Idegesség lehetséges okai férfiaknál
„Csak ne izgasd fel magad!” Könnyű azt mondani, miközben stresszes a munkahely, folyton lerobban a kocsi, fenyegetően tornyosul az adósság, válságba került a házasság. Az idegesség ilyenkor természetes válasz a környezeti ingerekre. Általában akkor válik problémává, amikor átveszi az irányítást.
Mi a gond?
Az idegesség teljesen normális, ami a természetes „harcolj vagy menekülj” reakcióból fakad. Csaknem olyan, mint egy ösztön, azonban jelentős mértékben erősíthető vagy gyengíthető azáltal, ahogyan az ember a körülötte történő eseményekről gondolkodik.
Fogja fel ügy az idegességet, mint egy belső vészjelző rendszert, amely figyelmezteti a környezetében leselkedő veszélyekre. Képzelje el például a helyzetet, amikor a főnökével arról szeretne tárgyalni, hogy már igazán megérdemelne egy kis fizetésemelést. A tenyere izzadni kezd, és a szíve egyre gyorsabban ver, ahogy a közelgő esemény lehetséges kimenetelére összpontosít, amikor több fizetést és mondjuk, plusz egy hét szabadságot szeretne kiharcolni magának. Ez természetes jelenség: szervezete felkészül a főnökkel való találkozó során adódó váratlan eshetőségek kezelésére.
Ezt legtöbbször az illogikus gondolkodás idézi elő: például ha hajlamos mindent „fekete-fehér” felosztásban látni, ha túlzottan általánosít, túl hamar von le következtetéseket, ha nem látja a jót, csak a rosszat. Az előző példánknál maradva, ha végül is nem tárgyal a főnökével a fizetésemelésről, mert mindig csak arra az egy alkalomra gondol vissza, amikor kritizálta a munkáját, viszont nem jut eszébe, milyen sokszor megdicsérte önt, akkor bizony túlzott idegességben szenved.
Tünetek
Amikor ideges, ingerlékenységet, izgatottságot, érzékenységet, feldúltságot vagy akár folyamatos szomorúságot is érezhet. Nehezen tud összpontosítani, állandóan aggódik, vagy olyan érzése van, hogy mindjárt valami baj történik.
A fizikai tünetek közé sorolható a kimerültség, a légszomj, a nyugtalanság, az álmatlanság, az izomfeszülés, illetve az izomfájdalom. A tenyér verejtékezhet, izzadásrohamok és heves szívdobogás törhet az emberre. Rosszabb esetben reszketés, remegés is jelentkezhet. Pánikroham esetében mindeme tünetek mellé hányinger, mellkasi fájdalom, a kezek bizsergése, illetve érzéketlensége, szédülés, gyengeség és ájulás is járulhat.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A kedélybetegségek férfiaknál és nőknél egyaránt – legyen szó idegességről vagy depresszióról – a leginkább alábecsült problémák közé tartoznak. Ha nem kezelik megfelelően, gondokat okozhatnak a családi életben és a munkahelyen, illetve kábítószerezést, iszákosságot eredményezhetnek.
Az idegesség, illetve a túlzott aggódás különösen nagy százalékát érinti a lakosságnak, ám a betegek jelentős része nem keres, illetve nem kap megfelelő ellátást. Érdekes, hogy habár a nők körében legalább kétszer olyan gyakoriak az idegességből fakadó kóros esetek, a férfiakat sújtó idegeskedés sokkal súlyosabb kimenetelű és hatású szokott lenni. Ennek főleg az az oka, hogy a férfiak nem keresnek orvosi segítséget ilyesfajta panaszaikra, míg a nőknél ez gyakoribb. Ez nagy hiba a férfiak részéről, mivel megfelelő terápiával és esetleg gyógyszerezéssel ma már jó hatásfokkal gyógyíthatók ezek a problémák.
Továbbá akkor is forduljon orvoshoz:
- Ha az idegesség nem akar múlni egy hét elteltével, hiába próbálja meg leküzdeni.
- Ha képtelen visszaemlékezni bizonyos dolgokra, például hogy leoltotta-e a villanyt, vagy elzárta-e a gázt, mielőtt elindult otthonról.
- Ha bármilyen fokú is az idegesség, de például testsúlycsökkenést vagy hasonló fizikai-egészségi változást tapasztal mellette.
Tartsa kordában az idegességet!
Persze könnyű azt mondani, ám annál nehezebb kivitelezni, mégis, az alábbi módszerekkel a szakértők szerint kezelhető szinten tarthatja az idegességét:
- Törekedjen tudatosan a lassú és mély légvételekre, és lazítsa el az izmait. Erről lehetőleg készítsen egy kis cetlin emlékeztetőt is magának. A helyes légzést nyugodt állapotban érdemes begyakorolni. Ehhez tegye egyik kezét a mellkasára, a másikat a hasára. Ha főleg a rekeszizmát használja légzéskor – ami a jó megoldás -, akkor a hasán lévő keze fog megemelkedni belégzéskor, míg a mellén lévő gyakorlatilag mozdulatlan marad.
