A mellékpajzsmirigy és mellékvesekéreg szerepe az anyagcserében
A mellékpajzsmirigy nem más, mint négy kicsiny, rejtett, hámerecletű képlet a pajzsmirigy hátsó felszínén. A név csupán az elhelyezkedésre utal, a mellékpajzsmirigy működése ugyanis nincs kapcsolatban a pajzsmiriggyel. Egy parathormon nevű hormont termel. Ez a kalcitonin ellenhormonja, amely a kalcium-anyagcserében játszik szerepet. A parathormon serkenti a kalcium kilépését a csontokból, emellett elősegíti felszívódását a bélben, továbbá gátolja kiürítését a vesében.
A mellékvesekéreg megbetegedései
A mellékvesék ugyancsak termelnek olyan hormonokat amelyek szerepet játszanak az anyagcserében. Ezek közül a legfontosabbak a glukokortikoiclok, például a kortizol. A következőkért felelősek:
- Gondoskodnak a megfelelő energiaellátásról, mivel serkentik a zsírok, a fehérjék és a szénhidrátok lebontását.
- Serkentik a glükóz felszívódását a bélben.
- Fokozzák a vér alvadékonyságát, ritkán trombózist is okozhatnak.
- Gátolják az immunválaszt.
- Gátolják a bélben a kalcium és a foszfor felszívódását, továbbá a csontképző sejtek (az úgynevezett oszteoblasztok) működését.
- Serkentik a sósavképződést a gyomorban; ezzel párhuzamosan gátolják a védő nyálkahártyabevonat kialakulását.
- Növelik a szívverés erejét, és szűkítik az ereket, aminek magas vérnyomás a következménye.
- Serkentik a nátrium visszanyerését az elsődleges vizeletből, illetve a kálium kiürítését a vesében.
- Gátolják a víz visszanyerését az elsődleges vizeletből.
A mellékvesekéregnek rendszerint csupán egy része betegszik meg: az, amelyik glukokortikoiclokat termel, nevezetesen korizolt és az abból származó hormonokat.
A mellékvesekéreg túlműködése
Ugyanazok a tünetei, mint amelyek az agyalapi mirigy (a hipofízis) túlzott ACTH-termelését jelzik: a vérben megnő a nátrium és csökken a kálium koncentrációja, továbbá magas lesz a vércukor szintje. A háttérben szinte mindig daganatos megbetegedés áll. A tumort műtéttel kell eltávolítani. A túlműködés diagnózisát a vér alacsony ACTH-szintje (negatív visszacsatolás) támasztja alá.
Normális esetben ugyanis a következő történik: amikor a hipofízishez befut a jelentés, hogy elegendő kortizol áll rendelkezésre, csökken az ACTH-termelés. Ez a kortizoltermelés mérséklődését eredményezi. Mivel azonban a daganatos beteg mellékvesekérge a hipofízistől függetlenül működik, a vérben magas marad a kortizolszint.
- A pajzsmiriggyel összefüggő fájdalmak
- Pajzsmirigy vizsgálatok, TSH teszt
- Pajzsmirigy-rendellenességek, Basedow-kór
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A mellékvesekéreg csökkent működése
A mellékvesekéreg csökkent működése az Addison-kór. Oka, hogy a mellékvesekéreg a magas ACTH-szint ellenére túl kevés kortizolt állít elő. Ez a hormon szabályozza egyebek között az ásványianyag-háztartást, így itt is zavarok mutatkoznak. Megnő a kálium koncentrációja: a szív szabálytalanul kezd verni. Ezzel egyidejűleg nem áll elegendő nátrium rendelkezésre, ezért a vese túl sok vizet választ ki, vagyis csökken a keringő vér mennyisége: a vér besűrűsödik, azaz alacsony lesz a vérnyomás.
Ez főleg akkor szembetűnő, amikor a beteg hirtelen feláll, mert a kevesebb vérmennyiség az agy felől gyorsan a láb felé áramlik, és emiatt elégtelen lesz az agy vérellátása. A háttérben rendszerint gyulladás áll, ritkábban rosszindulatú daganat. A kezelés során általában gyógyszert adnak, mely pótolja a hiányzó hormonokat. A mellékvesekérget magát nem lehet meggyógyítani.
Mi az az Addison-krízis állapot?
Az Addison-krízis életveszélyes állapot, ilyenkor heveny mellékvese-elégtelenség lép fel. A tüneteket először Thomas Addison skót belgyógyász, sebész írta le 1885-ben. A keringési sokk következtében akár eszméletvesztés is bekövetkezhet. A betegnek azonnali hidrokortizon-infúzióra van szüksége. A krízis akkor is jelentkezhet, ha a mellékvesekéreg csökkent működését megfelelően kezelik. Ilyenkor a hormonszükséglet hirtelen olyan magas szintre emelkedik, amely meghaladja a gyógyszerek által biztosított hormonpótlást.
Lázzal járó fertőző betegségek, erős pszichés stresszhatás vagy baleset alkalmával is előfordulhat, ha a beteg nem tudja bevenni a gyógyszereit. Az anyagcserében részt vevő szervek működését nem csak a hormonok irányítják, szabályozásukban az akarattól független vegetatív idegrendszer is szerepet játszik. A vegetatív idegrendszer közvetlenül az agytörzsből és a gerincvelőből ered, és serkentő hatású szimpatikus, illetve gátló hatású paraszimpatikus idegekből áll. A szimpatikus és paraszimpatikus idegek közvetítőanyagok útján hatnak a szervekre. A szimpatikus idegek közvetítőanyagai az adrenalin és a noradrenalin, a paraszimpatikus idegeké pedig az acetilkolin nevű idegi átvivő anyag. A két idegcsoport kölcsönösen befolyásolja és szabályozza egymást. A szimpatikus rendszer például gyorsítja, míg a paraszimpatikus lassítja a szívverést.
Az idegek szerepe
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.