Az egészséges bélflóra szerepe az emésztésben
Kevésbé közismert tény, de súlyunkból akár két kilogrammot is kitesz a szervezetünkben élő baktériumok tömege. Egy átlagos felnőtt szervezetében körülbelül 400 különböző fajta „jótékony” baktérium él, amelyek folyamatosan osztódnak. A 100 trillió baktérium a bélrendszerünkben, döntően a vastagbélben helyezkedik el. Ez a szám meghaladja saját testünk összes sejtjének számát. Mindennap nagy mennyiségű baktériumot hozunk létre, illetve ürítünk ki a székletünkkel.
Nem minden baktériumfajta előnyös számunkra
A megfelelő mennyiségű egészségjavító baktérium a védelem első vonalaként lép fel a káros baktériumok és egyéb betegséget okozó mikrobák ellen, mint amilyenek a vírusok és gombák. A jótékony baktériumok vitaminokat gyártanak és megemésztik a rostokat, amely által több tápanyagot tudunk felszívni az egyébként emészthetetlen táplálékból, továbbá elősegítik az egészséges emésztőközeg kialakulását.
Valójában részben a baktériumoktól származunk
A szervezetünkben a sejtjeink ‘sejtszervecskék’ (vagy komponensek), amelyek mindegyike saját meghatározott funkcióval rendelkezik. Biológusok ma már úgy hiszik, hogy a testünket felépítő komplex sejtek talán kisebb, egymással „együttműködő* mikroorganizmusokból (mint például a baktériumok) fejlődtek ki. Idővel ez az együttműködés azon összetett sejtek kialakulásához vezetett, amelyekből felépülünk. Például a sejtjeinken belüli energiatermelő üzemek – mitokondriumok – baktériumokból származnak.
Probiotikumok
A megfelelő típusú baktériumok a barátaink, és bélflóraként vagy probiotikumként ismertek. A leggyakrabban előforduló hasznos baktériumok a Lactobacillus és Bifidobaktérium törzsébe tartoznak. A bifidus baktérium családja általában a teljes bélflóra negyedét adja. A hasznos baktériumokból készült táplálék-kiegészítők fogyasztása csökkenti a káros (kórokozó) baktériumok életben maradásának esélyét. Sok különböző hasznos baktériumfaj létezik, némelyikük a bélrendszerben él, míg mások csak „áthaladnak”, s közben fejtik ki jótékony hatásukat.
Az emberi bélrendszerben lakozó, úgynevezett „emberi fajták” valójában hatékonyabbak a fertőzések leküzdésében, mivel sokszorozódnak és betelepítik az emésztőtraktust. Mások olyan erjesztett ételekben találhatók meg, mint amilyen a joghurt, a miso és a savanyú káposzta. A joghurt és egyéb erjesztett tejtermékek gyakran tartalmaznak Lactobacillus thermophilust vagy bulgaricust.
Ezek a baktériumok körülbelül egy hétig tartózkodnak a szervezetünkben, és közben kifejtik jótékony hatásukat. A többi hasznos baktériumhoz hasonlóan vitaminokat termelnek, emellett a laktózt (tejcukor) tejsavvá változtatják. Ez enyhén savassá teszi az emésztőtraktust, megakadályozva ezáltal a betegségokozó mikrobák – mint például a Candida albicans – elterjedését.
Az egészséges bélflóra rengeteg kedvező hatást fejt ki. A jótékony baktériumok:
- Vitaminokat állítanak elő, többek között B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12-vitaminokat, biotint, A- és K-vitamint.
- Szembeszállnak a fertőzésekkel. Vizsgálatok igazolták, hogy a hasmenés gyógyulásának idejét felére csökkentették, meggátolták a szalmonella, az Exoli (ételmérgezésekért felelős baktériumtörzs), Helicobacter pylori és Candida albicans elszaporodását.
- Növelik az ellenálló képességet, azáltal, hogy növelik az immunsejtek számát.
- Elősegítik más jótékony baktériumok számának növekedését, miközben megakadályozzák a káros baktériumok szaporodását. A Lactobacillus acidophilus táplálékkiegészítőről például kimutatták, hogy támogatja a jótékony bifido baktériumot és meggátolja a betegségokozó mikrobákat.3
- Helyreállítják és támogatják az emésztőtraktus egészségét, mivel a jótékony baktériumok megerjesztik a cukrot, rövid láncú zsírsavakká alakítva azokat (mint például butyric (vaj)sav), amelyet a bélfal sejtjei üzemanyagként használnak, hogy megjavítsák önmagukat.
- Csökkentik a gyulladást, és kimutatták, hogy segítenek az olyan betegségek esetében, mint pl. a reuma.
- Csökkentik az allergikus gyulladásos reakciókat azáltal, hogy csökkentik a bélreakciókat az allergiát okozó ételekkel szemben. Sok reakció nem csupán ételallergiának köszönhető, hanem a káros baktériumok túlszaporodásának, amelyek aztán olyan anyagokat termelnek, amelyek működésbe hozzák a bél immunrendszerét.
