A stressz hatása hasi feszültségre és a bélmozgásra
Az emésztőrendszert nem lehet elkülöníteni a test többi részétől, mint ahogy a testet sem az elmétől. A stressz-szintünk és a pszichológiai állapotunk tehát óriási befolyást gyakorol az emésztőrendszer egészségére. Az emésztőrendszer a túlélésünk alapja, vagyis az önfenntartó ösztönt képviseli. Fizikailag a hasi üregben helyezkedik el, és a központja a has. A keleti harcművészetekben az életenergia központja négyujjnyira a köldök alatt és kb. 2,5 cm-re befelé található.
Hol található a hasüreg?
A hasüreget a rekeszizom, egy kupola alakú izom választja el a mellkasüregtől, ahol a bordák védelmében helyezkednek el a fő szervek: a tüdő, a szív és a vesék. Légzésünk módja és a rekeszizom mozgása létfontosságú szerepet tölt be az emésztési folyamatokban. Egy nyugodt és egészséges ember rekeszizma belégzéskor lefelé húzódik, növelve a tüdő térfogatát a beszívott levegő számára, kilégzéskor pedig felfelé mozdulva összehúzódik, csökkentve a tüdő kapacitását. Vagyis belégzéskor a hasnak kifelé kellene tágulnia, ahogy a rekeszizom lesüllyed, kilégzéskor pedig el kéne lazulnia.
Kisbabák és állatok esetében pontosan ez figyelhető meg, ám ahogy idősödünk, sokan elveszítjük a természetes, mély légzés képességét, és ehelyett csak felszínesen lélegzünk. Olyan, mintha ez a két üreg elvesztette volna a kapcsolatot egymással, ami viszont azzal jár, hogy az emésztő szerveket már nem „masszírozza” a rekeszizom mozgása, így a hasi izmok folyamatosan feszült állapotban maradnak, akadályozva ezzel az emésztési folyamatot.
Míg a szívről, illetve a mellkasüregről azt tartják, hogy társas kapcsolatainkat reprezentálja, a has, vagy hasi üreg az önfenntartás ösztönével, a „létezésünk”-kel hozható összefüggésbe. A fej illetve a koponyaüreg az alkalmazkodási ösztönünket, a világban zajló „cselekvésünket” reprezentálja. A cselekvéssel (a küzdés), a másokhoz való viszonnyal (valakihez való tartozás) és a létezéssel (biztonságérzet) kapcsolatos pszichológiai feszültségek a testben fizikai feszültségként nyilvánulnak meg, melynek egyik fő területe a hasi izmok tájéka.
A hasi izmok feszültsége
Az itt tapasztalt (hasi izmoknál) feszültséget felfoghatjuk a létünkre fenyegetést jelentő vélt vagy valós probléma manifesztációjának. Olyan gondolatok futhatnak át az agyunkon, mint például: „Mi lesz, ha elveszítem a munkám?” vagy „Mi történik, ha nem tudom fizetni a lakáskölcsönt?” vagy „Soha nem lesz annyi pénzem, hogy biztonságban érezzem magam”, vagyis a létezésünkkel (táplálék, egészség, otthon, pénz, biztonság) kapcsolatos kérdések.
- Tényleg beteggé tehet a stressz?
- Ginszeng és a stresszoldás
- Szorongáscsökkentők
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Normális esetben az izmoknak ez a kígyózó, hullámszerű összehúzódása az, ami a táplálékot továbbjuttatja az emésztő-csatornában. Azonban ha hasi feszültség, székrekedés vagy a vastagbél kitágulása elfojtja ezt az összehúzódást, akkor a perisztaltikus mozgás meggyengül vagy abbamarad, amely még fokozottabb székrekedési hajlamhoz vezet. Fordítva is igaz: a hasi izmok túlzott mértékű összehúzódása görcsös hasi fájdalmat és hasmenésre való hajlamot eredményezhet.
A has ellazítása és a bélmozgás helyreállítása
A hasi izmok megfelelő izomtónusának és a perisztaltikus mozgás helyreállításának több módja is van, amelyek magukban foglalják a légző-, és hasizomgyakorlatokat, masszázst, kolon-hidroterápiát és izomlazító gyógynövények használatát. Ezek a módszerek emésztési problémák széles körében alkalmazhatók, a hasi görcsöktől kezdve az irritábilis bél szindrómán keresztül a székrekedésig illetve emésztési zavarokig. Sokat segíthet a háttérben meghúzódó, a hasi feszültséget kiváltó pszichológiai problémák és stressz oldása.
