Asztma – macskák, kutyák és egyéb állatok a ház körül
Ha a családban bárki allergiás a lakásban tartott háziállatra, az egyetlen józan döntés megválni tőle, ám a gazdik némelyike ennek ellenére ragaszkodik kedvencéhez. Az alábbiakban azok is találhatnak hasznos információkat, akik úgy döntenek, hogy nem ajándékozzák el háziállatukat.
A súlyos allergiában szenvedőknek eleinte általában nagyon hiányzik házi kedvencük, amelytől egészségük érdekében megváltak, állapotuk jelentős javulását látva azonban megértik, hogy döntésük hosszú távon nagyon is helyes volt. A kifejlett háziállat számára új otthont találni nem egyszerű, mivel az emberek többnyire kiscicát vagy kiskutyát akarnak.
Macskák
A macskaallergén szabad szemmel nem látható – sokan tévesen azt hiszik, hogy a macskaszőr vagy a levedlett bőrhámsejtek allergizálnak.
A fő allergén egy fehérje, amely a macska testnedveiben, pl. a nyálában található. Ez a levegőbe kerülve az egész lakásban jelen van. A részecskék olyan parányiak és könnyűek, hogy hat óránál tovább is a levegőben lehetnek, akkor is, ha a lakás levegője teljesen mozdulatlan. Ha pedig leülepednek, a legkisebb légmozgásra ismét a levegőbe kerülnek – már azzal is felkavarjuk őket, ha átmegyünk a szobán.
Ha megváltunk a macskától
Amint kívül tudjuk a macskát, nagyon alaposan szellőztessük ki a lakást, hogy a levegőben lévő allergének távozzanak. Ezután várjunk néhány hetet, és figyeljük meg, hogy enyhülnek-e a tüneteink. Ha problémáink továbbra is fennállnak, és a lakásban súlyosbodnak…
Az alábbiakkal próbálkozzunk:
- Szerezzünk be nagy teljesítményű porszívót, amely magába gyűjti az allergén részecskéket.
- Mossunk ki mindent, ami mosható: a paplanokat, paplanhuzatokat, lepedőket, függönyöket, térítőket. A macskaallergénre a hő nem hat, ezért a mosás akár hideg vízben is történhet, és hogy az allergének biztosan kimosódjanak, a gépen kétszer futtassuk le az öblítőprogramot. Hogy vegytisztítással a macskaallergén eltávolítható-e, az egyelőre nem eldöntött.
- Ha a macska valaha is aludt az ágyunkon, tanácsos új párnákat és paplant vásárolni, vagy pedig szerezzünk be olyan huzatot, ami megakadályozza, hogy a közepes vagy nagyobb méretű allergének kijussanak a levegőbe.
- A kanapé, a fotelek és a székek ülőpárnáit befújhatjuk csersavas vagy poliszacharidos aeroszollal, amelyek közömbösítik az allergéneket.
A tünetek olykor azután sem múlnak el, hogy az állattól megszabadultunk és nagyon alaposan kitakarítottunk. Sajnos, a macskaallergén a macskatartók ruhájával mindenhová eljut, iskolákba, mozikba, járművekre, bankokba, sőt a rendelők váróinak párnázott székeire is. Az ilyen kis mennyiségre azonban csak a legérzékenyebbeknél léphet föl reakció.
- Asztmavizsgálatok – spirometriás vizsgálat
- Asztma, sport és csúcsáramlás mérő használata
- Vényköteles asztmagyógyszerek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha megtartjuk a macskát
Tisztában kell lennünk azzal, hogy ha megtartjuk a macskát, folyamatos és jelentős allergén hatásnak leszünk kitéve, akármilyen lelkiismeretesen betartjuk az alábbi javaslatokat.
- Javítsuk otthonunk szellőzését, mert ezzel csökkenthető a levegőben lévő allergének mennyisége. Otthonunkat rendszeresen szellőztessük, és egy ablakot mindig hagyjunk nyitva legalább résnyire, ha a macska, az allergiás családtag a lakásban tartózkodik. A levegőt HEPA szűrővel is tisztíthatjuk. Ez meglehetősen hatékony a macskaallergének ellen, melyekből, mivel igen aprók és könnyűek, szinte állandóan nagy mennyiség szálldos a levegőben. Persze a szűrők bizonyos helyzetekben, pl. amikor a macska az ölünkben ül, semmiféle védelmet nem nyújtanak (bár a reklámokban néha ezt állítják).
