Izomláz és zúzódások kezelése
Jól kitombolta magát a hétvégén, ön volt a teniszpálya (focipálya, strand, kert stb.) ördöge, de most itt a hétfő, és olyan izomláz vett erőt a testén, hogy úgy tűnik, soha többé nem lesz képes rendesen mozogni. Sokat tehet azonban a fájdalom enyhítéséért, illetve hogy elkerülje az efféle kellemetlenségeket.
Szánom-bánom…
Amikor már unalmassá válik, hogy mindenhonnan csak azt hallja, milyen egészséges is a testmozgás, elhatározza, hogy mostantól kezdve ön is edzeni fog. Beszerez valami jó kis futócipőt, és bérletet vált egy edzőterembe, majd pedig kezdődhet a sportemberek élete. Első nap fut egy keveset a környéken, és mivel még mozgásképes marad, irány az edzőterem, ahol még vagy egy órát súlyzózik is. Este jól bevacsorázik (szigorúan csak egészségeset!), és úgy érzi, máris öné a világ. „Ez király volt – gondolja. – Holnap még rá teszek egy lapáttal”
Van azonban egy kis probléma: izomláz
Eljön a holnap, és az izomláztól alig tud kikászálódni az ágyból. Egész nap kínlódva vonszolja magát/pillanatonként nagyokat nyögve. És most mit csinál? Természetesen abbahagyja az edzést, legalábbis addig, amíg jobban lesz. Amikor pedig két hétre rá ismét hatalmas elszántsággal kezd sportolni, az izomláz ismét könyörtelenül lecsap.
A történetben az a tanulság, hogy az edzést másként kell elkezdeni: lassan és kíméletesen
Az agy pillanatok alatt dönt ugyan a sport szükségességéről, az izmokat azonban hosszabb időbe telhet meggyőzni erről. Ha olyan testmozdulatokat kezd végezni, amelyeket addig nem gyakorolt, akkor a testnek meg kell szoknia azokat. Ha túlterheli az izmait, annak fájdalommal fizeti meg az árát.
Ez persze nem azt jelenti, hogy hanyagolja el az edzést. Elvégre a testmozgásnak pont az a célja, hogy megdolgoztassa az izmait. Az izomlázat, a húzódásokat azonban igenis elkerülheti, mégpedig úgy, ha megismeri az izmok működését és felépítését, majd ennek tudatában tervezi meg a gyakorlatait.
- Zúzódás gyermeken, mit tegyünk?
- Zúzódás tünetei és kezelése gyermekeknél
- Van-e szerepe a magas vérnyomásnak az izomlázban?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Izomhúzódások
Azóta nem teniszezett, hogy az iskolában megnyerte a versenyt, most azonban itt a vállalati teniszbajnokság, és minden vágya, hogy azt a kis ezüstkupát hazavihesse. Ha azonban nem vigyáz, mást is kaphat a versenyen: egy jó kis váll- vagy térdínhúzódást. Ez a két leggyakoribb (és talán legfájdalmasabb) húzódástípus. Mindkét esetben a megfelelő bemelegítés, valamint némi nyújtógyakorlat nagy segítséget nyújthat a megelőzésben.
Térdínhúzódás
A hátsó combon található izomhoz tartozó ínról van szó. Ennek megrándítását azok a sportok idézik elő leginkább, amelyek hirtelen, erőteljes lábizommunkát követelnek. Ilyen a tenisz, a squash, a rövidtávfutás és a biciklizés.
Vállrándulás
A váll természetszerűleg a vállat igénybe vevő sportok közben sérülhet meg. Ilyen a jégkorong, a tenisz, a golf és az úszás.
Miként működnek az izmok?
A testnek pontosan 639 külön elnevezéssel bíró izma van
Ezek biztosítják az erőt és a mozgásra való képességet, kezdve a futástól a mosolygásig vagy akár a kacsintásig. Az izmokat hosszú, rostnak nevezett sejtekből álló kötegek építik fel. Egy izom tapadhat egy másik izomhoz, egy csonthoz, illetve a bőrhöz is. Az izmok működhetnek egyesével, de egy nagyobb, összetettebb mozgatórendszer részeként is.Az izomműködés az izom megrövidüléséből (összehúzódás), majd elernyedéséből áll
Olyan ez, mintha egy rugót nyomnánk össze, majd engednénk fel ismét. Némely, lassabban összehúzódó izom működését a vér által szállított hormonok szabályozzák, ám a gyorsabb összehúzódások idegi szabályozás alatt állnak. Vannak akaratlagos izomműködések, például amikor eldobunk egy labdát, vagy felszállunk a buszra, és vannak akaratlanok is, például amikor a gyomor megkeveri a benne lévő táplálékot.Az izmokban alakul át a szervezetben raktározott kémiai energia mozgási energiává
Amikor az idegimpulzus működésre szólítja fel az izmot, az izomrostokban a glikogén (egyfajta összetett szénhidrát) reakcióba lép a vér által odaszállított oxigénnel. Egy igen bonyolult kémiai reakciósorozat indul be, amelynek végeredménye az, hogy az izom képes lesz megmozdulni. A reakciók melléktermékeit, valamint a termelődő szén-dioxidot a vér szállítja el. A szén-dioxid végül a tüdőn keresztül a légkörbe ürül.Nevezze nevén a különféle fájdalmakat!
