A következő baba – születési rendellenesség
„Szeretnénk még egy kisbabát úgy egy év múlva, de félünk, hogy a kislányunk születési hibája a következő gyereknél is megismétlődhet.”
A fogyatékkal született gyerekek szüleinél ez a félelem általános, de többnyire alaptalan. Ugyanolyan esélyük van normális gyerek születésére, mint más szülőknek. A konkrét esetben a veszély megállapításához először a kisbaba problémájának okát kell meghatározni.
Sokféle lehetőség van:
Genetikai. Ha kiderült, hogy a kisbaba fogyatékosságát genetikai hiba okozta (az anyától és/vagy az apától származó genetikai anyag közvetítette), akkor egy genetikai tanácsadás vagy még inkább a gyerek orvosa meg tudja mondani, milyen valószínűséggel fordulhat elő megint. A jövendő magzatot a terhesség korai szakaszában meg lehet vizsgálni, hogy vajon benne is megtalálható-e a genetikai hiba, ami lehetőséget ad, hogy érzelmileg és fizikailag felkészüljenek rá – vagy elvetessék a magzatot.
Környezeti. Ha a születési hiba egyszeri eseménynek volt betudható, például a terhesség ideje alatt egy fertőzésnek, vegyszernek, röntgensugárzásnak, gyógyszernek vagy más olyan tényezőnek, amely a magzat normális fejlődését gátolta, akkor nem valószínű, hogy megismétlődik, hacsak a körülmények ugyanolyan közrejátszása nem fordul elő a terhességnek ugyanazon kritikus szakaszában.
Életmód. Ha a hiba dohányzásban, alkoholfogyasztásban, drogozásban vagy elégtelen táplálkozásban rejlik, akkor a következő terhességnél csak akkor ismétlődik meg, ha az életmódbeli hiba is megismétlődik.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Anyai tényezők. Ha a kisbaba problémája az anya korával, az anyaméh alakjával vagy méretével függ össze, vagy más megváltoztathatatlan tényezőkön múlott, akkor megismétlődhet, bár a veszély csökkenthető. Ha például ön elmúlt 35 éves, és Down-kóros kisbabája van, a jövendő terhességekben a magzati vizsgálat kimutathatja ezt a rendellenességet. Ha a méh alakja nem megfelelő, műtéttel esetleg korrigálni lehet. Ha egy krónikus állapot miatt vagy akut betegségben beszedett gyógyszer váltotta ki a születési hibát, akkor a gyógyszerszedés kerülése vagy egy biztonságosabb gyógyszerre való áttérés megelőzheti a további problémákat.
Több tényező kombinációja. Ha egynél több tényező is szerepet játszik, a jövendő esélyek felbecsülése nehezebb dolog lehet, de az orvos vagy egy genetikai tanácsadó ilyen esetekben is segítséget tud nyújtani.
Ismeretlen. Néha nincs nyilvánvaló oka a baba fogyatékosságának. Az ilyen esetek általában nem ismétlődnek meg. De ha senki sem tudja megmondani, hogy a gyerek miért nem született teljesen egészségesen, érdemes megbeszélni a helyzetet egy genetikai tanácsadással foglalkozó orvossal az újabb terhesség vállalása előtt.
Az új gyerek vállalása előtt a szülészorvosnak teljesen tisztában kell lennie az orvosi előzményekkel, hogy a terhesség teljes ideje alatt figyelemmel tudjon követni minden lehetséges problémát. A jó orvosi ellátással és az önmagáról való megfelelő gondoskodással kiváló esélyei vannak egy normális és egészséges kisbaba születésére.
Egy másféle születési hiba előfordulásának esélye
„Nem nagyon aggódom amiatt, hogy ugyanaz a születési hiba még egyszer előfordulhat, mivel ezt ki lehet vizsgálni. Attól félek, hogy egy másik hiba fog előfordulni.”
Az átlagnál talán nagyobb az esélye, hogy az első gyerek születési hibája megismétlődjön a következő gyereknél, ugyanez nem feltétlenül áll egy másik, az előzőtől független születési hibára. Valójában ugyanolyan jó eséllyel születhet egészséges gyerekük, mint bármelyik szülőnek.
Bármennyire megnyugtatóak is az esélyek, teljesen természetes, hogy nyugtalanító kételyek maradtak önben azok után, amiken keresztülment. Ezektől csak úgy szabadulhat meg, ha beszél az orvosával, megvitatja a kérdést egy genetikai tanácsadóval, és követi az előző kérdésnél felsorolt óvintézkedéseket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.