Légzőgyakorlatok
A jóga és a küzdősportok különböző iskolái különféle légzőgyakorlatokat tanítanak, amelyek alapvető célja, hogy elősegítsék a mély, teljes légzést, amely erősíti és teljes mértékben kihasználja a rekeszizmot. Az egyik ilyen módszert, a dia-kath légzésnek nevezik, és a pszichocalisthenics edzésmódszer egy részét alkotja. A gyakorlat alapvetően egy vizualizáció, amelynek során a kath pontot mintegy mágnesként képzeljük el, amely belégzéskor lefelé húzza a rekeszizmot. Ez a módszer megfelelő irányítás mellett rövid időn belül sokkal mélyebb hasi légzést eredményez. Ez nemcsak az emésztést javítja, de nagymértékben növeli szervezetünk oxigénellátását is, egyúttal növeli ezzel vitalitásunkat.
Hasizomgyakorlatok
A hagyományos edzésformák a has behúzására összpontosítanak, hogy karcsúnak tűnjünk, illetve a férfiak esetében szert tegyünk az áhított „kockahas”-ra, de a hasi régió számára az is fontos, hogy képes legyen megfelelően ellazulni és kitágulni, miközben lélegzünk. Bár a felülésekhez hasonló hasizom-erősítő gyakorlatok is hasznosak, szükségünk van másfajta módszerekre is, mint amilyen például az Uddiyana Bandha, egy klasszikus jógagyakorlat, amely segít stimulálni az emésztést és megmasszírozza a hasi régió szerveit.
A gyakorlat:
Hajlítsuk be a térdünket és tegyük a kezünket a combunkra, a térd felett. Az ujjaink befelé mutatnak. A vállak, karok, kezek lazák. A gerincünk és a nyakunk egyenes. A helyes 45 fokos szög elérése érdekében hajlítsuk be a térdünket és hajoljunk előre, kezünkkel a combunkra támaszkodva. A fejünk egy vonalban van a gerincünkkel. Ne hajoljunk túlságosan előre. Ne feszítsük meg a fenékizmainkat. Erőteljesen fújjuk ki a levegőt, ürítsük ki a tüdőnket és nyomjuk ki a hasunkat. Üres tüdővel, gyors ütemben egymás után kilenc alkalommal húzzuk össze, majd lazítsuk el a hasizmainkat.
Legyen minden egyes összehúzódás olyan mély, amilyen mély csak lehetséges. A has mozgása maradjon sima és szabályos. A megfelelő pozitúra elősegíti, hogy az egyenes hasizom (rectus abdominis) a lehető leghatásosabban megmasszírozza a beleket. Érezni fogjuk a húzódást a szeméremcsontunktól a torkunkig. A gyakorlat nem javasolt terhes ill. menstruáló nők számára.
Lábfejek: csípőszélességben. Légzés: belégzés, háromig számolunk, kilégzés, háromig számolunk, kint tartjuk a levegőt, összehúzzuk, majd ellazítjuk az izmokat, kilencig számolunk. Háromszor megismételjük.
Ez azonban csak az egyike annak a 23 gyakorlatnak, amit a 20 perces pszichocalisthenics rutin magában foglal, s amely csodás módja a test felélénkítésének, a fittség, erő, hajlékonyság megőrzésének és az emésztés javításának. Egy teljes jógagyakorlatsor is tartalmazza ezeket és más hasonló, megújulást elősegítő gyakorlatokat.
Masszázs
Bár a hagyományos masszások ritkán merészkednek odáig, hogy a hasi régió feszültségét feloldják, egy jó masszásterapeuta elő tudja segíteni a feszültségek oldását. A legtöbb ember sok feszültséget hordoz ebben a régióban, főleg, ha ki van téve a stressznek. Ám azok, akik gyulladásos bélbetegségben szenvednek, legyenek óvatosak.
Kolon-hidroterápia
A kolon-hidroterápia során óvatosan vizet vezetnek a vastagbélbe, amely stimulálja a perisztaltikus izommozgást. Egy jó terapeuta a kezelés közben lágy hasmasszázzsal segíti a folyamatot. A normális bélmozgás – amelyet a szívritmushoz hasonlóan lehet érezni – helyreállítása érdekében célszerű 2-3 naponta felkeresni a terapeutánkat. Azok számára, akik régóta küszködnek székrekedéssel, ez egy nagyon hasznos módszer, bár a legjobb akkor elkezdeni, miután már néhány hónapja helyes táplálkozási szokásokat alkalmazunk.
Izomlazító gyógynövények
A borsmenta erőteljes izomlazító. A borsmentaolaj-kapszulák nagyon hatékonynak bizonyultak olyan emberek esetében, akik hasi görcsöktől szenvednek, különösen az irritábilis bél szindróma esetében. A lenyelt kapszulák a gyomorban és az emésztőtraktus felső részében fejtik ki a hatásukat, és ha a problémát részben izomösszehúzódás okozza, akkor jelentős és szinte azonnali megkönnyebbülést biztosítanak. Azonban ne felejtsük el, hogy az ilyen jellegű izomösszehúzódásokkal a szervezetünk azt jelzi, hogy nem jut hozzá a szükséges gyógyító hatású táplálékokhoz. Úgyhogy vizsgáljuk meg alaposan, mit is eszünk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.