Az álom mint gyógyszer: Sigmund Freud
1900-ban egy osztrák neurológus, Sigmund Freud azon dolgozott, hogy megértse betegei pszichés betegségeit. Rendkívül izgatták az agy neuroanatómiájának megismerése terén elért legújabb eredmények, és ezt szem előtt tartva az elmebetegségek okait próbálta megtalálni. Megfigyelte, hogy betegeinek többsége nem viselkedik a racionalitás elveinek megfelelően. Nem tudtak viszont magyarázatot adni, sőt maguk sem értették, hogy miért is viselkednek úgy, ahogy viselkednek.
Úgy vélte, hogy az a pszichés betegség, aminek a megnyilvánulásait látja, valami erőteljes, romboló erő vagy érzelem jelenlétét jelzi – valami frusztrációra, konfliktusra utal, valahol a páciens tudatának legmélyén.
Tudatalatti érzések
Ezeknek a nyugtalanító érzéseknek a csoportját „tudatalattinak” nevezte, s úgy vélte, páciensei ezeknek nincsenek tudatában (azaz nincs róla tudomásuk). Azt is gondolta továbbá, hogy az érzéseknek ez a csoportja oly hatalmas erőt képvisel, és annyira távol áll az egyszerű ésszerűségtől, hogy azt a tudat, a logikus gondolkodás rombolónak, elfogadhatatlannak tekinti, s ennek következtében az elme legmélyebb bugyraiba száműzi – eltemeti, de azért nem törli.
Ezeknek a tudat alatti érzelmeknek a viselkedésben láthatók a jelei, mert a megoldatlan konfliktusok olyan érzelmeket vagy reakciókat váltanak ki, melyek árnyalják a páciensnek a világról alkotott képét. Freud szerint ez a kulcsa a különben látszólag irracionális, logikátlan gondolatoknak és tetteknek.
Maga az elmélet elég egyszerű:
A megoldatlan problémából fakadó romboló, gyakran negatív erő maga konfliktusba kerül azzal, amit a páciens elfogadható érzelemnek vagy viselkedésnek ítél. A páciens azt szeretné, ha ez a mélyen fészkelő konfliktus eltűnne, de minthogy ez nem sikerül, a konfliktus újra és újra kifejti káros hatását, valahányszor csak módjában áll.
Freud úgy találta, hogy nagyon nehéz a betegeiben meghatározni ezeknek a szerinte a tudatalattiban eltemetett erős negatív erőknek a természetét. Úgy látta, hogy csak a tudat éberségét kijátszva sikerül felszabadítani a tudatalattit a tudat ellenőrzése alól, s akkor sikerül a tudatalattinak a felszínre törni, s akkor lehet azt felismerni.
Az alvás természetesen ezt az ellazulást kínálta, s Freud úgy vélte, hogy az álom „a tudatalattiba vezető út”, s hogy a beteg álomvilágának részletei jelentik a kulcsot a beteg lelkéhez vagy pszichéjéhez. Freud hitt abban, hogy betegei álma bepillantást enged a bennük mélyen munkáló valódi erők működésébe. Úgy érvelt, hogy ha meg tudja érteni a beteg tudatalattijának jellegzetességeit, akkor elkezdheti megmagyarázni, hogy milyen hatásuk van ezeknek az érzelmeknek a beteg tudatos, mindennapi viselkedésére.
Tudatos elme álomban
Meg kell azonban jegyezni, hogy még alvás közben is kifejt a tudatos elme valamiféle ellenőrzést, valamiféle kontrollt e mélyben levő érzelmek fölött, igaz, nem olyan mértékben, mint éber állapotban. Freud úgy vélte, hogy ezek a mély, tudat alatti érzelmek olyan erősek, és gyakran annyira negatívak, hogy a tudatos elme még alvás közben sem képes őket elfogadni, mert az általuk keltett érzelmek feltétlenül megakadályoznák az alvást, azt az alapvető biológiai szükségletet, aminek feltétlenül eleget kell tenni.
