A baba ruhatára – tippek
Az édes kis ruhácskák beszerzése a gyerekvárás legnagyobb örömei közé tartozik. A legtöbb kismamának minden akaraterejét össze kell szednie, hogy képes legyen ellenállni a kísértésnek, és ne essen túlzásba a babaruhatár összeállításánál (és hogy ne vásároljon olyan darabokat, amelyek csáberejét csak a haszontalanságuk múlja fölül).
Itt néhány alapelv következik!
Ne feledjük: más dolog, amire egy-egy darabból szükség van, és megint más, amit szeretnénk.
3-10 db ing, alsóing: újszülöttnek elöl nyíló, oldalt patentos alsóing való. Egyrészt az első hetekben ezt a legkönnyebb feladni, másrészt amíg a köldökzsinór csonkja nem esett le, az ing nem lehet szoros, és nem dörzsölheti a csonkot. Ha a csonk leesett, át lehet térni az egyszerűbb és kényelmesebb pólóra. Az egybeszabott, alul patentos alsóing vagy body előnye, hogy nem csúszik fel, így a baba hasát óvja a megfázástól.
4-7 db talpas rugdalózó: tavasz végi vagy nyári gyerekeknek 3-4 darab is elegendő, ősszel vagy télen születetteknek többre van szükségük. A talpas nadrág azért is hasznos, mert fölöslegessé teszi a zoknit (hamar megtanuljuk, hogy a zoknik és cipőcskék nem maradnak fent sokáig). Alul legyen patentos (vagy cipzáras), hogy könnyen hozzáférhessünk a popsihoz, mert erre gyakran lesz szükségünk – különben minden pelenkázás alkalmával tetőtől talpig át kéne öltöztetni a gyereket.
Kétrészes együttes: kevésbé praktikus, ezért (bár nem lesz könnyű) be kéne érni belőle egy-két olyan darabbal, amelyek derékban úgy simulnak a testhez, hogy a nadrág ne essen le, a top meg ne csússzon fel.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3-6 db nyári rugdalózó (egybeszabott, rövid ujjú felsőrésszel és alul patentos bugyogóval) késő tavaszi vagy nyári csecsemőnek.
3-6 db alul összehúzható hálóruha: bár pizsamának a rugdalózó is megfelel, sok szülő jobban szereti, ha a gyermeke hálóruhában alszik, így kibontani is könnyebb a főleg az első hetekben gyakori éjszakai pelenkázáshoz. A már mozgékonyabb babára nem tanácsos zsinórral (újabban gumival) összehúzható aljú hálóruhát adni (ha kihúzzuk a zsinórt, megelőzhető az a veszély, hogy megfullad vagy magára tekeri a zsinórt, így viszont éjszaka csúszik fel rajta a hálóruha).
2-3 db hálózsák késő őszi vagy téli csecsemőknek. A hálózsák dunyha vagy paplan nélkül is finom melegen tartja a babát. A dunyha, paplan egyébként is kerülendő, mert fulladást, bölcsőhalált okozhat. Hálózsákot csak 5 hónapos korig szabad használni.
1-3 db kardigán: nyáron egyetlen vékony kardigán is megteszi, de hűvös időben vastagabbakra van szükség. Fontos szempont a moshatóság, száríthatóság, és hogy könnyű legyen feladni a gyerekre.
1-3 db sapka: nyári babának legalább egy karimás (napellenzős) sapka kell. A téli gyereknek vastag sapkára is szüksége van (a test hőtermelésének jelentős része a fejen át adódik le a környezetbe, s mivel a kisgyerekek feje még aránytalanul nagy, komolyabb hőveszteség veszélyének van kitéve). A sapka a fület is takarja, de ne szorosan.
1 db kezeslábas vagy anorák kesztyűvel késő őszi vagy téli gyereknek. A kiválasztásnál fontos szempont, hogy legyen rajta nyílás a biztonsági heveder befűzéséhez, mert így könnyebben és biztonságosabban lehet becsatolni.
2-3 pár cipőcske vagy zokni: a babák pillanatokon belül képesek lerúgni a cipőt (a mamák pedig csak akkor veszik észre, mikor már áttolták a kocsit a zebrán az út túloldalára), úgyhogy célszerű olyan fazont választani, amelytől a gyerek remélhetőleg nem tud könnyen megszabadulni.
3 db mosható előke: a ruhát már akkor se árt megóvni a büfizés, nyálazás következményeitől, amikor még nem jött el a pépes zöldborsó és sárgarépa ideje.
3-4 db vízhatlan nadrág, pelenkavédő, gumibugyi textilpelenka használata esetén. Különleges alkalmakra az is vehet egy csinos bugyogót, aki eldobható pelenkát használ (bár ennek csak szoknyába öltöztetett kislányoknál van értelme).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.