- Ne fusson el az elől, amitől fél. Az idegességet csak úgy győzheti le, ha szembenéz az okokkal.
- Próbáljon elemző módon gondolkodni világlátásáról és reakcióiról. Például nem túlzottan pesszimista-e, illetve nem túlzottan nagyok-e az elvárásai önmagával szemben? Próbálja meg elkülöníteni a jó döntéseit a hibásaktól, majd összpontosítson a jövőben a megfelelő viselkedésre.
- Testmozgással biztosítsa a fizikai felüdülést, és kerülje az alkoholt és a koffeint, amelyek felboríthatják az alvás és ébrenléti ciklust.
- Ossza meg a félelmeit, egy jó barátjával, családtagjával vagy szakemberrel.
A győztes hozzáállása
Az idegességgel való leszámoláshoz nagy segítséget nyújt, ha megtanul pozitív módon és önbizalommal telve gondolkodni önmagáról és környezetéről. Sokféle módja van a győztes életfelfogás kialakításának, az egyik hatékonyabb, mint a másik, és valamelyikkel biztosan ki tud keveredni a problémái közül, és pozitív fényben kezdi majd látni a világot.
- Törődjön a dolgaival! Azok a férfiak, akikből kiveszett a büszkeség és a motiváció, sokszor nem törődnek semmivel. Találjon ismét olyan dolgokat, amelyeket érdekesnek és törődésre méltónak tart. A csalódásokat és a bonyodalmakat senki sem kerülheti el az élete során, ám már az is sikernek számít, ha megpróbálkozik az elhárításukkal.
- Cselekedjen jót! Egy csekélyke jó cselekedet, mint hogy idős szomszédjának segít lenyírni a füvet, fenntarthatja a kiegyensúlyozott, pozitív önértékelést. Az önkéntes munka vállalása sok esetben célt ad az életnek.
- Ne tévessze szem elől a nagy célokat és terveket! Az ember sokszor elmerül a mindennapi élet apró-cseprő teendőiben, miközben megfeledkezik arról, ami igazán fontos. Gondolja végig időnként, mi számít önnek a legtöbbet, és mik a távlati tervei.
- Figyeljen oda a különlegességekre! A mindennapok folyamatos információáradatában nehéz észrevenni azokat az eseteket, amelyekre igazán oda kell figyelni.
- Válassza a pozitív megoldásokat! Sokféleképpen lehet egy bizonyos utat bejárni, ám először is mélyen önmagába kell tekintenie.
- Izzadjon rá egyet! A testedzés kitisztítja az elmét is.
Miért ártalmas az idegesség?
Habár az idegesség elsősorban lelki jelenség, egyes férfiaknál komoly fizikai problémákat is okozhat.
Iszákosság
A férfiak a nőknél sokkal gyakrabban menekülnek a gondűző alkohol rabságába.
Szívbetegségek
Egy tudományos felmérés szerint azok a középkorú férfiak, akik súlyos idegességről számoltak be, később két és félszer gyakrabban estek szívbaj áldozatául, mint csekély mértékben ideges társaik.
Infarktus
Ugyanez a vizsgálat kiderítette, hogy a sokat idegeskedő férfiaknál hatszor gyakoribb a halálos infarktus.
Magas vérnyomás
Kutatások szerint azok a középkorú férfiak, akik hétből legalább öt, idegességre vonatkozó kérdésre igennel feleltek, több mint kétszer olyan gyakran szenvedtek magas vérnyomástól, mint a kevésbé ideges vizsgálati személyek.
Fóbiák és leküzdésük
Ha csak eszébe jutnak a kígyók, máris ideges lesz. Csak nem iszonyodik tőlük?
A fóbia, avagy iszony olyan eltúlzott, irracionális félelem, amely bizonyos események vagy dolgok láttán fogja el az embert. Ilyen például a repüléstől vagy a kígyóktól való iszonyodás. Szociális fóbia is létezik: vannak, akik nem szeretik a vendégségeket, vagy nem bírják elviselni a tömeget. A legsúlyosabbak azok az esetek, amikor valaki minden újtól, ismeretlentől, például helyszínektől is fél.
Azokat, akiknél a fóbia komolyan befolyásolja az életvitelt, megfelelő terápiával kell kezelni. Az egyik népszerű módszer, hogy a félelem tárgyával ellenőrzött környezetben és „kis adagokban” találkozik az illető, így erősíti magabiztosságát. Fokozatosan emelve a „dózist”, az iszony végül elmúlhat. így szokták például eloszlatni a repüléstől való félelmet, amikor a kérdéses személy eleinte csak a reptérre látogat ki rendszeresen, majd beül a földön álló gépbe, s végül rövid repülésen vesz részt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.