Az egészséges bélflóra elősegítése
Nagyon sok kultúra felismerte az erjesztett ételek egészség elősegítő hatásait, és étrendjük rendszeres részévé tették őket.
Ezek az ételek a következők:
- joghurt, túró, kefir (tejtermékből)
- savanyú káposzta, kovászos uborka (zöldségekből)
- miso, tofu, natto, tempeh, tamari, shoyu, szójajoghurt (szójából)
- kovászos kenyér (lisztből vagy rozsból, feltéve, ha nem vagyunk liszt- vagy gluténérzékenyek)
Amennyiben belefoglaljuk ezeket az ételeket az étrendünkbe, azzal elősegíthetjük az egészséges bélflóra kialakítását. Ehhez hasonlóan a bélflórát tápláló ételek fogyasztása is hasznos. A hasznos baktériumok számára a legjobb táplálékot a frukto-oligoszacharidok (röviden FOS) biztosítják, amelyeket néha prebiotikum néven emlegetünk. A banán bőven tartalmaz ilyen szénhidrátokat, akárcsak az árpa, gyümölcsök, fokhagyma, jeruzsálemi articsóka, hagyma és szójabab. Egy tanulmány során megállapították, miszerint a banánpor fogyasztása vastagítja a gyomorszövetet, míg az aszpiriné vékonyítja.
Összességében elmondhatjuk, hogy a gyümölcsökben és zöldségekben gazdag növényi alapú étrend, amelynek rosttartalma természetesen magas, nagy valószínűséggel elősegíti a hasznos baktériumok szaporodását. Másrészről azonban a magas hústartalmú étrend, eltekintve attól a ténytől, hogy a gyomor-bél fertőzések elsődleges forrása lehet, valószínű, hogy toxikus lebomló anyagokat juttat a szervezetbe, amellett, hogy lassítja a gasztrointesztinális csatornán való áthaladás idejét.
Az emésztőcsatorna újra feltöltése probiotikumokkal
Ha komoly fertőzésen vagy antibiotikumos kezelésen estünk át, probiotikumos étrend-kiegészítő szedésével az emésztőcsatorna feltöltését közvetlenül segíthetjük. Minél szélesebb spektrumú az antibiotikum, annál pusztítóbb hatással van a hasznos baktériumállományra, amely következményeként érzékenyebbé válunk további fertőzésekre. A patikákban és gyógynövényboltokban sok olyan probiotikumos készítmény kapható, amely a hasznos baktériumok kombinációját tartalmazza.ű
A két leggyakoribb baktériumcsalád a Laktobacillus acidophilus és a bifidusz
A készítmények különböző baktériumtörzseket tartalmaznak aszerint, hogy gyermekeknek vagy felnőtteknek készülnek, ezért kérjünk tanácsot, hogy az adott körülmények között melyiket válasszuk.
Ezeket az étrend-kiegészítőket baktériumok tenyésztésével, majd fagyasztásával és szárításával készítik. Mivel ezek a baktériumok meglehetősen érzékeny organizmusok, a legjobb hűtőben tárolni őket. Amikor lenyeljük a kapszulát, a nedvesség hatására életre kelnek. A legjobb probiotikumos készítmények FOS-t is tartalmaznak, hogy táplálják a baktériumokat, és elősegítsék azok gyors szaporodását, ezért fontos a címkén az összetevőket ellenőrizni. A FOS-t önmagában is lehet pótolni, és már azt is láttuk, hogy segíti a hasznos baktériumokat, és csökkenti a káros baktériumok számát, amellett, hogy a székrekedési problémát is megoldja.
Probiotikumok fogyasztása
Általában naponta 1-2 kapszulára, vagy egy teáskanálnyira van szükség, amely minden egyes baktériumtörzsből körülbelül egymilliárdnyit biztosít. Ha bevonattal rendelkező vagy mikrokapszulázott formában fogyasztjuk őket, akkor legjobb étellel együtt bevenni. Máskülönben az ételtől elkülönítve vegyük be, hogy a gyomorsav pusztító hatásától megóvjuk.
Ha kúraszerűen szedjük a probiotikumokat, például ha antibiotikumos kezelés után szeretnénk helyreállítani az egyensúlyt az emésztőcsatornában, vagy egy fertőzésellenes stratégia részeként, ha meg akarunk szabadulni a candidiasistól, akkor ennek a mennyiségnek háromszorosára van szükségünk. A probiotikumoknak és prebiotikumoknak, mint a FOS, ilyen magas szintű bevitele felfúvódást és szeleket eredményezhet, legalábbis rövid ideig. Ez nem feltétlenül rossz jel. Néha amikor a kevésbé kívánatos organizmusok elpusztulnak, a tünetek először rosszabbodnak, mielőtt javulnának.
Összefoglalásképp
ha elő akarjuk segíteni az egészséges bélflóra kialakulását és fennmaradását:
- Inkább növényeken alapuló étrendet fogyasszunk.
- Együnk erjesztett ételeket, mint például a joghurt, túró, miso, shoyu, savanyú káposzta és kovászos kenyér.
- Használjunk probiotikus táplálékkiegészítő készítményeket, amelyek jótékony baktériumtörzseket és FOS-t tartalmaznak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.