A zsíranyagcsere zavarai – Székrekedés
A székrekedést orvosi nyelven obstipációnak nevezik. Sokak számára kínos róla beszélni, bár erősen szenvednek tőle. Próbáljunk felülemelkedni a szemérmességen, hiszen a titkolódzás nem vezet sehova.
Az még nem székrekedés, ha valakinek nincs naponta széklete. A heti két-három székletürítés éppen olyan normális, mint az, ha valaki naponta kétszer-háromszor megy vécére. A gyakoriságnál sokkal fontosabb a széklet állaga (kemény vagy csomós). Lényeges, hogy erőlködni kell-e, netán fájdalmas-e a székelés, vagy úgy érezzük-e, hogy nem ürültek ki teljesen a beleink.
Az ok többnyire a renyhe bélműködés:
a belek nem húzódnak rendszeresen össze, és nem továbbítják a táplálékot, illetve a megemésztetlen rostokat. Mivel a táplálék tovább időzik a belekben, egyre több víz távozik belőle, amitől a széklet még keményebb, a székrekedés meg egyre rosszabb lesz. Ez azonban nem betegség, hanem tünet, amely mögött különböző okok rejtőzhetnek, melyeket fel kell deríteni.
A helytelen étkezési szokások – túl sok finomított lisztből készült élelmiszer, túl kevés gyümölcs, zöldség, folyadék és rost – állnak az első helyen. Magnéziumhiány is okozhat székrekedést, vagy súlyosbíthatja azt. A testmozgás hiánya ugyancsak dobogós helyet kap. A hasizmok erősítése a belek mozgékonyságát is növeli.
Bélbetegségek, többek között daganatok vagy divertikulumok (a bélfal kitüremkedései) szintén felelőssé tehetők érte. Más betegségek is közrejátszhatnak a székrekedésben, például a csökkent pajzsmirigyműködés, amely valamennyi anyagcsere-folyamatot, így a bélműködést is lelassítja.
- Székrekedés és okai
- Székrekedéssel, diabétesszel és hormonális okokkal kapcsolatos fejfájások
- Székrekedés és rostos táplálkozás, kezelések
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az állandó székrekedés idővel negatívan befolyásolja a közérzetet: a beteg fáradt, levert, étvágytalan lesz. Ezért aztán mind kevesebbet mozog, és egyre kiegyensúlyozatlanabbul táplálkozik, ami tovább ront a helyzeten. Az csak hiedelem, hogy a székrekedés miatt a bélben salakanyagok maradnak vissza, amelyek mérgezést okozhatnak.
Az állandó székrekedés negatívan befolyásolja a közérzetet!
Hashajtók
Ha a székrekedésnek nincs kimutatható és kezelésre szoruló oka, ám nem segít sem a rostdús étrend, sem a több testmozgás, próbálkozhatunk hashajtókkal. Recept nélkül is kapható egy sor ilyen hatású gyógyszer, ám nem árt az óvatosság.
Alapjában véve szinte valamennyi hashajtó zavart okozhat az ásványianyag-háztartásban: elsősorban káliumvesztést idézhet elő. Ez izomrenyheséghez vezet, ami alól a belek izomzata sem kivétel. A másik hátrány, hogy a belek hozzászoknak. így aztán egyre nagyobb adagokra lesz szükség, hogy elérjük a kívánt hatást. Ördögi kör alakul ki, és elérkezik az a pont, Az aszalt gyümölcsökben sok a rost, ezért amikor már semmi sem használ. Ezért még a növényi serkentik a bél működést eredetű hashajtókat is csak rövid ideig szabad szedni, hogy a pillanatnyi panaszokat enyhítsük.
Mielőtt hashajtót kezdenénk szedni, feltétlenül egyeztessünk orvosunkkal!
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Mielőtt hashajtót kezdenénk szedni, beszéljünk orvosunkkal, hogy kiderüljön, valóban székrekedésről van-e szó, és ha igen, lehet-e kezelni a kiváltó okot. Amennyiben ez lehetséges, az okot kell megszüntetni. Ne folyamodjunk tüneti kezeléshez!
Az orvos alaposan megvizsgál, vér- és székletvizsgálatra küld, hasi ultrahangot csináltat. Előfordulhat, hogy béltükrözésre is fel kell készülnünk. Nem kell megrémülni, ugyanis enyhén elkábítanak, hogy ne érezzük a kellemetlenségeket. A daganatos megbetegedések kizárásához nélkülözhetetlen ez a vizsgálat.
Hogyan előzhetjük meg a székrekedést?
A rostok serkentik a bélműködést. Fogyasszunk tehát teljes kiőrlésű gabonatermékeket, valamint sok gyümölcsöt és zöldséget! Jó forrás a búzakorpa és a lenmag is. Keverjünk belőle két evőkanálnyit a müzlibe vagy joghurtba. Alihoz, hogy a rostok megdagadjanak, sokat kell inni.
Mindemellett nagyon fontos a testmozgás; ha henyék vagyunk, a beleink is ellustulnak. A torna és a rendszeres sport egyéb formái nagyon hasznosak. A hasizmokat erősítő gyakorlatok kifejezetten serkentik a bél működését. Feküdjünk hanyatt, és biciklizzünk naponta néhány percet!
A hasmasszázs mozgékonyabbá teszi a beleket
A legjobb, ha reggelente, felkelés előtt hajtjuk végre. Kezdjük az alhas jobb oldalán, és tegyünk körkörös mozdulatokat a tenyerünkkel az óramutató járásával megegyező irányba mintegy öt percig. Utána igyunk meg egy pohár langyos vizet, ami szintén fokozza a bélműködést. A zöldségekben és zöld fűszerekben előforduló keserű anyagok serkentik az emésztőnedvek termelését és a bél perisztaltikáját. Ilyen anyagok találhatók az articsókában, a cikóriában, az endíviában, a gyermekláncfűben, a borsmustárban, a tárkonyban, a turbolyában, a babérlevélben, a majoránnában, a rozmaringban és a kakukkfűben.
A prebiotikumok táplálják a bél nyálkahártyáján megtelepedett baktériumflórát, amelynek a kórokozók elleni védelem és az immunrendszer erősítése a feladata. A prebiotikumok – amelyek nem tévesztendők össze a probiotikumokkal – részben nem emészthető rostok, mint például az oligofruktóz és az inulin. Főként növényi táplálékokban, többek között a cikóriában, a spárgában, a póréhagymában és a gabonafélékben fordulnak elő. Amikor a baktériumok lebontják őket, olyan anyagok keletkeznek, amelyek a kórokozók számára kedvezőtlen környezetet teremtenek, vagyis gátolják szaporodásukat. Ezzel csökken a hasmenés kialakulásának kockázata. A prebiotikumok a bélműködést is serkentik.
Nagyon fontos a szabályozott életritmus!
Igyekezzünk hozzávetőleg mindig azonos időpontban enni. Kezdjük a napot rostokban gazdag reggelivel, amelyet ülve, nyugodtan fogyasszunk el. Utána ne rohanjunk el azonnal otthonról, hanem keressük fel a mellékhelyiséget, és töltsünk ott valamennyi időt. Ne stresszeljünk, ha nincs eredmény! Teremtsünk megnyugtató légkört lazító gyakorlatokkal! Ugyanilyen fontos, hogy figyeljünk a belek jelzéseire. Ne nyomjuk el a székelési ingert csak azért, hogy a tévében végignézhessünk egy izgalmas filmet, vagy mert nem akarjuk félbehagyni a munkát!
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.