöst”. A legtöbb fogorvos azt tanácsolja pácienseinek, igyekezzenek minél több eredeti fogat megtartani, ezért a foghúzás előtt rendszerint sor kerül a gyökérkezelésre.
Gyökérkezelés esetén a következőkre kell számítani:
Először is a fogorvos helyi érzéstelenítő injekciót ad az ínybe, majd kis gumilemezzel – úgynevezett foggáttal – izolálja a beteg fogat a többitől. Ezután a koronától egészen a fogbélkamráig lefúr.
Második lépésként eltávolítja a beteg, illetve elhalt fogbelet és a megfertőződött gyökércsatorna-szövetet, majd antibiotikus krémmel és ideiglenes töméssel tölti ki az üreget. Pár nap múlva vissza kell menni, hogy kivegye az ideiglenes tömést, és ellenőrizze, steril-e a gyökércsatorna. Ha nem észlel fertőzést, tömítő-krémmel vagy gumiszerű anyaggal betömi a lyukat. Végül fogtömő cementtel lezárja a foggyökereket.
Csikorgatja-e a fogát?
A csikorgatás oka általában stressz és idegfeszültség. Más figyelmeztető jelek is problémára utalhatnak: Rágja-e például a körmét? És a ceruzát? A szája belső oldalát? Ha igen, lehet, hogy öntudatlanul a fogát is csikorgatja.
A csikorgatókat sokszor csak akkor diagnosztizálják, amikor már kész a baj. Íme a bruxismus néhány árulkodó jele:
- A fogak rágófelülete lapos.
- A fogzománc annyira elkopott, hogy kilátszik a dentin, és a fog érzékeny a meleg vagy hideg italra.
- Az állkapocs kattog-csattog.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.