A ház körül

Háziállatok vizsgálata paraziták miatt

Kedvenceink – és a velük gyakran szoros kapcsolatba kerülő családtagjaink, azaz elsősorban a kisgyerekek – egészsége és jó közérzete szempontjából elengedhetetlen, hogy az állat élősködőktől és kórokozóktól mentes legyen. A paraziták elleni környezetbarát módszerek részben otthoni, vegyszermentes kezelésből, részben pedig alapvető higiéniai eljárásokból állnak. A kórokozók ellen célszerű oltással védekezni. Érdeklődjünk állatorvosunknál!

Pimasz paraziták

Kedvenceink a más állatokkal és a környezettel való érintkezés során szinte elkerülhetetlenül találkoznak parazitákkal. Az ellenük folytatott küzdelemben a megelőzés az egyik leghatásosabb fegyver.

Bolha

Rendszeresen fésüljük át az állat szőrét! A bolhanyakörv is segíthet, bár a bolhák egyre ellenállóbbá válnak az ennek hatóanyagát adó vegyszerekkel szemben.

Használjuk a rovarok fejlődését gátló szert! A bolhák elleni védekezésnek ez egy veszélytelen, viszonylag új módja, amely során hormonokat juttatnak a bolhák lárváiba és petéibe, s ez segít a fertőzés visszaszorításában, feltéve, hogy a háztartásban élő valamennyi házi-állatot ugyanazzal a készítménnyel kezeljük. E szerek az állatorvosnál kaphatók többféle formában: vannak spray-k, amelyeket az állatokra és a bútorokra kell permetezni, és léteznek tabletták is, amelyeket az ételbe tehetünk.

Adjunk némi sörélesztőt (bioboltokban kapható) az állat táplálékához! A benne lévő anyagok következtében a bőr olyan szagot áraszt, amely elriasztja a bolhákat. Az állat súlyának minden 2 kg-jára I evőkanálnyi élesztőt számoljunk, és keverjük azt nedves táplálékhoz!

Hetente mossuk ki az állat „ágyneműjét” (valamint szövetjátékait és szőnyegeit is) a legmelegebb vízben, amit az anyag elvisel, majd a napon szárítsuk meg azokat! Rendszeresen mossuk ki a szőnyegeket, valamint a függönyöket is!

Le a rovarokkal!

Bolhaspray

Kutyára és macskára egyaránt használható. Kellemes illata van.

  • 1 csésze víz
  • 4-6 csepp teafaolaj
  • 4-6 csepp levendulaolaj
Keverjük össze a hozzávalókat, és töltsük permetszóró flakonba!

Tartsuk a flakont a bejárat mellett, s valahányszor lakásban tartott kutyánkat vagy macskánkat kiengedjük, fújjuk le, ügyelve rá, hogy a szer ne kerüljön a szemébe!

Kullancs és bolhasampon

Zablisztsampont bioboltokban és állatkereskedésekben vehetünk.

  • 1/4 csésze zablisztsampon
  • 1/4 csésze víz
  • 4 csepp teafaolaj
Tegyük a hozzávalókat egy üvegbe, és rázzuk össze!

Hetente egyszer mossuk meg a keverékkel kutyánk szőrét!

Parazita- és vírusfertőzések tünetei
KórokozóMi ez?Mik a tünetek?
BélférgekIzekre tagolódó testű élősködő férgek. Fertőzött hús és belsőség fogyasztásával terjednek.Fakó szőrzet, duzzadt has, halvány fogíny, a végbélnyílás nyalogatása, a fenék földön húzása, hányás, peték az ürülékben.
KullancsokApró rovarok, szúró-szívó szájszerwel. Állati vérrel táplálkoznak. Érintkezéssel terjednek.Bőrirritáció, a bőr harapdálása, vakarózás, allergiás reakciók. A másodlagos fertőzés miatt az állat el is pusztulhat.
SzívféregApró pókszabásúak, olyan szájszervvel, amely beleakad a gazda testének szöveteibe. A Lyme-kórt terjesztik.Lyme-kór: láz, étvágytalanság, gyengeség, szőrhullás. Babesiosis: láz, bágyadtság, étvágytalanság, kiszáradás, lesoványodás.
VírusokÉlősködő fonálféreg, amely a tüdőartériákban és a szívben él.Légzési nehézségek testmozgáskor, tartós köhögés, hányás, étvágytalanság, testsúlyvesztés, az állat nem akar mozogni.

Szívféreg

Ez az élősködő szúnyogcsípés útján kerül a szervezetbe, és fertőzi meg a kutyákat, macskákat, ezért nagyon fontos, hogy lakóhelyünk környékén felszámoljunk minden olyan állóvízfelületet, ahol ezek a rovarok szaporodhatnak. A szúnyogok legaktívabb idősza­kában (vagyis tavasszal és nyáron a hajnali és az alkonyati órákban) lehetőleg tartsuk kedvenceinket a lakásban!

Bélféreg

Ügyeljünk rá, hogy gyermekeink azután, hogy a homokozóban ját­szottak, vagy a kutyával, macskával hancúroztak, alaposan mossanak ke­zet! E két forrásból ugyanis nagyon könnyen megfertőzhetik őket a fo­nálférgek lárvái.

A bolhák galandféreg-fertőzést terjeszthetnek. Ha kedvencünk bol­hás, először ezzel a problémával foglalkozzunk – így a galandféreg-fertőzést is megelőzhetjük.

Ne hagyjuk, hogy kedvencünk rágcsálót egyen: az egerek és patká­nyok is terjesztik a galandférget.

Ha egy állaton bélférgességre uta­ló jeleket észlelünk, kérjünk állator­vosunktól féreghajtó kezelést!

Kullancs

Simogassuk át a teljes szőrzetet, ujjbegyünkkel csomókat keresve!

A kullancs által terjesztett beteg­ségek gyanúja esetén forduljunk ál­latorvoshoz! A Lyme-kór és a babe­siosis tünetei: láz, kedvetlenség, ét­vágytalanság, gyengeség.

A kullancsot egy csipesz segítsé­gével távolítsuk el!

Vírusok

A kutyák és macskák 6-8 hetes korban átmeneti jellegű védőoltáso­kat kapnak, majd 12-14 hetesen ad­ják be nekik a felnőttkori oltásokat.

Bizonyos védőoltások kötelezőek.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.