A fájdalom az fájdalom, nem igaz? Nem egészen. Az izmokban egész sor különféle fájdalomtípus jelentkezhet, amelyeknek sokszor más és más neveket adnak. Az alábbiakban ezek közül mutatjuk be a legjellegzetesebbeket.
Késleltetett izomfájdalom
Az izomban beálló, egész napos merevség, amely jellemzően egy-két nappala megerőltetést követően alakul ki.
Izomfeszülés
Általában a stresszes helyzetben folyamatosan megfeszülő izmokban kialakuló fájdalom.
Izomgörcs
Leggyakrabban a vádliban, illetve a lábfej izmaiban jelentkező helyi összehúzódás. Nem veszélyes, de nagyon tud fájni.
Hősokk
Nagy melegben történő túlerőltetéstől kialakuló görcs. Okozhatja a kiszáradás, a test túlmelegedése, illetve a sóháztartás felborulása.
Izomrángás
Fájdalmas, nem akaratlagos rángás a vádli valamely izmában.
Izompetyhüdtség
Az izmokban jelentkező, fokozódó kényelmetlen érzés, amely együtt jár az egyre kisebb hatékonysággal. Túlerőltetéstől jön létre.
Vádligörcs
Legtöbbször futás, illetve huzamos gyaloglás során alakul ki, a lábszár izmainak, inainak túlerőltetése révén.
Izomfájdalom
Bármely izom fájdalma zúzódás, túlerőltetés, megrántás következtében.
Húzódás
Amikor egy izmot túlfeszítenek, az izomban, illetve az azt a csonthoz erősítő ínban apró repedések, szakadások keletkezhetnek.
Szúrás
Futás közben kialakuló jellegzetes fájdalom a törzs oldalában. Szokták ezzel a szóval jellemezni még az edzés közben jelentkező hasizomgörcsöket is.
Ficam
Egy ízület kicsavarodása, amely elszakíthatja az ízületet tartó szalagokat is.
Bordazúzódás
Ez a kifejezés nem túl szerencsés, mivel itt tulajdonképpen a bordaközi izmok meghúzódásáról, illetve szakadásáról van szó.
Mi az izomláz oka?
Ha különösen megerőltető munkát végeztet egyes izmaival, a helyi vérkeringés már nem képes kielégítő vérellátást biztosítani számukra. Az érintett izmokban ekkor vérhiányos (isémiás) fájdalom jelentkezik – a jellegzetes érzést mindenki ismeri a hasizmok tájékán, aki végzett már a szokásosnál több felülést. Az isémiás fájdalom abbamarad, ha leáll a gyakorlatokkal, illetve ha csökkenti az edzés intenzitását.
Ha nincs elegendő oxigén a környezetükben, az izmok anaerob (vagyis oxigén nélküli) lebontással jutnak energiához a glikogénből. Ennek mellékterméke a tejsav, amely felhalmozódhat az oxigénhiányos izmokban. Ilyen esetben jelentkezik azután az izomláz nevű fájdalom.
Zúzódások
A vastag bőr nemcsak azért jó, mert képletesen bár, de megóv a lelki sérülésektől, hanem mert képes kivédeni a testet érő legtöbb hétköznapi ütés, szúrás, vágás okozta sérüléseket is.
Zúzódásról akkor beszélünk, amikor a testfelületet érő tompa ütéstől megpattannak a kapillárisok, és a vér kiszivárog a szövetek közé. A terület begyullad, és megszaporodnak benne a fehérvérsejtek.
A zúzódás, illetve véraláfutás színe eleinte kékeslila, majd ahogyan a vér alkotóelemei lebomlanak, zöldessárga, végül barna lesz. Mivel a véraláfutás nem más, mint a bőrön átsejlő, a szövetek közé jutott vér, minél vékonyabb a bőr, annál „látványosabb” a zúzódás. Ahogy öregszik az ember, erei egyre sérülékenyebbé válnak, és könnyebben alakulnak ki véraláfutások. Amikor boksz közben eltalálják a test érzékenyebb részeit, hatalmas véraláfutások keletkeznek.
Hogyan vegye elejét az izomfájdalomnak?
A legjobb módszer erre, ha az izmokat rendszeres mozgatás révén állandóan formában tartja. Az aktív izmoknak nagyobb a tágulási kapacitásuk, és kevesebb fájdalmat fognak okozni az edzés során. Emellett azonban vannak még más, hasznos módszerek is a balesetek elkerülésére.