- Amikor a cica mosdani kezd, tegyük ki a lakásból, mert ilyenkor nagyon sok allergént juttat a levegőbe. Gondoskodjunk számára a lakáson kívüli alvó- és tisztálkodó-helyről, ezzel is csökkentve a beltéri allergének mennyiségét. Kuckója legyen meleg és kényelmes, enni is ott adjunk neki.
- Ha a cica ettől még bejárhat a lakásba, ajánlatos a puha bútorokat, padlószőnyegeket eltávolítani. Vásároljunk bőr- vagy műbőr bevonatú ülőalkalmatosságokat, melyekről a macskaallergének lemoshatok.
- A hálószobába egyáltalán ne engedjük be a macskát. Ha korábban ott aludt, minden ágyneműt mossunk ki, és vásároljunk új párnákat. A matracot, paplant ajánlatos lecserélni, vagy legalább atkabiztos huzattal ellátni.
- Ha macskánk kandúr, célszerű kasztráltaim, mert ezt követően a hímek allergén termelése jelentősen csökken.
Olykor az alábbiakat is ajánlják, bár a gyakorlat azt mutatja, hogy nem sokat érnek:
- A macska acepromazin nevű, állatoknak való nyugtatószerrel való kezelése.
- Speciális sprayk használata, melyek állítólag csökkentik a kibocsátott allergének mennyiségét.
- A macska megmosdatása – azaz lezuhanyozása. Mivel a fürdetés után a mosóvíz tele lesz allergénnel, mindenki azt gondolta, hogy ettől kevesebb kerül a levegőbe.
Sajnos, a jelek szerint a macskák szőrén lévő „allergénkészlet” nagyon hamar regenerálódik, akárcsak a fürösztött kutyáké, ezért a mosdatást legalább hetente egyszer ismételni kell, hogy a levegőben lévő allergén koncentráció lényegesen csökkenjen.
Kutyák
A macskákról fentebb leírtak nagy része a kutyákra is érvényes, mert az ő allergénjeik is igen aprók és könnyűek. A kutyák azonban kevesebb allergént termelnek, s ezek – az eddigi adatok szerint – kevéssé allergizálnak. Ettől függetlenül, ha úgy döntünk, hogy megszabadulunk tőle, a kutya után is nagyon alaposan ki kell takarítanunk a lakást.
Ha megtartjuk a kutyát, nagyon jó szolgálatot tehetnek a HEPA-szűrők, de emellett egyéb intézkedések megtételére is szükség van, pl. az ebnek a hálószobából való kitiltására és minél inkább a lakáson kívül való tartására. A kutya alapos samponos fürdetésével csökkenthető a levegő allergénszintje, ám ez három napon belül visszatér az eredeti értékre. Az allergének mennyiségének hatékony csökkentéséhez a kutyát hetente legalább kétszer kell fürdetnünk.
Egyéb állatok a házban és a ház körül
A lovaknak igen erős allergénjeik vannak: akik allergiásak a lovakra, azok gyakran annyira érzékenyek, hogy már az is tünetekét vált ki náluk, ha lovaglóruhával kerülnek érintkezésbe. A lószőrrel töltött régi bútorok, ágybetétek is problémát okozhatnak.
Kisemlősöknél, pl. egereknél, tengerimalacoknál rendszerint ezek vizelete idéz elő allergiás reakciókat. A vizelettel ürített allergének a levegőbe kerülnek, és a lakás minden részébe eljuthatnak. Az ilyen állatokon csak akkor ne adjunk túl, ha lakáson kívüli ketrecben tudjuk őket tartani, vagy olyan jól elkülönített helyiségben, amely jól szellőzik. Kígyók, gyíkok és egyéb hüllők esetében az allergéneket a levegőbe kerülő apró bőrdarabkák tartalmazzák.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.