Babaápolás

Apasági szabadság kivétele

„Szeretnék kivenni néhány napot, amikor a baba megszületik, de nem vagyunk biztosak abban, hogy érdemes-e felhasználnom a teljes évi szabadságom.”

Szerencsére ma már nem kell a rendes évi szabadságát felhasználnia a gyerek megszületése utáni napokra. A munka törvénykönyvének (Mt.) Módosítása értelmében a 2002. December 1-jén, illetve ezt követően született gyerekre tekintettel öt munkanap munkaidő-ked­vezmény illeti meg az édesapákat. Ezt a gyerek két hónapos koráig tetszőleges időpontban vehetik igénybe, és a mun­káltató köteles kiadni. A kedvezmény akkor is megilleti az apát, ha a gyermeke halva születik vagy meghal.

Az örökbefogadó apát is megilleti!

A jogszabály nemcsak a szülői felügyeleti jogot gya­korló vér szerinti, hanem az örökbe fo­gadó apát is jogosultnak tekinti. Az édes­apák ez idő alatt távolléti díjat kapnak, amelyet nem a munkáltató, hanem az állami költségvetés finanszíroz. Az ezt szabályozó kormányrendelet értelmében az édesapa a munkaidő-kedvezmény igénylésekor köteles bemutatni a mun­káltatójának a gyermek születési anya­könyvi kivonatát. Ezzel egyidejűleg írás­ban kell nyilatkoznia arról is, hogy szü­lői felügyeletet gyakorló vér szerinti vagy örökbe fogadó apának minősül, és ezt a jogát nem szüneteltetik, illetve nem szüntették meg.

Néhányan nem vesznek ki a soron kívüli öt napnál többet; mások egybetol­danak néhány nap rendes és betegszabadságot, hogy a babával otthon töltött időt meghosszabbítsák.

A trend azonban egyértelműen jó irányba halad

Egyre több apuka dönt úgy, hogy él az apasági szabadsággal, hogy pluszidőt tölthessen kibővült családjával. És aki ezt tette, csaknem mindig egyet­ért abban, hogy ezt az időt nem szabad kihagyni – kerüljön bármibe.

Hogy a legtöbbet hozhassa ki mun­kavállalói jogaiból és a babával töltött idejéből:

  • Legyen tisztában a jogaival. Minden cég számára kötelező a munka törvény­könyve előírásának betartása; ha az ön cége kevesebbet ajánl fel, követelje a jo­gait. Hogy képben legyen, olvassa el a cég kézikönyvének (az ön munkaköri leírá­sának) apróbetűs részeit, vagy kérdezzen meg valakit a humánerőforrás-osztályon: vannak ugyanis olyan vállalatok, ame­lyek saját hatáskörben bőkezűbben oszt­ják az apai szabadságot, ilyesmiről pedig kár lenne lemaradni.
  • Szimatoljon körbe. Ha nem tudja, mennyire családbarát a cége, keressen meg olyan sorstársakat, akik sikeresen (vagy sikertelenül) már kitaposták a bónuszként kapott plusz apasági szabadság útját. Lehetséges, hogy az ő megszerzett tapasztalataikat felhasználhatja a saját helyzete javítására.
  • Halmozzon fel túlórákat. Számos apu­ka gyűjt be túlórákat a szülést megelő­zően, és a baba érkezésekor ezeket le­csúsztatja. Ez természetesen csak akkor megy, ha ezt a cégfilozófia lehetővé teszi, és a túlórát rendesen fizetik.
  • Kombináljon. Ha nem engedheti meg magának, hogy az öt nap fölötti részt fi­zetés nélküli szabadsággal oldja meg, próbálja meg a fizetetlen szabadságot né­hány nap rendes szabadsággal vagy betegszabadsággal kombinálni.
  • Részletekben. Ha több hetet szeretne kivenni, de a munkáltatója nem örül annak, hogy azt egyben veszi ki, próbál­ja meg a távollétét időben szétosztani. A lehetőségek végtelenek: kiveszi a tör­vény szerint járó öt napot az első két hónapban, majd kivehet egy hetet min­den hónapban, egy vagy két napot he­tente (válassza a pénteket, így hosszú hétvégéhez jut), vagy számos fél napot. Ez a megoldás egyrészt kevésbé zavarja meg a munkáját, másrészt meghosszab­bítja a baba érkezésével járó izgalmas időszakot, és lehetővé teszi, hogy fejlő­désének különböző szakaszaiban együtt lehessen a babával.
  • Dolgozzon interneten vagy telefo­non. A telekommunikáció számos mun­kavállaló számára életképes lehetőség, mind részidős, mind teljes idejű foglal­koztatás esetében. Fontos megbeszélé­sekre szükség szerint be is mehet az iro­dába.

Az apasági sza­badság a legtöbb esetben megéri a le­mondást!

Ha úgy alakul, vagy azt választja, hogy el kell használnia éves szabadságát, hogy otthon maradhasson azok alatt a bizonyos első hetek alatt, gondoljon arra, hogy üdülések, körutazások és tú­rák jövőre is lesznek, de a gyereke csak egyszer lesz újszülött.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.