Bemelegítés
Ha mindenfajta előkészítés nélkül veti bele magát valamely viharos, erőteljes sporttevékenység kellős közepébe, az annyi, mintha receptet íratna a fájdalomra. A bemelegítésnek ezért döntő szerep jut. A bemelegítés során megnő a véráramlás az izmok irányába, és az izomzat felkészül a későbbi megpróbáltatásokra.
Mindenfajta testmozgásra érvényes a bemelegítés szabálya. Ha futni megy, ne kapcsoljon azonnal világcsúcs közeli tempóra, amíg a szívverése még nem alkalmazkodott a fokozott megterheléshez. Ha a kertben fog hozzá valamely nehezebb munkához, például ásáshoz, kapáláshoz, szintén kezdjen lassabb ütemben dolgozni, és csak fokozatosan melegedjen bele a dologba. Teniszmeccs előtt pedig először csak suhogtassa meg az ütőt mindazon mozdulatokkal, amelyeket majd játék közben is alkalmazni fog.
Levezetés
Ahelyett, hogy az edzést vagy a fizikai munkát hirtelen félbeszakítva, a tévé elé vetné magát, adjon lehetőséget az izmainak, hogy fokozatosan hagyják abba a tevékenységet. A legjobb, ha levezetésként enyhébb intenzitású gyakorlatokat végez. Még a laza mozdulatok is fenntartják ugyanis a megemelkedett véráramlást, amely eltávolítja a kemény munka alatt esetlegesen felhalmozódott salakanyagokat az izmokból. A levezetés abban is segít, hogy az izmok ne merevedjenek el, hanem visszatérjenek normális rugalmasságukhoz.
Nincs szükség túl hosszas levezetésre a hatás érdekében. 5-10 perc séta, vagy enyhe ütemű gyakorlatok elegendőek. A hangsúly azon legyen, hogy lazítás közben ne dolgozzon keményen. Súlyzózás után például egy kis kerékpározás (szobabicikli is jó) teljesen megfelelő.
Igyon, amennyit csak tud
Mivel az izmokat jelentős részben víz építi fel, nagyon fontos, hogy edzés előtt, közben és után megfelelő mennyiségű folyadékról gondoskodjon. Mivel a kiszáradás könnyen görcsöket okozhat, izmait mindig tartsa folyadékbő állapotban. Ezért a legkevesebb, amit tehet, hogy edzés előtt és után is megiszik legalább egy-két nagy pohár vizet. Tartsa szem előtt azt is, hogy mind a koffein, mind az alkohol vízhajtó hatású, ezért még inkább fokozzák a szervezet folyadékvesztését.
Próbálja ki az antioxidánsokat!
A nyújtógyakorlatok haszna
A rendszeres nyújtógyakorlatokkal fokozható az izmok rugalmassága, ez pedig elkerülhetővé tesz egy sor sérülést. Azt azonban jó tudni, hogy a nyújtás nem helyettesítheti a bemelegítést. Mielőtt nyújtani kezdene, mindig melegítsen is be. Ha ugyanis csak úgy hipp-hopp nyújtógyakorlatokhoz kezd, alaposan megfájdíthatja tagjait.
Sokak véleménye szerint ártalmas lehet, ha nyújtás közben rugózó mozdulatokat végez, mert ezzel túlerőltetheti izmait. Ugyancsak vigyázzon, hogy ne vigye túlzásba a nyújtást. Csak addig feszítse tagjait, ameddig nem érzi kellemetlennek a mozdulatot.
Fontolva haladók
Ne legyen túlzottan ambiciózus, sem az edzésprogram elkezdésekor, sem pedig akkor, amikor már csinálja egy ideje. A túlzásba vitt edzés mindig fájdalomhoz vezet. A szokásosnál több edzés vagy az addig nem nagyon dolgoztatott izomcsoportok terhelése sokszor okoz izomlázat. A hangsúly mindig azon legyen, hogy lassan és fokozatosan haladjon előre, bármennyire is türelmetlenül várja, hogy edzettebbé váljon.
Szóval, ha legközelebb egy tagbaszakadt hokijátékos azzal henceg, hogy bordazúzódása van, nyugodtan jegyezze meg, hogy ez önmagában nem olyan nagy szám, hacsak nem pontosítja, mi is történt vele igazából. Ezek után pedig gyorsan oldjon kereket. Amikor egy jégkorongozót az ellenfele nagy lendülettel a palánknak szorít gyakran alakul ki bordazúzódás. E sérülés veszélye minden vehemensebb sportágban fennáll.
A zúzódások kezelése
Tegyük fel, hogy nagy erővel beleszalad a konyhaasztal sarkába. Ez bizony a szivárvány minden színében pompázó véraláfutást eredményez. De vajon tehet-e valamit ez ellen?
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.