Az álmok tehát tulajdonképpen az alvás felügyelői, és az álmok közben feltörő érzelmek nem közvetlen reprezentációk, sokkal inkább álcázott formák, melyekben szimbólumok és rejtett igazságok vannak. Ahhoz, hogy az álom mögötti érzelmekről fogalmat alkothassunk, ezeknek a szimbólumoknak a dekódolására kell rendszert alkotni.
Álom képei és rejtett tartalmak
Freud megkülönböztette az álom megjelenő tartalmát – a tényszerű sztorit, a tevékenységet, az álom képeit, a különféle álombeli figurákat stb. – a rejtett vagy latens tartalomtól, vagyis az álom valódi értelmétől. Megfigyelte, hogy az álom megjelenő, felszínes tartalma gyakran a mindennapos tevékenységek vagy tárgyak köre, és úgy vélte, hogy valójában ezeknek az álmoknak a rejtett értelme a vágyak beteljesülése, különösen a tudat alatti szexuális természetű vágyaké.
Metaforák és képek összessége
Freud leginkább azzal járult hozzá az álmok megértéséhez, hogy az álmok vizuális képei helyett az érzelmi összetevőre összpontosított. Felismerte, hogy az álmok nem tartalmaznak nyilvánvaló üzenetet, ellenben tele vannak metaforákkal és képekkel, és sok ilyen kép értékes érzelmi kulcsot jelent a mélyben meghúzódó, tudat alatti konfliktushoz.
Freud úgy hitte, hogy a legerősebb tudat alatti erők szexuális természetűek, így az ő álommagyarázatainak rendszerében a szimbólumok többsége az életnek ehhez az aspektusához kötődik: a kard, esernyő, bot és hasonló tárgyak a pénisz képei, míg a dobozok, fiókok, kályhák és hasonlók az anyaméhet jelölik. Megszületett hát a pszichoanalízis (szó szerint a psziché analízise), ami a psziché, azaz a lélek megértését az álmokban szereplő érzelmek és szimbólumok megértésén át érte el.
Gyermekkora vezethető vissza
Freud azt is állította, hogy a psziché harmóniájának és stabilitásának kialakulásában a kora gyerekkor meghatározó szerepet játszik, s az ezekben a korai években kialakuló megoldatlan konfliktusok az illető életében később neurózisként vagy más típusú elmebetegség formájában jut felszínre. Úgy gondolta, hogy betegei személyisége lényegében ötéves korukra alakul ki, és úgy vélte, hogy betegei pszichiátriai problémái a meg nem oldott gyermekkori konfliktusokra vezethetők vissza, melyek azután felnőtt álmaikban, szimbolikus formában törtek a felszínre.
Álmok Freud után
Habár Freud úttörő álommagyarázati elmélete fontos eszköz marad az álmok tanulmányozása során, manapság a pszichoanalízist végzők többsége úgy érzi, hogy az álmok tényleges tartalma (a tárgyak, az emberek, a cselekmény stb.) önmagában is fontos – hogy az ostoba álom valójában ostoba álomnak tekinthető, anélkül hogy annak bármiféle szexuális vonatkozása lenne.
Manapság kisebb a hangsúly a szexuális vonatkozásokon, mint az álmok motiváló erőin, sokkal inkább az ember érzelmi élményeinek teljes skálája – például az öröm, düh, szeretet, csalódás, bűntudat – lehet az, ami árnyalja azt a bizonyos elemzett álmot. Napjainkban úgy vélik, hogy az álomban szereplő tárgyak vagy szimbólumok az egyes álmodókra egyedileg jellemzőek, melyeket az ő egyéni élete és tapasztalata formál, és az álom az itt és most dolgaival foglalkozik, nem pedig mindig valamely megoldatlan gyermekkori küzdelem vagy vita parázsló maradványa.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.