Terheléses asztma – megelőzési stratégiák 2.
Az asztma összes többi változatához hasonlóan a gyógyszerezés itt is fontos szerepet játszik a tünetek visszaszorításában, ám akad néhány nem orvosi jellegű lépés is, amelyek segíthetnek a terheléses asztma elkerülésében.
Íme néhány tipp az asztmások számára:
1. Javítsa az általános kondícióját!
Minél jobb formában van, annál erősebb a tüdeje, és annál kevésbé lesz érzékeny a mozgás közben belélegzett hűvös és száraz levegőre.
Mielőtt mozogni kezdene, legalább 10 percig melegítsen be!
2. Ha hideg van, lehetőleg ne a szabadban mozogjon!
Amennyiben mégis így tesz, fedje el a száját és az orrát egy sállal vagy símaszkkal, hogy valamelyest felmelegítse és párásabbá tegye a levegőt.
3. Lehetőleg meleg, párás levegőjű helyen mozogjon!
A fedett uszodában való úszás általában (ha a víz nem túlságosan klóros) jót tesz azoknak, akik terheléses asztmában szenvednek.
Lehetőleg ne végezzen testmozgást a szabadban erősen szennyezett levegőjű környéken, illetve olyan időszakokban, amikor rossz a levegő minősége! Ne fusson például forgalmas út mellett, és ne menjen kerékpározni forró napokon, amikor magas az ózonszint.
4. Ha evett, várjon legalább két órát, mielőtt testmozgást végezne!
A gyomra így biztosan kiürül, és csökken a gyomorégés és a reflux kockázata, aminek következtében asztmás roham esetén akár ételdarabok is kerülhetnek a tüdejébe.
5. Próbáljon a szája helyett az orrán át lélegezni!
Érdemes azt is átgondolni, hogy melyik sport felel meg a leginkább önnek, és szükség esetén váltani. Azok a sportok javasolhatók, ahol a terhelés nem folyamatos, hanem szakaszos jellegű – ilyen például a foci vagy a jégkorong. A hosszútávfutás és a terepfutás azonban nagy eséllyel vált ki asztmás tüneteket, mivel ezeket a szabadban, sokszor a hideg levegőn végzik, és folyamatos, szünet nélküli terheléssel jár. A hideg, erősen klórozott vízben való úszás is kiválthatja az asztmát, de a fedett uszodák meleg és párás levegője sokkal kisebb valószínűséggel idéz elő tüneteket.
A jóga kiváló mozgásforma az asztmások számára, mivel ellazítja a testet, és segít a légzésben. Ellenőrizze rendszeresen az állapotát csúcsáramlásmérő segítségével.
Veszélyes testmozgás
A terheléses anafilaxiás sokk ritka állapot, aminek során az erőteljes testmozgás idéz elő életveszélyes, a teljes szervezetre kiterjedő reakciót A tünetei lehetnek viszonylag enyhék, például csalánkiütés, de súlyosak is, mint a hirtelen vérnyomásesés, az eszméletvesztés vagy akár a halál. Amióta az 1970-es években felfedezték a veszélyességét, azóta egyetlen ismert haláleset történt.
Ha előfordul, hogy igen hevesen reagál a mozgásra, például csalánkiütések jelennek meg a testén, vagy elszédült (ami az alacsony vérnyomás jele), akkor említse ezt meg az orvosának, és ne végezzen testmozgást egyedül! Mindig legyen önnél egy „adrenalintól!”, és arra is figyeljen, hogy olyan személy társaságában legyen, aki tudja, hogyan kell beadni az injekciót. A kivörösödés vagy csalánkiütés első jelére azonnal hagyja abba a testmozgást, és használja az adrenalintól lat!
Asztmások kérdezték Sportolhatok, ha asztmás vagyok?
Természetesen igen! Az csupán mítosz, hogy aki asztmás, az nem végezhet testmozgást Sajnos mégis túlságosan sok asztmás gyermek marad inkább a teremben a szünetekben, ahelyett, hogy kimenne az udvarra szaladgálni, és azt sem engedik meg nekik, hogy részt vegyenek a csapatjátékokban. Pedig több kutatás is arra az eredményre jutott, hogy az asztmás gyerekek nem a betegségük miatt „alkalmatlanok” a sportolásra, hanem éppen azért, mert nem mozognak eleget.
Amint azt ebben a cikkben is olvashatta, elegendő megfelelő módon kezelni az asztmát, és megtenni néhány ésszerű óvintézkedést, mielőtt elindulna a pályára, és nyugodtan együtt futhat, ugrálhat és eshet a legjobbakkal, nem keli attól tartania, hogy ez káros hatással lesz az egészségére.
A terheléses asztma gyógyszeres kezelése
Az asztmagyógyszerek legtöbbje meglehetősen hatásos a terheléses asztma esetében is. A szükséges gyógyszer típusa és adagja több tényezőtől függ, például attól, hogy a testmozgás-e az egyedüli kiváltója az asztmájának, milyen gyakran mozog az illető, és milyen kondícióban van.
Ha ön például hetente csak néhány edzésre megy el, és csupán néha tapasztal reakciót, akkor lehet, hogy elég egy rövid hatású hörgő tágító is (vészhelyzeti gyógyszer), amelyet a testmozgás előtt 15 perccel használva megelőzheti a tüneteket. A hatás 4-6 órán át tart – ez több mint elegendő egy alapos testmozgáshoz. Az edzés előtt használható gyógyszerek közé tartoznak a hízósejteket stabilizáló kromolin-nátrium és nedokromil-nátrium is.
Ha viszont sportol – például futó vagy kerékpáros -, akkor orvosa erélyesebb kezelést írhat elő, például tartós hatású hörgőtágítókat és inhalálható kortiko-szteroidokat.
Összefoglalás
Az asztma elleni harchoz egészséges testre van szüksége (még akkor is, ha a testmozgás olykor rohamokat vált ki). Az a lényeg, hogy megtalálja azokat a mozgásformákat és egyéb fizikai tevékenységeket, amelyekben a tünetek jelentkezése nélkül is részt tud venni, hogy az asztmája előzetes, az orvos által javasolt módon történő kezelésével felkészüljön a mozgásra, és hogy kövesse a fenti tanácsokat. ű
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.